בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קופי ענאן: להעניש את החיילים שאחראים למותו של איאן הוק 
 
 איאן הוק, האו``ם: להעניש את האחראים למותו (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ענאן דרש למצות את הדין עם עם החיילים שהרגו את איש אונר"א במחנה הפליטים ג'נין; חקירה ראשונית העלתה שהחייל שירה סבר בטעות שהוק אוחז בנשק, בעוד שלמעשה הוא אחז בטלפון נייד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דובר האו"ם אמר הלילה (שבת) כי מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, קרא לממשלת ישראל לאתר את החיילים שירו למוות באיש אונר"א, איאן הוק, בג'נין בשבוע שעבר, ולהענישם. לדברי הדובר, שיגר אנאן ביום רביעי מכתב לראש הממשלה, אריאל שרון, ובו דרש "לקיים חקירה מקיפה של התקרית, להעביר את תוצאותיה לאו"ם ולהגיש כתבי אישום נגד האחראים". עדיין לא נמסרה תגובת ישראל לדרישת מזכ"ל האו"ם.

צה"ל התנצל על הריגתו של הוק ואמר שהאש נורתה אל מבנה האו"ם בג'נין בעקבות חילופי אש עם חמושים פלסטינים שהגיעו למקום. חקירה ראשונית העלתה שהחייל שירה סבר בטעות שהוק אוחז בנשק, בעוד שלמעשה הוא אחז בטלפון נייד.

דובר האו"ם אמר אמש כי מבדיקה שערך האו"ם עולה ששום מבוקש לא הסתתר במתחם אונר"א במהלך חילופי האש. בדיקת האו"ם העלתה שהוק נהרג מפגיעה בגבו.

צה"ל פרסם השבוע קלטת ובה נשמעה הודעה טלפונית שהשאיר הוק לקצין בצה"ל דקות לפני שנהרג. הוק טילפן לסרן פיטר לרנר ואמר לו שפלסטינים מנסים לפרוץ אל מתחם האו"ם במחנה הפליטים. בצה"ל אומרו כי הקלטת מעניקה תוקף להערכה הישראלית שחמושים פלסטינים נכנסו למתחם אונר"א, אולם גורמים באו"ם דחו זאת ואמרו שלא היו חילופי אש באיזור הזה לפני שאיאן הוק נורה.
 

האו"ם: גרסת צה"ל על מות עובד אונר"א אינה אמינה

 
בראיון לעיתון "אינדיפנדנט" מסר דובר סוכנות הסיוע של האו"ם, פול מקקאן, כי "הממצאים הראשוניים שבידינו מנוגדים לחלוטין להודעת צה"ל, לפיה היו פלסטינים במתחם. מתחם אונר"א קטן מאוד, ובשום זמן נתון לא איבדנו שליטה במקום. לא היו בו פעילים פלסטינים".

מתחקיר צה"ל עולה כי בחילופי האש שבמהלכם נהרג הוק, נהרג גם ילד פלסטיני בן 10 ונפצעו ילד בן 12 ועובדת אונר"א. בצה"ל טוענים כי מטה אונר"א במחנה הפליטים שימש כמסתור ומחסה למחבלים, שאף עשו שימוש באזרחים כבמגן חי במהלך הירי. במקרה אחד אף ירה מחבל כשהוא מסתתר מאחורי אזרחית שאחזה בדגל אונר"א.

לדברי שר החוץ, בנימין נתניהו "הטרור גובה מחיר מכולנו, לא רק מישראל, ואנשים חפים מפשע נכנסים לקו האש שנכפית עלינו על ידי הטרור הפלסטיני". בריטניה דרשה מישראל לערוך חקירה מקיפה בעניין נסיבות מותו של הוק. שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, אמר כי עמיתו הישראלי הביע צער על מותו של הוק והבטיח לו שהאירוע ייחקר במהירות וכי דיווח מלא יינתן בעניין. נתניהו שוחח גם עם מנהל אונר"א בשטחים, פיטר האנסן.

מזכיר האו"ם, קופי אנאן, הביע צער על מותו של הוק -בהודעת דוברו נאמר כי הוא מודאג מהדיווח לפיו כוחות צה"ל מנעו מאמבולנס לפנות את הוק לביה"ח. מחקירה ראשונית של צה"ל עלה, כי הוק נהרג מפגיעת שני קליעים מרובה אם-16 במהלך חילופי אש במחנה, בעקבות מעצרו של פעיל הג'יהאד האיסלאמי במקום.

הוק, שפונה לטיפול, מת בדרך מפצעיו. באו"ם טענו כי צה"ל עיכב את כניסת האמבולנס שהגיע לפנותו וכי נהרג בשעה שניסה לתאם טלפונית את פינוי עמיתיו מהמחנה, בשל הירי. בצה"ל אמרו כי אמבולנס של הסהר האדום פינה אותו לבית חולים פלסטיני, ולא ידוע על כל עיכוב שנגרם.

יצוין כי חילופי האש במקום התפתחו במקום בעת מעצר שביצע כוח דובדבן של עבדאללה נאג'י ווחש, בכיר בזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. ווחש אחראי לפיגוע התופת בצומת כרכור, ולשב"כ נודע שהוא עמד לשגר מכונית תופת נוספת לישראל. צה"ל ממשיך בסריקות במחנה הפליטים. תושבי האזור טוענים שמטרתו היא למצוא את בסאם סעדי, בכיר בג'יהאד האסלאמי בצפון השומרון, ששני בניו נהרגו לאחרונה מאש צה"ל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by