בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הבית הלבן לסדאם: זו ההזדמנות האחרונה 
 
 ההצבעה נגד עיראק באו``ם (רויטרס)   
 
חדשות נענע

רייס ופאוול: על סדאם ללהתייחס לאזהרותינו ברצינות מלאה; מצרים: לעיראק עמדה חיובית כלפי החלטת האו"ם; עיראק טרם הודיעה על הסכמתה לתנאים; בוש אישר תכניות המלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היועצת לבטחון לאומי, קונדוליסה רייס, ושר החוץ האמריקני, קולין פאוול, אמרו אמש (ראשון) כי הם מציעים לסדאם חוסיין להתייחס ברצינות מלאה לכוונותיה של ארצות הברית. ראש צוות הבית הלבן, אנדרו קארד, אמר כי ארה"ב לא תבקש מהאו"ם רשות לפעול נגד עיראק והוסיף כי האו"ם יכול להפגש ולדון אך ארה"ב אינה זקוקה לאישורו.

רייס הדגישה כי בוש שומר את כל האופציות לפעול נגד עיראק אחרי שקיבל את אישור הקונגרס וכי הוא מתכוון ברצינות גמורה לאזהרות כי יפעל בכל העוצמה הצבאית אם עיראק לא תיענה לדרישות מועצת הבטחון. רייס הביעה ספק אם סדאם יפעל לפי הדרישות והוסיפה כי לא ינוהל עם סדאם מו"מ וכי אין לו כל זכות לקבל או לדחות את החלטת האו"ם.

מוקדם יותר היום, הזהיר נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בנאום הרדיו השבועי שלו אמש את עיראק, כי היא עומדת בפני ההזדמנות האחרונה שלה להתפרק מנשקה ושכל ניסיון לדחות את יישום החלטת האו"ם, ייחשב כהפרה של ההחלטה.

"החלטת האו"ם מעמידה את המשטר בעיראק בפני המבחן האחרון. העולם התאחד ואמר שלא יתיר לעיראק לייצר או להחזיק בנשק ביולוגי, כימי או גרעיני", אמר בוש והוסיף: "הממשל שלי ידאג לכך שעמדת העולם תיאכף".

החלטת האו"ם דורשת מעיראק לקבל את תנאיה עד יום שישי הבא. ההחלטה מעניקה לעיראק סיכוי אחרון להתפרק מנשקה ולהימנע מתקיפה אמריקנית. עם זאת, היא אינה מאיימת בשימוש מיידי בכוח אם עיראק לא תעמוד בתנאי ההחלטה.

הדרישה של המועצה היא שבתוך חודש תציג עיראק את כל תוכניות פיתוח הנשק שלה. שבועיים לאחר מכן אמורה להחל עבודת פקחי הנשק של האו"ם במדינה ועל הממשל בבגדד לאפשר לפקחים גישה חופשית לכל האתרים החשודים. כעבור שלושה חודשים, הפקחים אמורים להציג את ממצאיהם.
 

ניו יורק טיימס: בוש אישר תכניות התקיפה

 
פקידים של המימשל בוושינגטון אישרו את הדיווח בעיתון "ניו יורק טיימס" כי הנשיא בוש אישר את תוכנית המלחמה נגד עיראק. הם אמרו כי התוכנית בנויה כמבצע מתגלגל שיתחיל בהפצצות כבדות ויתפתח על לפלישה של מאתיים אלף או יותר חיילים אמריקנים.

הפקידים אמרו כי הנשיא בוש קיבל בימים האחרונים את עמדתו של הרמטכ"ל האמריקני פרנקס כי מספר קטן יותר של חיילים לא יוכל לכבוש שטחים בעיראק אם יוחלט על פלישה קרקעית. במסגרת המבצע המתגלגל של ארצות הברית תיפתח המיתקפה בשיגור פצצות במשקל של טונה וחצי שיוטלו על האתרים הנשיאותיים של סדאם ועל בסיסי צבא.

העיתון הבריטי "סאנדיי טלגרף" מוסר כי ביום רביעי יפרסם צבא בריטניה קריאת גיוס רישמית למלחמה נגד עיראק. העיתון אומר כי צבא בריטניה מבקש לגייס עוד 15 אלף אנשי מילואים. הצבא הבריטי מתכוון לשלוח למערכה מאתיים טנקים ולפחות שתי טייסות של מטוסים.
 
שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר היום (ראשון) כי עמדתה של עיראק לגבי החלטת האו"ם החדשה, בדורשת כי עיראק תתפרק מכל נשק להשמדה המונית המצוי ברשותה, היא "חיובית". זאת, למרות שבגדד טרם מסרה הודעה רשמית בעניין. מאהר ענה לשאלות עיתונאים לאחר פגישת שרי החוץ של מדינות ערב שנערכה בקהיר.

תשובה לשאלה האם עיראק תיענה להחלטת האו"ם, אמר שר החוץ המצרי כי האינדיקציות הן חיוביות וכי במהלך הפגישה היתה הרגשה כללית שעיראק תשתף פעולה עם פקחי האו"ם במטרה למנוע פעילות צבאית כנגדה.

בתשובה לשאלה האם מדינות ערב קראו לעיראק להסכים לתנאים המחמירים של האו"ם, אמר מאהר כי נטיית עיראק היתה חיובית באופן כללי ולכן לא היתה דרושה קריאה שכזו.

הבוקר אמר מאהר כי עיראק צפויה לקבל את החלטת מועצת הביטחון ולשתף פעולה עם פקחי האו"ם. מאהר אמר את הדברים לאחר פגישה אמש של שרי החוץ של הליגה הערבית עם שר החוץ של עיראק. לדבריו, ההסכמה העיראקית תלויה בהתחיבות שהפיקוח יהיה "נייטרלי ואובייקטיווי, ותכבד את החלטת מועצת הביטחון, במיוחד בעניין השמירה על הריבונות העיראקית".

שר החוץ של עיראק, נאג'י סאברי, אמר אמש שבגדד עדיין בוחנת את החלטת מועצת הביטחון. סאברי שיבח את מועצת הביטחון, על שסיכלה לדבריו את ניסיונותיה של ארצות הברית להשתמש באו"ם להצדקת מלחמה נגד עיראק. בנוסף הוא נועד אתמול עם שר החוץ של סוריה לפגישה בארבע עיניים והביע באוזניו את מורת רוחה של עיראק מתמיכת דמשק בהחלטת מועצת הביטחון. שר החוץ הסורי פארוק א-שרע הבהיר לסאברי שקיבל הבטחה אמריקנית כי לא תפעיל כוח נגד עיראק באורח חד צדדי ותאפשר לה לשתף פעולה עם האו"ם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by