בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בוש לסדאם: תוכיח שאתה רציני 
 
 הפקחים. עד כה אין תוצאות ממשיות לביקורי הפתע (רויטרס)   
 
חדשות נענע

זאת בתגובה להתחלה המוצלחת של משימת פקחי הנשק; עיראק: נגיש ההצהרה לגבי הנשק שבידינו ב-7 לחודש; הפקחים ערכו בדיקת פתע בארמונו של סדאם בבגדאד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיראק הודיעה היום (שלישי) כי תגיש ב-7 בדצמבר את ההצהרה על מאגרי הנשק שברשותה. "אנחנו מתכוונים לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו לנו", אמר בכיר בממשל העיראקי והוסיף, "ההצהרה תכלול אלמנטים חדשים אך לא בהכרח הודאה בקיומו של נשק להשמדה המונית".

משרד הפנים של כוויית הודיע היום כי ספינה עיראקית ירתה לעבר שתי ספינות של משמר החופים הכוויתי. הירי לא פגע באיש אך גרם להתנגשות בין שתי הספינות שבמהלכה נפצע קל אחד המלחים. מבגדאד לא נמסר אישור או הסבר לתקרית.

פקחי הנשק של האו"ם ערכו הבוקר חיפוש פתע ראשון באחד מארמונותיו של נשיא עיראק, סדאם חוסיין, סמוך לבגדד . שומרים עיראקים ניסו למנוע את כניסת הפקחים למקום, ואולם אלה הורשו להיכנס רק לאחר התערבות של בכירים אמריקניים ועיראקים.

זהו היום השישי לעבודת הפקחים בעיראק, שהחלה בעקבות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. על פי ההחלטה, עד יום ראשון צריכה עיראק להגיש רשימה אמינה ומפורטת של הנשק להשמדה המונית שיש בידיה. נשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, מזהיר את סדאם חוסיין מפני חוסר שיתוף פעולה עם הפקחים. לדבריו, הוא אינו מרוצה מיחסה של בגדד, ו"כל עיכוב, הונאה או אי ציות יוכיח שסדאם חוסיין דוחה את דרך השלום".

אמש הודיעו הפקחים כי נעלם ציוד מעקב אחר טילים שנבחן בעבר על ידי הפקחים ערב סילוקם מהמדינה לפני ארבע שנים. על פי השלטונות בעיראק הציוד החסר באתר שיגור הטילים, הסמוך לעיר ראמה, "הועבר באישור למתקן צבאי אחר או שהושמד בהפצצה של מטוסים מערביים על עיראק". יצויין כי זוהי התגלית מעוררת החשד הראשונה של פקחי הנשק של האו"ם מאז החלו את בדיקתם.

הפקחים הסתערו אתמול על איזור התעשייה הצבאי כראמה בבגדד, בלי שאף גורם עיראקי יעצור אותם. בכניסה למתחם קיבלו את פניהם כרזות הנושאות את תמונתו של סדאם חוסיין, כשעליהן הכיתוב: "הנשר נשאר חופשי". הפקחים סגרו את המתחם לתנועה. אזור התעשייה ממוקם בסמוך למלון בו מתאכסנים הפקחים, בפרברי בגדד. אחד מעובדי המקום, מהנדס במקצועו, שנאלף להישאר מחוץ למתחם, אמר שבמקום אין מפעלים אלא עבודות תכנון הנדסי בלבד. עובד אחר עזר לפקחים, שאיבדו את דרכם, להגיע למקום. באופן כללי, העיראקים משדרים שלווה לא-צפויה נוכח הבדיקות המדוקדקות שעוברת ארצם.
 

הפקחים מחפשים, אך לא מוצאים

 
עד כה כשלו מאמצי הפקחים למצוא עדות חותכת כלשהי לקיומו של נשק להשמדה המונית במדינה. ואולם, לדברי מוחמד אלברברי, מנהל הסוכנות הבינ''ל לאנרגיה אטומית של האו''ם, "מוקדם מדי לקבוע סופית".

שלשום ביקרו הפקחים בבסיס מטוסים קטנים, מרחק כ-30 ק"מ מצפון מזרח לבגדד. מדובר במתקן המנוהל על ידי משרד החקלאות, בו מתרגלים התגוננות בפני נשק כימי וביולוגי. יום קודם לכן קיימו שני ביקורי פתע נוספים - האחד בבסיס "אם כל המלחמות", 15 ק"מ מדרום לבגדד, והשני בבסיס צבאי מצפון לבירה. הכתבים המלווים את המשלחת מדווחים כי הפקחים מצליחים להפתיע את השלטונות העיראקיים בביקוריהם בבסיסי הצבא. "באנו לכאן בתקווה שהפעם דברים יתנהלו כשורה, ואנחנו נשיג מעיראק את מה שנדרש ממנה", אמרה דוברת המשלחת. "אנחנו ערים לכך שיעקבו אחר כל צעד שלנו. אני סבורה שגם העיראקים מודעים לכך שכל העולם צופה בנו".
 

ארה"ב ובריטניה מממשיכות לתקוף מטרות בעיראק

במקביל לבדיקות הנשק במדינה, ממשיכה הקואליציה האמריקנית-בריטית להפציץ מטרות בעיראק. בדרך כלל הנימוק להפצצות, מזה שלושה חודשים, הוא תנועת מטוסים עיראקיים באיזור האסור לטיסה או איום כלשהו מצד צבא עיראק. בהתקפה אמש נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו 27 נוספים. מטוסי הקואליציה הפציצו משרדים של חברת נפט בעיר בצרה שבדרום המדינה. פקידים אמריקניים אישרו את הידיעות על ההפצצות, אך טענו שהן בוצעו על בסיס הגנה אווירית של צבא עיראק, בתגובה לירי ארטילריה במקום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by