בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר: אב קדמון אחד לעכברים ולאנשים  
 
 אנחנו אחים? עכבר מעבדה (רויטרס)   
 
חדשות נענע

חוקרים הצליחו להציג דגם ראשוני של מיפוי הגנום של העכבר; הם מצאו מתאם גבוהה עם הגנים האנושיים; לאדם ולעכבר היה אב קדמון משותף, הם אומרים; המידע ישמש להבנת מחלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המחקר הגנטי מניב הפתעות שלא ינעמו לכולם. אמש נודע, שעכברים ובני אדם חולקים מטען גנטי זהה ברובו, למרות שלמראית עין קשה למצוא דמיון בין שני בעלי החיים.

החוקרים שפרסמו את ההרכב הגנטי של העכבר בכתב העת Naure אמרו שהממצאים יסייעו להתקדם בחקר מחלות אצל בני אדם, משום ש-90 אחוז מהגנים הקשורים למחלות משותפים לשני היונקים. "כבר היום משמש העכבר מודל לחקר מחלות אנושיות רבות, וגילוי הגנים יסייע ביצירת מודלים מדויקים יותר", אמר פרופ' פרנסיס קולינס, ראש המכון הלאומי לחקר גנום האדם.

הממצאים אמנם צפויים לעזור לנו ליצור עתיד טוב יותר, ועם זאת הם אומרים יותר לגבי העבר שלנו. החוקרים מאמינים, שלפני כ-75 מיליון שנה חי יונק, שהוא למעשה האב הקדמון המשותף לאדם ולעכבר. במהלך השנים התפצלו צאצאיו למינים אחרים, שהתוצאה שלהם היא מה שאנחנו מכירים. יש לזכור, שלמרות שאין לנו זנב, יש לנו עצם זנב וגם גנים הקשורים ליכולת הקדומה לגדל זנב.

המכון לקחר הגנום מימן את הפרוייקט יחד עם קרן "וולקום" הבריטית, והשתתפו בו מכוני מחקר בארה"ב ובבריטניה. החוקרים מקווים שהגילויים יאפשרו להם להתקדם בחקר מחלות כמו סרטן.

זוהי לא הפעם הראשונה בה מפוענח הגנום של העכבר - חברה אמריקנית כבר עשתה זאת בעבר, אולם המידע שלה זמין רק תמורת תשלום. המחקר הנוכחי שפורסם, יהיה זמין לכל המעוניין, ויופץ גם באמצעות האינטרנט. את המפה הגנטית השלמה צפויים החוקרים להשלים בשנת 2005. הפענוח של הגנום האנושי צפוי להיות מושלם בשנה הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by