בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אינדונזיה ומורדי אצ'ה חתמו על הסכם שלום 
 
 אנטוני זיני לוחץ ידיים (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ההסכם נחתם לאחר 26 שנות עימות בין הממשל לקבוצת הבדלנים; ההסכם מבטיח לאצ'ה אוטונומיה רחבה אך לא עצמאות; העימות תבע 12,000 קורבנות בעשור האחרון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסכם בין אינדונזיה לבין מורדי אצ'ה נחתם אתמול (שני) בעיר ז'נבה, שוויץ. ההסכם מבטיח לאצ'ה אוטונומיה רחבה אך לא עצמאות. שני הצדדים החליטו כי, מעכשיו, הטינה ביניהם תחשב לפרט בהיסטוריה. ב-7החודשים הקרובים יתפרקו אנשי "התנועה לשחרור אצ'ה" מנשקם בפיקוח צוות בינלאומי ומקומי.

המתווך האמריקני, אנתוני זיני, אמר: "שני הצדדים הציגו את דרישות ראליות דבר שיוביל להצלחתו של ההסכם. זוהי נקודת פתיחה טובה, אבל זאת רק ההתחלה, לא הסוף".

המלחמה, אשר שורשיה נטועים כבר 130 שנה, נחשבת למלחמה העתיקה ביותר בין שני גורמי עימות חמושים. נציג הממשלה האינדוזית למו"מ, ויריונו הדויו, אמר כי: " עם נתינת ההתחייבות המוצקה לשלום מצד שני הצדדים, אני לא רואה סיבה מדוע ההסכם לא יתקיים. זאת המטרה שכולנו חושקים בה".

זאיני עבדוללה, שחתם על ההסכם כנציג מורדי אצ'ה אמר: "ההשג היום הוא תוצאה ישירה למאבק ולקורבנות שהקריבו אנשינו". העימות המתמשך נקרא "המלחמה שנשכחה" וזאת משום שמעולם לא משכה את דעת הקהל הבינלאומית שלא כמו העימות במזרח טימור. במשך העשור האחרון תבע העימות 12,000 קורבנות אדם.


בחלק הצפוני של איי סומטרה נמצא מחוז אצ'ה. במחוז שלטה בעבר סולטנות עצמאית וידוע כאחד המקומות העשירים בנפט ובגז. הולנד פלשה לאי ב-1870 והתושבים נאבקו לגירושם עד 1940. בקרבות נהרגו עשרות אלפי חיילים הולנדים. בשנות ה-50 פתחו התושבים במאבק העצמאות של אצ'ה, וזאת עקב התעלמות ג'אקרטה מהבטחותיה לעצמאות המחוז.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by