בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קיבוץ האון עומד בפני פירוק 
 
 דורשים תיקונים בהחלטה. קיבוץ ניר דוד (לעמ)   
 
חדשות נענע

נכסיו ישמשו להחזר חובות וייבדקו מבנים חדשים ליישוב; כך הוחלט היום בממשלה; ההתיישבות העובדת לא מקבלת את דו"ח מילגרום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קיבוץ האון יפורק ונכסיו ישמשו להחזר חובות. כך החליטה היום (שני) הממשלה. עוד הוחלט כי ועדה בראשות עוזי קרן, יועץ רה"מ לענייני התיישבות, תבחן את המבנה בחדש שיינתן ליישוב.

הקיבוץ, שהוקם בשנות החמישים מונה כעת מספר עשרות חברים ונמצא במצוקה קשה לאחר שלא הצליח להשתקם אפילו אחרי מחיקת החובות במסגרת הסדר חובות הקיבוצים.
 

ההתיישבות העובדת לא מקבלת את דו"ח מילגרום

 
כל תנועות ההתיישבות, קיבוצים ומושבים, הודיעו הבוקר כי יפתחו במשא ומתן עם הממשלה על הכנסת תיקונים בהחלטה שקיבלה אתמול בענין הקרקעות החקלאיות המיועדות להפשרה. תנועות ההתיישבות דורשות תיקונים בהחלטה לפני שתובא לאישור סופי של מועצת מינהל מקרקעי ישראל.

תנועות ההתיישבות הופתעו מהחלטת הממשלה לאמץ את מסקנות ועדת מילגרום בענין הקרקעות, ועדה שאישרה פיצוי זעום בלבד, לחקלאים תמורת הפשרת הקרקעות באזור המרכז. עם זה אישרה הממשלה מתן זכויות נרחבות לחברי הקיבוצים והמושבים בתוך תחום הנחלה הביתית. לפי ההחלטה יוכל כל חבר לרשום על שמו חלקה עד שנים וחצי דונם. בחלקה יוכל לבנות שלוש יחידות מגורים.
 

דו"ח מילגרום והקשת הדמוקרטית המזרחית

בשנת 95' קיבל מנהל מקרקעי ישראל שלוש החלטות הדנות בשינוי ייעוד קרקע חקלאית לצורך בנייה למגורים, לצורך הקמת תעשייה, ולשם הרחבת היישוב. משמעות ההחלטות - הטבות כלכליות בסכומי עתק לחוכרים חקלאיים שייעוד הקרקע שלהם שונה מחקלאות לבנייה.

לפני כשנתיים עתרה הקשת הדמוקרטית המזרחית נגד החלטות אלה וטענה כי החלטות המינהל יאפשרו לבעלי הקרקעות החקלאיות, המהווים 3 אחוזים מאזרחי המדינה, לזכות בהטבות גדולות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים, תוך פגיעה במרבית אזרחי המדינה והנצחה של הפליית תושבי עיירות הפיתוח והשכונות.

במקביל לדיון המשפטי הקימה הממשלה את ועדת מילגרום לבחינת הסוגיה. הוועדה המליצה, כאמור, בנושא שינוי ייעוד מחקלאות לבנייה למגורים לפצות את החקלאים במרכז הארץ ב-10 אחוז לעומת 27 אחוז כיום. באזור עדיפות ב' יוקטן הפיצוי ל-20 אחוז במקום 28 אחוז כיום ובאזורי עדיפות א' יפוצו החקלאים ב-31 אחוז במקום 29 אחוז כיום.

לגבי בנייה לתעשייה – המליצה הוועדה להקטין את ההקצאה ל-75 דונם בלבד לעומת 250 דונם כיום. לגבי הרחבת היישובים – קבעה הוועדה כי כל מקרה ייבחן לגופו. הקיבוצים והמושבים לא קיבלו את הדו"ח.

אולם בג"ץ קבע כי החלטות המינהל בנושא הן בלתי-סבירות, וכי דרושה רפורמה במדיניות הפשרת הקרקעות, שתשמור על השוויון בין המגזרים השונים במדינה. והורה להקפיא את החלטות המינהל ולשנותן. בקשת הדמוקרטית ראו בהחלטת בג"ץ הישג גדול, בהתיישבות הביעו אכזבה וטענו כי המדינה תפסיד עשרות מיליוני שקלים בשנה עקב הקפאת ביצוע החלטות המינהל.

בתגובה להחלטת הממשלה אתמול, אמר ד"ר סנדי קדר, ראש מטה הקרקעות בקשת הדמוקרטית המזרחית: "זה חלק מהמחטפים שמתבצעים ערב הבחירות". יו"ר מטה ההתיישבות ומזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל אמר כי "החקלאים חשבו, שיהיה זה נכון לדחות כל דיון בנושא לאחר הבחירות. לצערם, החליטה הממשלה לקבל החלטה כבר היום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by