בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"שתיקה היא מוות" 
 
 מיליון ילדים נדבקו השנה מאיידס (רויטרס)   
 
חדשות נענע

כך אמר היום קופי ענאן באו"ם בפתיחת יום האיידס הבינלאומי ה-15; לדבריו, קשר השתיקה והסטיגמה סביב המחלה הוא זה שמונע מהחולים לדרוש ולקבל טיפול יעיל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המאמצים להילחם באיידס לא יצליחו עד אשר תקועקע האפליה נגד החולים במחלה, כך הכריז היום (ראשון) מזכיר האו"ם, קופי ענאן, בפתיחת יום האיידס הבינלאומי ה-15. מזכ"ל האו"ם הוסיף כי קשר השתיקה סביב המחלה הוא זה שמונע מהחולים לדרוש ולקבל טיפול יעיל, "כאשר זה מגיע למלחמה באיידס, שתיקה היא מוות". המסר של ענאן יוביל השנה את קמפיין האו"ם נגד מחלת האיידס.

ארגון אמנסטי לזכויות אדם התייחס לדבריו של ענאן והוסיף כי קיים קשר ישיר בין הפרת זכויות אדם למחלת האיידס. "האנשים שנמצאים בתחתית הסולם החברתי, האנשים שנשללות מהם זכויות האדם הבסיסיות כמו חופש, חינוך וביטחון פיסי, הם האנשים שסיכוייהם להידבק במחלה הם הגבוהים ביותר", נמסר מטעם הארגון.

ארגון הבריאות הבינלאומי פרסם בסוף השבוע דו"ח חדש ממנו עולה תמונת מצב עגומה. יותר מ-40 מיליון איש בעולם חולים היום באיידס ויותר אנשים מתים מהמחלה מבעבר. בשנה שעברה מתו מהמחלה 3.1 מיליון בני אדם.

אפריקה ממשיכה להיות היבשת המובילה במספר מקרי ההדבקה. על פי ההערכות, חמישה מיליון איש נדבקו בנגיף בשנה החולפת (3.5 מיליון מהם באפריקה), כמיליון מהם ילדים מתחת לגיל 15. כ-30 מיליון איש באפריקה נושאים את הנגיף, 58 אחוז מתוכם הם נשים. בארבע מדינות - בוטסוואנה, לזוטו, סוואזילנד וזימבבואה יותר מ-30 אחוז מאוכלוסיית המבוגרים נגועה בנגיף.

ריבוי מקרי מחלת האיידס מביא גם להחרפה במשבר מזון העולמי. הדרישה למזון גדלה בקרב החולים הזקוקים לאיזון תזונתי ובכך מורגש המחסור באופן נרחב יותר. פיטר פיוט, ראש סוכנות האו"ם לאיידס, התייחס לכך ואמר: "זה חדש. אני חושב שאנחנו מתחילים לראות את ההשפעה האמיתית של האיידס במדינות שנגועות במחלה באופן מיוחד... המצב גרוע במיוחד כעת, משום שהייצור החקלאי כבר נפגע מהאיידס, אבל הדרישה למוצרים מזינים גברה משום שאנשים חולים זקוקים ליותר מזון".

בארגון הבריאות העולמי מזהירים מפני מגפת איידס הצפויה גם במזרח אירופה, סין והודו, אם לא ינקטו צעדים משמעותיים למיגור המחלה. בסין ובהודו אובחנו מיליון בני אדם כנגועים באיידס, אולם ההערכה היא שהמספר האמיתי גבוה יותר. הסברה היא כי המחלה מתפשטת במזרח אירופה ומרכז אסיה, בעקבות העלייה במספר הנרקומנים המשתמשים במחטים נגועות.

אך יש גם סיפורי הצלחה: בברזיל אתיופיה ודרום אפריקה החלו השלטונות בתכנית מניעה שהביאה לנסיגה עצומה בהתפשטות המחלה. ד"ר גרו הרלם ברנדטלנד, מנהל ארגון הבריאות הבינלאומי, קורא לפעולה דחופה של מדינות העולם. "זהו רגע קריטי של הזדמנות וסכנה. אם לא נראה יוזמות מניעתיות של הממשלות, לא נצליח לעצור את העלייה בהידבקות במחלה, בעיקר במזרח אירופה ובאסיה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by