בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בג"ץ אסר על צה"ל להשתמש בנוהל שכן במתכונתו הישנה 
 
 השימוש באזרחים ייאסר (אילוסטרציה)   
 
חדשות נענע

בתשובה לעתירת ארגון עדאלה, קבעה המדינה כי אין לכפות על פלסטינים לסייע לצה"ל במעצר פעילי טרור; גובשה פקודה מבצעית חדשה לשימוש בנוהל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיילי צה"ל לא יוכלו עוד לכפות על פלסטינים לסייע לצבא במעצר פעילי טרור, כך עולה מתשובת המדינה לעתירה שהגיש לבג"צ ארגון עדאלה, ארגון זכויות האדם הערבי, בנוגע לשימוש שעושה צה"ל ב"נוהל שכן".

4 חודשי דיונים בהשתתפות בכירי הפרקליטות ובכירי צה"ל, בהם גם הרמטכ"ל, הולידו את תשובת המדינה שהוגשה היום (חמישי) לבג"צ. בתשובת המדינה מודגש כי השימוש בנוהל שכן הוא הכרחי ועולה בקנה אחד עם חוקי המשפט הבינלאומי. השימוש בנוהל חיוני, לדברי המדינה, לשמירה על תושבי הבתים בהם מתגוררים גם מבוקשים.

הנוהל נאסר לשימוש בצה"ל בארבעת החודשים האחרונים, בעקבות צו ביניים שהוציא בג"צ, ובצה"ל מבקשים לכנות את הנוהל "אזהרה מוקדמת". הפרקליטות הודיעה היום כי צה"ל גיבש פקודה מבצעית חדשה לשימוש בנוהל שכן במהלך מעצר מבוקשים פלסטינים.

הפקודה החדשה עוטפת את הנוהל במגבלות ובסייגים רבים, לדוגמא, חיילים לא יוכלו להעזר באוכלוסייה פלסטינית לצורך מעצר מבוקשים בבתיהם, אם הדבר מסכן את חיי האזרחים; שליחת פלסטינים לא תיעשה בכפייה או באיומים; ובנוסף, משימות צבאיות כגון איסוף מידע מודיעיני, או איתור מטעני חבלה בבתים, אינן מצדיקות שימוש באוכלוסיה הפלסטינית.

"הנוהל ישאר בשימוש וזה מה שחשוב לזכור", אומר עורך הדין מרוואן דלל מארגון עדאללה והוסיף, "אני חושב שאנחנו באותו מקום שבו היינו לפני הגשת העתירה. נדרוש שהצבא יוציא פקודה חד משמעית שאסור להשתמש באזרחים פלסטינים בפעולת הצבא".

בעקבות ההחלטה הורה הרמטכ"ל על הקמת ועדת חקירה שתבדוק כל מקרה בו נטען כי צה"ל הפר בחודשים האחרונים את צו הביניים שהוציא בג"צ נגד השימוש בנוהל שכן במהלך מעצר מבוקשים פלסטינים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by