בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ואנחנו לא ידענו שהוא כזה 
 
 מוערך בעולם כולו. אבן עם בן-גוריון והנשיא טרומן    
 
איתי בנר

כשאבא אבן היה נושא נאום באו"ם, שגרירי בריטניה וארה"ב היו פותחים מילון; ביום הולדתו ה-75 נערכה לו קבלת פנים בניו-יורק בהשתתפות נשיאי ארה"ב; ורק בארץ נראה כי נעלם מהתודעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יום הולדת בחברת נשיאי ארצות הברית. אבן עם קיסינגר
 יום הולדת בחברת נשיאי ארצות הברית. אבן עם קיסינגר   
אתמול, קצת אחרי השעה שש וחצי בערב, קראתי ב'חדשות נענע' את הידיעה על מותו של אבא אבן שעלתה כמה דקות לפני כן. דקה לאחר מכן, נעזרתי בשירות החדש של Google News כדי לחפש עד לאן הגיעה הידיעה כבר. חיפוש קצר העלה כי דווקא אתר חדשות מפרדריקסבורג, וירג'יניה, היה הראשון להעלות ידיעה על מותו של האיש. אחריו אתר נוסף מדרום-דקוטה, ובערך בו זמנית גם אתר ממיניאפוליס. בעת כתיבת שורות אלה, בשעה עשר בערב (ועוד לפני דרמת החטיפה באיסטנבול), הידיעה על מותו של אבן נמצאת בעמוד הראשי של השירות, לאחר שפורסמה ב- 115 אתרי חדשות בעולם. האם יש יסוד להניח שאתר חדשות ישראלי יפרסם ידיעה של שלוש-מאות מילה על מותו של מי שהיה שגריר צרפת, סין, אנגליה או דנמרק באו"ם לפני חמישים שנה?

הסתלק מאתנו אדם שהיה גדול עלינו בכמה מידות. אדם שעובדת יום-הולדתו ה- 75 לפני 12 שנה נעלמה מתודעתם של בני עמו, אבל נשיאים לשעבר של ארה"ב מצאו לנכון להשתתף בקבלת פנים חגיגית שנערכה לכבודו בניו-יורק. אדם שהיה מן הגדולים והאחרונים ב"דור הנפילים" שהקים את המדינה, ומת כשתלמידי בתי-ספר אמנם מכירים את שמו מן הבדיחה האווילית והוותיקה "זרקו על אבא אבן", אבל לא ממש יודעים מי הוא. למעשה זה הגיע לידי כך שבשנים האחרונות הילדים של ימינו החליפו את ה"אבא" ב"גאולה"...

אבא אבן קרע את ביבי נתניהו בכושר הביטוי שלו באנגלית. ולא רק אותו, בעצם. האגדה מספרת כי שגרירי ארה"ב ובריטניה באו"ם נאלצו לפתוח בחשאי מילון מתחת לשולחן, כדי להבין את נאומיו הרהוטים והפומפוזיים. כמה מתאים, או יותר נכון, כמה ישראלי הוא הדבר, שאותה התכונה שעשתה אותו לגדול הדיפלומטים שלנו, אדם שהיה מוערך בקרב הקולגות שלו מרחבי העולם, הפכה אותו גם לחצי-בדיחה בעיני בני-עמו, שראו בו אדם נפוח ומתנשא, ולא ידעו (כמוני, עד אמש) שהאיש שהשתדל בשמם אצל שועי העולם ונשא עבורם נאומים חוצבי להבות, סבל מפחד קהל, שהתבטא ב"טיקים" עצבניים ברגל, שהתחבאה מאחורי הפודיום.
 
אבא אבן, וירטואוז מילולי, השאיר בהיסטוריה כמה מהציטוטים השנונים ביותר שידעה. כבר לפני שנים רבות אמר אבן, מתומכיה הראשונים של הפשרה הטריטוריאלית, על יאסר ערפאת: "הוא מעולם לא החמיץ הזדמנות להחמיץ הזדמנות". קונצנזוס, הוא הגדיר כך: "כאשר כולם מסכימים לומר יחדיו את מה שאף אחד מהם לא מאמין בו". אבל הציטוט המפורסם ביותר מפיו הוא ככל הנראה: "גברים וממשלות מתנהגים בחוכמה רק לאחר שמיצו את כל שאר האפשרויות".

אבן היה גם דודו של הבמאי והתסריטאי הבריטי ג'ונתן לין, שיצר בשנות השמונים יחד עם חברו אנתוני ג'יי את סדרת הטלוויזיה האלמותית "כן, אדוני השר". במהדורה העברית של הספר המבוסס על הסדרה "כן, אדוני ראש הממשלה" שבאה בעקבותיה, נכלל מבוא שכתב אבן. בסיומו, הוא מונה את הכללים שעל פיהם פועל סר האמפרי הבלתי נלאה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הבריטי. אחד מהם הוא: "אסור לעודד שרים לנסח את הצעותיהם ודיווחיהם בעצמם. אם יעשו כך - יש סכנה שישאפו להשפיע על מדיניות הממשלה!", משפט שמגלם בתוכו את החוכמה, הדיפלומטיה וההומור החד כתער, שאפיינו כל כך את סר האמפרי הטלוויזיוני, ואת אבא אבן, איש ענק, בשר ודם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by