בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסתמן: הערכה לדו"ח העיראקי עד סופ"ש 
 
 בדיקה של מתקן בטאג`י מצפון לבגדד (רויטרס)   
 
חדשות נענע

כך לדברי ראש צוות הפקחים של האו"ם; הדו"ח העיראקי חושף המדינות שסייעו בייצור נשק גרעיני; פקחי הנשק "בכוחות מתוגברים" ממשיכים לבצע בדיקות פתע במתקנים נוספים בעיראק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש צוות הפקחים מטעם האו"ם, האנס בליקס, אמר היום (רביעי) כי ייתכן שעד סוף השבוע יציג למועצת הביטחון הערכה סופית של דו"ח הנשק שהציגה עיראק בתחילת השבוע. הדו"ח ובו כ-12 אלף עמודים, מפרט את תוכניות הנשק הגרעיני, הכימי והביולוגי של עיראק לבקשת מועצת הביטחון.

בארה"ב גייסו למשימה פקח נשק של האו"ם לשעבר, דיוויד אולברייט, שהיה חבר בצוות הפיקוח על הנשק הגרעיני שפעל בעיראק בשנות ה-90. לדברי אולברייט, העיראקים מיחזרו דו"חות רבים מהתקופה שלפני מלחמת המפרץ: "בנושא הנשק הגרעיני, רוב מה שמופיע במסמך הוא מלפני 1991".

על פי רשימת התוכן, המסמך כולל גם רשימה של מדינות שסייעו לעיראק להשיג חומרים ומרכיבים לייצור נשק גרעיני. כן מפורטים מאמציה של בגדאד לייצר נשק ביולוגי, לדבריו של גורם אמריקני שזכה לעיין בעותק מן המסמך.
 

בדיקה במתקן שבו פיתחה עיראק פצצה גרעינית

 
בתוך כך, ממשיך צוות פקחי הנשק של האו"ם, והפעם בכוחות מתוגברים של עשרות פקחים נוספים, לבצע בדיקות פתע נוספות ברחבי עיראק. היום שבו הפקחים למתקן בבגדד, שבו פיתחה בעבר עיראק פצצה גרעינית, וצוות נוסף המשיך בבדיקת אתר לכריית אורניום, הנמצא באיזור מרוחק סמוך לגבול סוריה. אתמול ביקרו הפקחים במתקן התעשייה הצבאית באיזור אבו חורייב שממערב לבגדד, ובאתר אל פוראט של התעשייה הכימית שנמצא מדרום לבגדד. עד כה ביקרו הפקחים ב-25 אתרים בעיראק.

השבוע חשף יועצו המדעי של סדאם חוסיין עד כמה קרובה היתה עיראק להרכבת פצצת אטום. מעל 2,000 עמודים מתוך הצהרת הנשק העיראקית עוסקים בתוכנית הגרעינית שלה, ומאשרים כי בגדד השתמשה במתקנים שונים במדינה ומחוץ לה במאמציה לייצר את פצצת האטום הראשונה בעולם הערבי. הגנרל עמר אל סעאדי אמר כי "זה בידי הסוכנות לאנרגיה אטומית לקבוע כמה קרובים היינו. לא השגנו את מלוא היקף הפצצה וגם לא ניסינו אותה".
 

מועה"ב שינתה חוקיה 3 פעמים בתוך 4 ימים

ארה"ב הצליחה שוב לכופף את מועצת הביטחון של האו"ם ובידיה נמצא כעת העותק המקורי היחידי של ההצהרה העיראקית, ממנו היא משכפלת עותקים להפצה בין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון. במשך ארבעה ימים, מאז התקבל הדו"ח במטה האו"ם בניו יורק, שינתה מועצת הביטחון 3 חוקים שקבעה בנוגע לבעלי הזכות לעיין בדו"ח.

ביום ראשון העניק האו"ם ניצחון לוושינגטון וסטירת לחי מביכה לראש צוות הפקחים, הנס בליקס, שהחליט כי המסמך העיראקי יעבור עריכה, מטעמי ביטחון, לפני שיועבר לעיון החברות במועצת הביטחון. ביום שישי הודיע בליקס במפתיע, כי אנשיו ימחקו פרטים מהמסמך לפני שיופץ בין חברי המועצה, ללא יוצא מן הכלל.

ארה"ב תמכה בהצעה לאחר שלא הצליחה לשכנע את המועצה להגביל את הפצת המסמך לחמש החברות הקבועות בלבד, אך בסוף השבוע ניהלו הגורמים הניציים יותר בממשל בוש מערכה, כדי לשנת שוב את חוקי המועצה.

ארה"ב ובריטניה חששו כי העריכה שיעבור המסמך, על ידי אנשי האו"ם והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, תקשה על הפרשנים שלהם להשוות את ההצהרה עם המידע המודיעיני שיש בידי שתי המדינות, לגבי הנשק להשמדה המונית שיש בידי עיראק.

בסופו של דבר הצליחה ארה"ב לשנות את החלטות האו"ם ביום ראשון, ובאחריותה להפיץ את המסמך בין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון. עותק נוסף יועבר לקולומביה, מאחר שהשגריר שלה לאו"ם משמש החודש כנשיא התורן של מועצת הביטחון. החברות הלא קבועות במועצה יקבלו עותקים מהמסמך בתוך שבוע, לאחר בדיקת גורמי האו"ם.

סוריה הביעה מחאה נגד ההחלטה להגביל את הזכות לעיין בדו"ח לחמש המדינות בלבד. חברות אחרות במועצה מודאגות מהסמכות שניתנה לארה"ב, לחלק עותקים ולערוך עותקים נוספים שמיועדים לעיון הגורמים האנטי-גרעיניים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by