בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל תבקש מטורקיה להסגיר החשוד בניסיון חטיפת המטוס 
 
 הושפע מפיגועי ה-11 בספטמבר. תאופיק פוקרא (רויטרס)   
 
חדשות נענע

החשוד בניסיון לחטוף מטוס אל על שהיה בדרכו לטורקיה, סיפר לחוקריו כי למד באמצעות האינטרנט להפעיל את המכשירים בתא הטייס; לבסוף לא אזר אומץ להשתלט על הטיסה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המחלקה הבינלאומית בפרלקיטות המדינה צפויה להגיש בקרוב בקשה רשמית להסגרתו של תאופיק פוקרא, האזרח הישראלי החשוד כי ניסה לחטוף השבוע את מטוס אל-על שהיה בדרכו מתל אביב לאיסטנבול. כזכור, החשוד טען בחקירתו כי ניסה ``לחקות את פיגועי ה-11 ספטמבר``. הפרקליטות תטען שמאחר והמטוס היה ישראלי יש להעמידו לדין בארץ - ולא בטורקיה.

אמש (שלישי) נחשפו פרטים חדשים בחקירתו של פוקרא: הוא סיפר כי למד באמצעות אתרי אינטרנט, כיצד להפעיל את המכשירים בתא הטייס, אך לדבריו, לא היה לו האומץ להשתלט על המטוס במהלך הטיסה. פוקרא אמר עוד לחוקריו כי לא האמין שיצליח לעלות לטיסה עם אולר, אך זה עלה בידו מאחר שלא נבדק כראוי על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בארץ. לחוקרים נודע כי החשוד אסף מודיעין זמן ממושך, ואף ביקר פעם אחת בנתב"ג כדי ללמוד את לוחות הזמנים של הטיסות. פוקרא סיפר כי בחר לעלות דווקא על הטיסה לטורקיה משום שמדובר בכרטיס זול יחסית ומשום שזו טיסה קצרה והוא רצה לסיים את החטיפה במהירות.

בתום תחקיר ביניים בפרשה, קבע אמש השב"כ כי לדעתו התקרית אירעה "ככל הנראה על רקע חבלני". בהודעה שפירסמה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הנוסע, תאופיק פוקרא מהכפר בעיינה-נוג'ידאת בגליל, פעל באופן מתוכנן ואמר למאבטח שלכד אותו כי פעל משום ש"הרגו את אחיי".

מקור המעורה בחקירה בטורקיה אמר כי החוטף התכוון לרסק את המטוס על בניינים רבי קומות בתל אביב. לדברי המקור במינהל הביטחון של משטרת טורקיה, פוקרא הודה בחקירתו כי התכוון לפרוץ לתא הטייס ולהורות לטייסים לשוב לתל אביב, כדי להתרסק על בניין גבוה במחאה על סבלות הפלסטינים ובהשראת הפיגועים של 11 בספטמבר.

התחקיר חשף גם כשל חמור של מערך הבודקים הביטחוניים בשדה התעופה: למרות שהנוסע עורר את חשדם הם נתנו לו לעלות על המטוס. הוא אף הופשט מבגדיו ונערך עליו חיפוש. על פי החשד, הוא החביא את האולר בחגורת עור, והבודקים לא הבחינו בו.

במהלך הטיסה ניסה החשוד שוב ושוב להיכנס למחלקת העסקים, כשצוות הטיסה מעיר לו בכל פעם מחדש. לקראת נחיתת המטוס, כאשר כל הנוסעים היו אמורים לשבת בכסאותיהם ולחגור את חגורות המושב, ניסה הנוסע לבצע את התקיפה. הוא דחף דיילת וניסה להיכנס לתא הטייס, ואז נבלם על ידי המאבטחים. השב"כ מעריך כי פעולתו היתה מתוכננת ולא ספונטנית.

באיסטנבול האריך אמש שופט טורקי את מעצרו של פוקרא ב- 25 יום, עד לגמר ההליכים נגדו ולסיום חקירתו. ישראל עדיין לא הגישה רשמית בקשה להסגרתו של פוקרא, אך מאחורי הקלעים נעשים מאמצים לשכנע את שלטונות טורקיה להחזירו לישראל, כדי שייחקר ויועמד לדין בארץ. נראה שהיום תתקבל החלטה והוא יועבר לישראל.
 

רשות שדות התעופה: לא היה כשל בבדיקת הנוסע

 
ברשות שדות התעופה לעומת זאת הציבו סימני שאלה בנוגע לשאלה האם מדובר בניסיון חטיפה. מתחקיר משותף שביצעו גורמי הביטחון ורשות שדות התעופה עולה כי האולר הקטן שהיה ברשות של פוקרא לא שימש ככל הנראה "לאיים על צוות המטוס ונוסעיו". בתחקיר נמסר כי "האולר הקטן בו היה מצוייד הנוסע, לא היווה את הסיבה לתגובת איש האבטחה במטוס; ויתרה מכך, במהלך ניטורלו, אף לא נראה כל חפץ שהוא בידיו. התנהגותו של הנוסע, תוקפנותו ותנועתו לעבר תא הטיס, היו הגורמים לתגובת איש האבטחה".

ברש"ת טוענים עוד כי לא היה כשל בבדיקת הנוסע. לפי תחקיר רש"ת, "הנוסע עבר שלב טיפול מקדים של עבודת הביטחון, ושלב נוסף, באמצעות הטכנולוגיה. כבודתו וגופו, נבדקו בקפדנות יתירה. במהלך הטיפול בנוסע, לא זוהו כל סימני התנהגות המעידים על מימוש כוונתו לבצע מאוחר יותר, ניסיון חטיפה במהלך הטיסה".
 

בחור "שקול ורגוע"

בכפרו של פוקרא, בועינה נג'ידאת שבגליל, הופתעו לשמוע על מעורבותו בניסיון החטיפה. לטענת התושבים הוא לא היה מעורב בפעילות פוליטית כלשהי.

קרוביו של פוקרא העידו עליו כעל בחור "שקול ורגוע" וטענו כי הסבירות לכך שניסה לחטוף מטוס היא נמוכה ביותר. סאלח פוקארה, אביו של תאופיק, אמר הבוקר כי הוא אינו מאמין למעשים שמיוחסים לבנו: "איזה סכין? מי יוכיח שיש לו סכין? כל האנשים אמרו שלא היה כלום, רק רוצים לעשות מזה סיפור. הבן שלי נקי, שלא יעשו מזה סיפור גדול", אומר האב. סאלח פוקרא מעריך כי העימות עם הדיילת היה לא יותר מוויכוח שהסתיים בהרמת קול.

פוקרא, 23, בן למשפחה מרובת ילדים, סיים באחרונה לימודי עבודה סוציאלית במכללת ספיר בנגב, וקיבל את התואר בחודש שעבר. הוא התקבל לעבודה באזור הנגב לפני כשבועיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by