בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
טורקיה מאשימה את האיחוד האירופי בדו פרצופיות 
 
 ארדואן ורה``מ עם המנהיג הטורקי של קפריסין. השבוע ייפתר הסכסוך הממושך (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ראש מפלגת השלטון, ארדואן, לוחץ על האיחוד לקבוע מועד לתחילת שיחות ההצטרפות לארגון; השבוע צפוי הסכם שיפתור המחלוקת על קפריסין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טורקיה מאשימה את מנהיגי האיחוד האירופי בדו-פרצופיות, ומגבירה עליהם את הלחץ לקבוע מועד לשיחות על צירופה לאיחוד. במקביל מגבירה טורקיה את מאמציה להשיג הסכם נרחב לגבי קפריסין.

מנהיג מפלגת השלטון הטורקית, רקפ טייפ ארדואן, עושה מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים לקראת פגישת הפסגה של האיחוד האירופי ביום חמישי הקרוב. ארדואן מבקר בדנמרק ומקיים פגישות עם הנשיאות הדנית של האיחוד בקופנהגן.

האיחוד האירופי סירב עד כה להתחיל בשיחות ההצטרפות עם טורקיה, עד שממשלתה תיענה לדרישות המינימליות בנושא זכויות האדם ודמוקרטיה. אולם לדברי ארדואן, נוקט האיחוד סטנדרטים קשוחים יותר כלפי אנקרה, מאשר כלפי מדינות אחרות שמתמודדות על הכניסה לאיחוד.

למרות שטורקיה חוקקה חוקים חדשים, שאוסרים הטלת עונש מוות ומעניקים זכויות נוספות למיעוט הכורדי שבתחומה, האיחוד האירופי מוטרד עדיין מהמחסור בזכויות אדם במדינה, כולל הגבלה של חופש הביטוי, עינוי אסירים וחוסר בשליטה אזרחית על הצבא.

ארדואן ציין בתגובה את לאטביה, אחת מ-10 המדינות שהוזמנו להצטרף לאיחוד השבוע, שאינה מעניקה את מלוא הזכויות למיעוט הרוסי בתחומה. לדבריו "יש מיליון רוסים בלטביה ומתנהגים אליהם כאל אנשים חסרי לאום. על האיחוד לשים בצד את הסטנדרטים הכפולים שלו".

בתגובה אמר ראש הממשלה הדני אנדרס פו רסמוסן, "מה שאנו צריכים לראות כעת הם שינויים אמיתיים. אנחנו צריכים רפורמות, לא רק על הנייר אלא במציאות". ארדואן אמור לטוס מדנמרק לוושינגטון לפגישה עם הנשיא ג`ורג` בוש, שמוביל לובי לצירופה של טורקיה לאיחוד האירופי, ולוחץ על מנהיגיו להתחיל בשיחות עם טורקיה. במקביל אמור ראש הממשלה הדני לטוס היום לאנקרה.

בשבוע שעבר נקראו צרפת וגרמניה לבחון את ההתקדמות שעשתה ועושה טורקיה בתחום זכויות האדם, עד שנת 2004 לנוכח המועד שנקבע לתחילת השיחות, ביולי 2005. איטליה ויוון בעד להתחיל בשיחות לפני ש-10 החברות החדשות מצטרפות לאיחוד, במאי 2004.
 

28 שנות מחלוקת עומדות להגיע לסיומן

 
דיפלומטים אירופים מקווים כי בפסגת האיחוד האירופי ביום חמישי בקופנהאגן, יושג הסכם שיפתור את המחלוקת בת 28 השנים סביב השליטה בקפריסין. נושא מרכזי בשיחות אלו יהיה תמיכת טורקיה בתוכנית השלום שגיבש האו"ם עבור קפריסין.

דנמרק מצפה להשיג השבוע את חתימת המנהיגים הטורקי והיווני של קפריסין, בהסכם שיתבסס על הצעת האו"ם, שלפיה תוכל קפריסין להצטרף לאיחוד האירופי כאי מאוחד בשנת 2004.

אם ההסכם ייחתם, תקבל טורקיה את ברכת הדרך להצטרף לאיחוד וייקבע לה מועד לתחילת השיחות על הצטרפותה כחברה לאיחוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by