בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שלום: הפגישה בנוגע לערבויות האמריקניות - "חיובית"  
 
 
חדשות נענע

רייס: נשיב בקרוב לבקשת הערבויות לישראל; מדובר בסיוע ביטחוני בסך 4 מיליארד דולר וערבויות בסך 10 מיליארד דולר; הערכות כי הבקשה תאושר בתוך ששה חודשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר האוצר, סילבן שלום, מגדיר היום (שלישי) כ``חיובית`` את הפגישה אמש בין הנציגים הישראלים לאמריקנים בנוגע לערבויות, שמבקשת ישראל מארצות הברית, ``הדברים אתמול נפלו על אוזן קשובה. אני מאוד מקווה שאכן, בסופו של דבר, הם יצאו אל הפועל. זה לא פשוט, אבל אנחנו חושבים שבזמן הזה זה דבר דרוש``, דברי שלום.

היועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, הבטיחה הלילה כי הממשל האמריקני ישיב בקרוב לבקשת הסיוע שהגישה ישראל. מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, מנכ"ל משרד האוצר, אוהד מראני, ושגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, נועדו עם רייס הלילה בוושינגטון והציגו בפניה את בקשת ישראל לערבויות להלוואות בסך 10 מיליארד דולר ול-4 מיליארד דולר שיינתנו לישראל כסיוע צבאי.

בירושלים מעריכים כי הנשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, יאשר את הבקשה הישראלית לסיוע ביטחוני בסך 4 מיליארד דולר ולערבויות בסך 10 מיליארד דולר בתוך פרק זמן קצר. יצויין כי ישראל כבר קיבלה מהנשיא בוש וצוותו הבהרות, כי בכוונתם להיענות בחיוב לבקשה, משום שאין מדובר בהעברת סכומים ישירות מן המימשל, אך הבקשה מחייבת את אישור הקונגרס, וזה יתכנס רק בעוד חמישה שבועות. לפי ההערכה, מכיוון שבשני בתי הקונגרס רוב רפובליקני, תקבל ישראל את הסיוע תוך 3-6 חודשים. הערבויות יינתנו ככל הנראה לתקופה של 5 שנים ואולי יותר. לא ברור לאיזה תקופה יתפרס המענק הביטחוני.

במשרד האוצר לא כולם שלמים עם בקשת ערבויות בהיקף גבוה, מתוך חשש שחלק מהכספים יופנו לתחומים שאינם מעודדי צמיחה. עם זאת, במשרד רה"מ מציינים כי הודעה על קבלת הכספים תשפר את מעמדה של ישראל בשווקים הבינלאומיים, ועשויה בהחלט לעודד משקיעים זרים ומקומיים להשקיע מחדש בישראל.
 

הסיוע עקב האינתיפאדה והמלחמה עם עיראק

 
שרון העלה לראשונה את בקשת ישראל לסיוע כלכלי מארה"ב בפגישתו בוושינגטון עם בוש ב-16 באוקטובר. בשבועיים האחרונים השלים צוות בירושלים, בראשות מראני, את פרטי הבקשה.

הבקשה הישראלית למענק הצבאי מוסברת בהוצאות הגדולות שיש לישראל בשנתיים האחרונות בשל האינתיפאדה והמלחמה הצפויה בעיראק. הערבויות, שהן אופציה לקבלת הלוואה בתנאים נוחים מבנקים אמריקניים, מוסברות בצורך של ישראל לייצב את כלכלתה, וברצונה לצאת מהמיתון הקשה.

בשבוע שעבר קיבלו טורקיה וירדן מענק צבאי אמריקני נדיב, בהיקף כולל של כ-2 מיליארד דולר, להיערכות למלחמה בעיראק. כמו כן אישר הממשל האמריקני את הסיוע הצבאי השנתי לישראל ב-2004 בהיקף של 2.16 מיליארד דולר. בקרוב מאוד אמור הקונגרס לאשר את הסיוע האזרחי לישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by