בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שביעות רצון בארה"ב מהבטחת תימן בעניין הספינה 
 
 ספינת הטילים שנעצרה ע``י צוות ספרדי (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ארה"ב שיחררה את ספינת הנשק לאחר שתימן הבטיחה כי תשתמש בטילים רק לצורכי הגנה; פרשנים: ארה"ב מעוניינת לשמור על יחסים תקינים עם תימן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גורמי ממשל בארצות הברית מביעים היום (חמישי) שביעות רצון מהודעת תימן לפיה משלוח טילי הסקאד שנתפס על ספינה שהיתה בדרכה מצפון קוריאה לתימן הוא לצורכי הגנה בלבד ולא יועבר לשום מדינה אחרת. מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, אמר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי על בסיס הודעה זו הוחלט לאפשר לספינה הענקית להמשיך בדרכה לתימן. אמש הודיע דובר הבית הלבן, ארי פליישר כי הממשל החליט לאשר את שחרור הספינה לאחר שלא מצא כל סיבה להחזיק בה.

פרשנים בכלי תקשורת זרים מעריכים כי החלטת וושינגטון לשחרר את הספינה עשויה להצביע על כוונתה לשמור על יחסים תקינים עם המדינה שאותה טיפחה כבת-ברית איזורית במערכה שהיא מנהלת נגד הטרור.

הספינה נתפסה שלשום באוקיינוס הודי בדרכה מצפון קוריאה ועליה 15 טילי סקאד מוחבאים תחת שקי מלט, ו-85 מיכלי כימיקלים. תימן טענה כי כלי הנשק על הספינה מיועדים לצבאה, ודרשה את החזרתה מיד. היא העבירה מחאה רשמית דרך שגריר ארה"ב בצנעה. שהעביר את המחאה לשלטונות ספרד וארה"ב.

שר החוץ התימני מסר כי: "המשלוח הוא חלק מהסכמים שנחתמו לפני זמן רב. הנשק שייך למדינת תימן ולצבאה. והוא הוזמן לצורך הגנתי בלבד". מקורות אמריקנים בכירים מסרו הלילה על מעצר הספינה אך לא ידעו לומר מהו יעדה הסופי, ייתכן שעיראק או ארגון אל קאעידה. מומחי נשק אמריקנים בדקו את הספינה לגילוי כמות הנשק המדויקת שעל סיפונה.

לדברי המקורות האמריקנים, הספינה נעצרה ביום שני על ידי צוות של אוניה ספרדית, כאלף ק"מ מקרן אפריקה, לאחר שהמודיעין האמריקני עקב אחריה בשבועות האחרונים. לאחר מעצרה ערכו גם מומחי צבא אמריקנים ביקורת על הספינה. גילוי הספינה "סוסאן" לא הפתיע את ארה"ב ולדברי סגנו של מזכיר המדינה, ריצ'ארד ארמיטג', גם לא ישנה את מדיניותה כלפי צפון קוריאה. הגילוי רק מחזק את טענות ארה"ב כי פיונגיאנג היא המובילה בעולם בהפצת נשק.

דובר המועצה לביטחון לאומי אמר כי אין לארה"ב מסקנות מוחלטות, לגבי יעדה הסופי של הספינה והיא "עובדת עם ממשלות נוספות כדי לקבוע את צעדיה הבאים". לדבריו, המשימה המיידית היא הטיפול באנשי הצוות של הספינה, שכולם אזרחי צפון קוריאה, והשמירה על ביטחונה.

ארה"ב האשימה לאחרונה את תימן שהיא מהווה מקלט בטוח לטרוריסטים, למרות שממשלתה היא בעלת ברית של ארה"ב במלחמה נגד טרור עולמי. גורמים רשמיים בתימן הכחישו כל קשר לספינה ואמרו כי אין להם כל מידע בנוגע לספינה, מטענה או מעצרה. עם זאת הודו הגורמים, כי תימן ניסתה לאחרונה להשיג חלקי חילוף לטילי הסקאד שברשותה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by