בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ימי קרטר זכה בפרס נובל לשלום 
 
 פרס על מפעל שלום (רויטרס)   
 
חדשות נענע

נשיא ארה"ב לשעבר קיבל את פרס נובל לשלום; הטא הביס את בוש, בלייר וג'וליאני; בעבר היה מועמד לפרס על התיווך בין ישראל למצרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשעלה לקבל את פרס הנובל שלו אמר ג'ימי קרטר (78) שאת השלום וההרמוניה המיוחלים ישיג העולם רק בעזרתו של האו"ם. בנאום שנשא בבניין עיריית אוסלו, בירת נורבגיה, קרא לכל בני האדם להתאחד למען המטרה הנכספת, משום שלא נצליח להששיג דבר על ידי הרג.

קרטר, שכיהן כנשיא ארה"ב בשנים 1977-1981 זכה במדליה ובסכום של כמיליון דולר, על מאמציו המתמשכים למציאת פתרונות לסכסוכים בינלאומיים, לקידום הדמוקרטיה וזכויות האדם. בין הישגיו ציינו חברי הוועדה את הסכמי קמפ דייויד בין ישראל למצרים. את הכסף ישקיע במכון השלום שהקים באטלנטה.

קרטר כבר היה מועמד לפרס בשנת 1978, לאחר שתיווך בין שיחות השלום בין ישראל ומצרים. כזכור, מי שקטפו אותו היו ראש ממשלת ישראל דאז, מנחם בגין ונשיא מצרים, אנואר סאדאת, שנרצח בשל מאמצי השלום שלו. השנה היו מועמדים לפרס גם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, וראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני. בשנה שעברה זכו בו ארגון האו"ם והמזכ"ל קופי ענאן.

"ג'ימי קרטר ודאי לא ייזכר בספרי ההיסטוריה כנשיא משמעותי ביותר", אמר גונר ברג, ראש ועדת הפרס, "אבל הוא ודאי הנשיא-בדימוס הטוב ביותר שהוציאה ארה"ב".
 

"מה עשית לאיראן?" צעקו המפגינים

 
במרחק של מטרים ספורים מבניין העירייה הפגינו 40 גולים אירניים נגד הענקת הפרס לקרטר. לטענתם, מדיניות החוץ של קרטר סללה את הדרך למהפכת השלטון באיראן, שהתרחשה בשנת 1979. לאחר המהפכה שקעה איראן למה שנראה ברחבי העולם חשכה אסלאמית. השלטון המוסלמי במדינה תומך בגלוי בארגוני טרור.

"קרטר קרטר תתבייש! מה עשית לאיראן?" צעקו המפגינים ונשאו כרזות בהן נכתב "זכור את 1979" ו"תתביישי, ועדה!". אולם לא נראה היה שמישהו התייחס לזעקתם, או שההפגנה העיבה על חגיגיותו של הטקס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by