בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אלפים ליוו את אבא אבן בדרכו האחרונה 
 
 היה מדינאי דגול. אבא אבן (לע``מ)   
 
חדשות נענע

שר החוץ לשעבר וחתן פרס ישראל נפטר בגיל 87; פרס: אבן היה אחד המדינאים הדגולים במאה ה-20; נטמן בבית העלמין בכפר שמריהו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אבא אבן נטמן היום (שני) בבית הקברות בכפר שמריהו. שלמה אבא אבן, שר החוץ המיתולוגי של ישראל וחתן פרס ישראל, נפטר אמש בגיל 87 בבית החולים 'רבין' בפ"ת. ארונו ניצב בצהריים ברחבת יד לבנים בהרצליה. ואחרי הצהריים נערכה החוויתו בבית העלמין בכפר שמריהו. לאבן ספדו הנשיא משה קצב, שר החוץ בנימין נתניהו וח"כ שמעון פרס.

שר החוץ לשעבר שמעון פרס אמר כי אבן "היה אחד המדינאים הדגולים במאה העשרים, לא רק בישראל אלא בעולם כולו". פרס הוסיף, כי אבן היה איש של שלום, שסלל דרכים לשלום והוסיף כי "הוא נואם בחסד עליון, בעל שליטה וירטואוזית בשפות רבות, איש סגולה, שהראה לעולם שאנו עם סגולה.

הנשיא משה קצב הביע צער על מותו של אבן, ואמר כי היה "מגדולי המדינאים של האנושות, אשר פעל בדורות האחרונים במאמצים להקמת מדינת ישראל וביסוסה וחיזוק מעמדה הבינלאומי".

מזכיר הממשלה לשעבר, יצחק הרצוג שהיה קרוב משפחתו של אבא אבן אמר לאחר היוודע דבר מותו: "הלך מאתנו אחד מענקי הדיפלומטיה הישראלית, שתרומתו למעמד ישראל בעולם, להכרה בקיומה, ולחזון השלום והעצמאות שלה, לא תסולא בפז".

הרצוג אמר כי אבן היה אבי הדיפלומטיה הישראלית, ותרומתו המכרעת התבטאה בהכנסת ישראל אל ארגון אומות המאוחדות.

יו"ר מר"צ, יוסי שריד, פרסם הודעה שבה נאמר: "הוא היה משכמו ומעלה, גבוה מכל המדינאים הישראלים של הדורות האחרונים, אבל הוא הדגים לא פעם את הכלל האכזרי של 'אין נביא בעירו'".
 

אבי הדיפלומטיה הישראלית

אבן נולד בקייפטאון, דרום אפריקה, וגדל בבריטניה. למד בקיימברידג' ולאחר סיום לימודיו הפך למרצה באוניברסיטה. ב-1946 מונה לעוזרו האישי של ד"ר חיים וייצמן, ומאוחר יותר התמנה ליועץ המדיני של הסוכנות היהודית והשתתף בדיונים טרם הכרזת המדינה. עם קום המדינה מונה לראש המשלחת הישראלית לאו"ם, ולאחר מכן לתפקיד שגריר ישראל בוושינגטון.

ב-1959 נבחר לכנסת מטעם מפא"י, וצורף לממשלה, תחילה כשר בלי תיק ובהמשך כשר החינוך והתרבות. ב-1963 מונה לסגן ראש הממשלה בממשלתו של לוי אשכול. ומאוחר יותר היה שר חוץ בממשלותיהם של אשכול ושל גולדה מאיר.

אחרי מלחמת ששת הימים דחף אבן לפשרה טריטוריאלית. ב-1969, עם מינויה של מאיר לראשות הממשלה, הדרדר מעמדו של אבן. והוא אף ביקש להתפטר מהממשלה. בבחירות ב-1977 נבחר למקום השני ברשימתו של שמעון פרס אך בשל המהפך נותר מחוץ לממשלה. תפקידו הרשמי האחרון היה יושב ראש ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

בשנת 2001 זכה בפרס ישראל על מפעל חיים ועל תרומתו למדינה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by