בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הבחירות לליכוד - המועמדים 
 
 פעם ראשונה אחד מול השני. שרון ונתניהו (רויטרס)   
 
חדשות נענע

הסבא הזקן מול האריה הצעיר, אלוף פיקוד הדרום מול הקצין מסיירת מטכ"ל או בקיצור שרון מול נתניהו; כל מה שרציתם לדעת על המועמדים לראשות הליכוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות ששניהם נמצאים במערכת הפוליטית כבר הרבה זמן לא התמודדו עד היום בנימין נתניהו ואריאל שרון ראש בראש. לקראת ההתמודדות הנה מספר פרטים על השניים
 

אריאל שרון

 
אריאל שרון נולד בכפר מל"ל בשנת 1928 כאריאל שיינרמן. הוא למד בתל אביב, וכשהיה בן 17 הצטרף לשורות ה"הגנה".

ב- 1948 שירת כמ"כ ומ"מ בחטיבת אלכסנדרוני. ב- 1951 מונה שרון לקצין מודיעין של פיקוד מרכז, ושנתיים אחר כך הקים את יחידה 101, שביצעה פעולות תגמול כתגובה להתקפות המסתננים.

בינואר 1954 התמזגה יחידה 101 עם גדוד צנחנים, בפיקודו של שרון והמשיכה את פעולות התגמול במסגרת זו. אחת מפעולות אלה התרחשה בשנת 1954 בכפר קיביה. במהלך הפעולה פוצצו בתים בכפר על יושביהם, ועל שרון נמתחה ביקורת נוקבת.

במהלך מבצע קדש השתתף שרון בקרב המיתלה, ושוב ספג ביקורת, שטענה שהקרב היה מיותר. שרון הקפיא את קידומו ויצא ללימודים בחו"ל.

במלחמת ששת הימים שירת שרון כמפקד אוגדת שיריון וזכה להערכה רבה, ב- 1970 מונה לאלוף פיקוד דרום והשתתף גם במלחמת ההתשה.

בחודש יוני 1973 פרש מצה"ל והיה ממקימי הליכוד. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים חזר לשירות פעיל כמפקד אוגדה בשריון, וצלח את תעלת סואץ – מבצע שחולל את המפנה במלחמה.

בדצמבר 1973 נבחר שרון לכנסת, אולם התפטר לאחר שנה וחזר לצה"ל. לאחר מכן שימש כיועץ לענייני הביטחון של ראש הממשלה, יצחק רבין, ובבחירות 1977 התמודד בראש מפלגת "שלומציון" שזכתה לשני מנדטים.

לאחר הבחירות התמזגה מפלגתו עם תנועת החירות והוא מונה לשר החקלאות. בתקופה זו קרא להגברת ההתיישבות היהודית בשטחי יהודה ושומרון. אחרי הבחירות בשנת 1981 ויצא ל"מבצע אורנים", שנועד לחסל את בסיסי המחבלים בלבנון ולהפסיק את ההתקפות על גבול הצפון. שם המבצע שונה ל"מבצע שלום הגליל", ושרון היה מעורב בכל שלביו. על פי טענות של מספר אנשים הוא ביצע חלקים מבלי ליידע את ראש הממשלה בגין, ובלי לקבל את אישורו.

בעקבות הטבח בסברה ושתילה נאלץ שרון להתפטר מתפקיד ומונה לתפקיד שר בלי תיק, ולאחר בחירות 1984 מונה לשר התעשייה והמסחר.

בממשלות הבאות כיהן שרון כשר הבינוי והשיכון והאיץ את הבנייה בשטחים. לקראת בחירות 1992 התמודד לראשונה על ראשות הליכוד, אולם הגיע למקום השלישי בלבד. לאחר בחירות 1996 נתפר לשרון תיק התשתיות ולקראת סוף הקדנציה מונה לשר חוץ במקומו של דוד לוי.

לאחר ההפסד בבחירות 1999 נבחר שרון ליו"ר הליכוד וכיהן שיו"ר האופוזיציה עד לבחירות האחרונות, שם נבחר לראשות הממשלה.
 

בנימין נתניהו

בנימין נתניהו, נשוי ואב לשלושה.

נתניהו נולד בתל-אביב בשנת 1949. הוא גדל בירושלים ובשנת 1963 יצא עם משפחתו לשליחות בארה"ב. לפני מלחמת ששת הימים שב נתניהו לארץ והתגייס לסיירת מטכ"ל.

בשנת 1972 השתחרר מצה"ל ולאחר מלחמת יום כיפור הועלה לדרגת סרן. הוא למד באוניברסיטת MIT בארה"ב וסיים תואר ראשון בארכיטקטורה ותואר שני במינהל עסקים.

בשנת 1982 החל את דרכו הפוליטית כששימש כציר ישראל בוושינגטון. שנתיים אחר כך מונה לשגריר ישראל באו"ם וכיהן בתפקיד ארבע שנים.

בבחירות 1988 נבחר לכנסת ה- 12 מטעם ה"ליכוד" והתמנה לסגן שר החוץ. במסגרת תפקידו היה מראשי המשלחת הישראלית לוועידת במדריד. לאחר התבוסה בבחירות 1992 ופרישתו של יצחק שמיר מראשות התנועה, נבחר ליו"ר ה"ליכוד" ולמועמדה לראשות הממשלה.

מבקריו טוענים כי הנההיג את ההסתה נגד יצחק רבין לפני הרצח בשנת 1995 ומזכירים במיוחד את ההפגנה בכיכר ציון שבה נאם נתניהו לפני קהל שנשא שלטים בהם נראה רבין כשהוא לבוש במדי אס.אס. בבחירות 1996 נבחר לראשות הממשלה וכיהן בתפקיד כשלוש שנים. לאחר ההפסד בבחירות 1999 פרש נתניהו מהנהגת הליכוד ומחברותו בכנסת והתפנה לעסקים פרטיים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by