בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארה"ב לפקחי הנשק בעיראק: להגביר קצב הפעילות 
 
 יצאו לוודא שהאתר לא הוקם מחדש. רכב של הפקחים בעיראק (רויטרס)   
 
חדשות נענע

פקחי הנשק פשטו על מתקן גרעיני; קבוצה נוספת של פקחים ביקרה באתר ששימש לפיתוח נשק כימי וביולוגי והושמד במהלך מלחמת המפרץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארצות הברית דורשת מפקחי הנשק של האו"ם להגביר משמעותית את קצב פעילותם בעיראק, במסגרת ביצוע החלטת 1441 של מועצת הביטחון. "הקהיליה הבינלאומית כולה מצפה שיהיו מספיק פקחים שיוכלו לבצע כמה פעולות בו זמנית", אמר הערב (רביעי) דובר הבית הלבן, ארי פישר. "הפקחים צריכים להיות מספיק קשוחים כדי לגלות את האמת". הערב תקפו בפעם השלישית השבוע מטוסים אמריקניים ובריטיים יעדים באיזורים האסורים לטיסה

מוקדם יותר הבוקר פשטו הפקחים על מתקן גרעיני בדרום בגדאד, עם תחילת השבוע השני של משימת הפיקוח והחיפוש אחר נשק להשמדה המונית בעיראק. קבוצת פקחים נכנסה למתחם "אל תווייתי" שמנוהל על ידי רשויות הגרעין של עיראק בסלמן בק, כמה קילומטרים דרומית לבירה. קבוצה אחרת יצאה לביקור באתר מדברי ששימש בעבר למרכז הפיתוח של נשק להשמדה המונית בעיראק.

הפקחים נסעו לביקור במוסד הממשלתי אל-מות'אנה, שנמצא כ-150 ק"מ מערבית לבגדאד, כדי לוודא שהמתקן לא הוקם מחדש. בשנות ה-90 הרסו מדינות המערב את האתר לאחר שהתגלה כי הוא המתקן העיקרי של עיראק לייצור כמה מסוגי הנשק הכימי המוכרים - גז חרדל, גז טאבון, סארין וגז עצבים. במתקן עסקו גם בפיתוח נשק ביולוגי, כולל אנתרקס.

האתר המדברי פעל תחת מסווה של מוסד ממשלתי לייצור חומרי הדברה ורק לאחרונה הודתה עיראק בפני משקיפי האו"ם, כי במקום יוצרו 4,000 טונות של חומרי לייצור נשק כימי בשנה. האתר הופצץ על ידי מטוסי ארה"ב במלחמת המפרץ בשנת 1991, והציוד והחומרים שאוחסנו בו הושמדו בפיקוח צמוד של פקחי האו"ם בסוף שנות ה-90.
 

עיראק תגיש את הצהרת הנשק יום לפני המועד שקבע האו"ם

 
עיראק הודיעה אתמול כי תגיש ב-7 בדצמבר את ההצהרה על מאגרי הנשק שברשותה, יום לפני המועד שקבעה מועצת הביטחון של האו"ם. "אנחנו מתכוונים לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו לנו", אמר בכיר בממשל העיראקי.

פקחי הנשק של האו"ם ערכו אתמול חיפוש פתע ראשון באחד מארמונותיו של נשיא עיראק, סדאם חוסיין, סמוך לבגדאד. בהמשך היום הודיעו הפקחים כי נעלם ציוד מעקב אחר טילים שנבחן בעבר על ידי הפקחים, ערב סילוקם מהמדינה לפני ארבע שנים.

לדברי השלטונות העיראקיים, הציוד החסר באתר שיגור הטילים הסמוך לעיר ראמה, "הועבר באישור למתקן צבאי אחר או שהושמד בהפצצה של מטוסים מערביים על עיראק". יצויין כי זוהי התגלית מעוררת החשד הראשונה של פקחי הנשק של האו"ם, מאז החלו את בדיקתם.

בתוך כך הזהיר אתמול נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, את סדאם חוסיין מפני חוסר שיתוף פעולה עם הפקחים. לדברי בוש, הוא אינו מרוצה מיחסה של בגדאד, ו"כל עיכוב, הונאה או אי ציות יוכיח שסדאם חוסיין דוחה את דרך השלום". מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, ציין את שיתוף הפעולה של עיראק עם הפקחים, אך הדגיש כי זו רק ההתחלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by