בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בריטניה: הכוחות למפרץ - במסגרת אימונים 
 
 דורש רשימת הפקחים העיראקים. בליקס (רויטרס)   
 
חדשות נענע

אתמול הכחישה בריטניה את הידיעות לפיהן תפרוס אלפי חיילים במפרץ עד פברואר; היום אומרים כי הכוחות יישלחו לאזור לאימון מתוכנן מראש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
למרות הכחשותיה אתמול, בריטניה אכן מתכוונת לשלוח בעוד כחודשיים כוח משימה למפרץ הפרסי, כך אומרים הבוקר (ראשון) במשרד ההגנה בלונדון. הדוברים ציינו עם זאת כי מדובר באימונים שנקבעו זה מכבר ולא בהכנות למלחמה בעיראק. הכוח יכלול בין השאר נושאת מטוסים, צוללת ומשחתת ויהיו בו כאלפיים וארבע מאות חיילים. דובר בלונדון ציין כי לפי שעה אין שום תכנית לפעולה צבאית וממתינים לתוצאות הבדיקות שהאו"ם עושה בעיראק.

בריטניה הכחישה אמש את הפרסומים לפיהם תחל בחודש הבא לשלוח חיילים למפרץ הפרסי, לקראת תקיפה בעיראק. בעקבות פרסומים בעיתונים הבריטיים ``טיימס`` ו``דיילי טלגרף``, שעד חודש פברואר תציב בריטניה במפרץ אלפי חיילים. על פי הדיווח, ממשלת בריטניה אמרוה היתה להודיע באופן רשמי על פריסת הכוחות בעוד כשבוע.

מטוסי קרב של ארה"ב הפציצו אתמול שלושה מתקנים של צבא עיראק בדרום המדינה. ההפצצה היתה בתגובה על כך שמטוסים עיראקיים טסו באיזור שאסור לטיסה בעיראק. לא נמסר על נפגעים.
 

האו"ם יזדקק לחודשים כדי להסיק מסקנות מהצהרת הנשק של עיראק

 
מוחמד אל-ברדי, המשמש כראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, העריך אתמול כי האו``ם יזדקק למספר חודשים כדי להסיק מסקנות מהצהרת הנשק של עיראק. לדבריו, רק בחודש ינואר תהיה בידי האו``ם הערכת זמן לגבי משך העבודה שתידרש. הדו``ח המונה כ-12,000 עמודים הוגש לאו``ם בשבוע שעבר בוינה.

בתוך כך, ראש צוות הפקחים, הנס בליקס, דורש משלטונות עיראק רשימה של מדענים ומומחים לתוכניות הנשק. הדבר נעשה על פי החלטת מועצת הבטחון המאפשרת לפקחי האו"ם לחקור את המדענים, אף מחוץ לעיראק כדי לקבל מידע על הנשק האסור. הנס בליקס כתב איגרת בענין זה אל אחד מיועציו של נשיא עיראק ודרש כי העיראקים יעבירו את רשימת המומחים עד סוף החודש.

אתמול כתבו עיתונים אמריקניים כי בממשל סבורים שיש לחקור את המדענים כדי לקבל הבהרות על הפערים בין הידוע לאנשי הממשל לבין הפרטים הכלולים במסמכים העירקיים שנמסרו לפני שבוע.
 

שתי נושאות מטוסים עזבו את המפרץ

נושאת המטוסים האמריקנית "קיטי הוק", שהיתה באיזור המפרץ הפרסי בחודשים האחרונים, שבה לנמל הבית שלה ביפן, כך אמר אתמול דובר הצי. אתמול הודיע הדובר כי נושאת המטוסים "ג'ורג' וושינגטון" יצאה בדרכה חזרה לארצות הברית. זאת ועוד, דובר של כוחות הנחתים אמר כי יותר מאלפיים נחתים שהוצבו במחצית השנה האחרונה במזרח התיכון חוזרים לבסיסם בקליפורניה. במזרח התיכון מוצבת כעת נושאת מטוסים אמריקנית אחת, "אברהם לינקולן", אך שתיים אחרות נמצאות בדרך לאיזור.

דובר בפנטגון אמר אתמול כי עזיבת נושאות המטוסים אינה מצביעה על ירידה בכוננות לקראת אפשרות של מלחמה נגד עיראק. הדובר הוסיף כי אם יחליט הנשיא בוש לצאת למלחמה, מוכנים כוחות הצבא האמריקני לפעולה ואין זה משנה אם במזרח התיכון חסרה נושאת מטוסים זו או אחרת.
 
 

פקחי האו"ם יבקרו גם באיראן

צוות של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית יבקר באתרים שבמרכז איראן בפברואר 2003. זאת, בכדי להכריע מהי מטרת המתקנים שבמקום. ביקור הפקחים עתיד היה להתקיים החודש אך נדחה לבקשת איראן.

איראן מכחישה האשמות אמריקניות כי ייתכן והיא מקדמת בחשאי תוכנית לפיתוח נשק גרעיני. דובר של ממשלת איראן אמר לאחרונה כי אין לארצו כל פעילות גרעינית חשאית, וכי כל הפעילות הגרעינית במדינה נועדה לצרכים בלתי צבאיים בלבד.

גורמים אמריקניים מסרו כי האתרים אותרו בעזרת צילומי לויין שנערכו בספטמבר השנה וכי נראה שהם עשויים לסייע בבניית נשק גרעיני.

לאחרונה הודיעה התקשורת באיראן כי נבדקת האפשרות להקים כור גרעיני נוסף, שני במספר, במדינה. זאת, בנוסף לכור הנבנה בעזרת חברות רוסיות בעיר הנמל בושאר. בניית הכור בבושאר צפויה להסתיים במהלך 2004.

בספטמבר הודיעה איראן כי היא מפעילה תוכנית למיחזור נשק דלק גרעיני אך נמנעה מלפרט את מטרת האתרים שייבדקו בפברואר.

מוקדם יותר השנה אמר ראש ה-CIA, ג'ורג' טנט, כי ארה"ב חוששת שמדינות דוגמת איראן עשויות לערוך "קפיצות פתאומיות" בתוכניות הגרעיניות שלהן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by