בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האיחוד האירופי אישר צירופן של 10 מדינות חדשות 
 
 מימין: שיראק, שרדר וראש ממשלת טורקיה, עבדאללה גול (רויטרס)   
 
חדשות נענע

עשר המדינות, רובן ממזרח אירופה, יהיו חברות באיחוד החל ממאי 2004; ההחלטה על צירופה של טורקיה תיבחן בעוד שנתיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפסגת האיחוד האירופי, המתקיימת בימים אלה בקופנהאגן, אושר אתמול בערב (שישי) ההסכם על הצטרפותן של עשר מדינות חדשות לאיחוד בתוך שנתיים. החתימה על ההסכם התאפשרה לאחר שגרמניה הציעה מיליארד יורו נוספים כדי להקל על שילובן של המצטרפות החדשות. "היום אנחנו סוגרים את אחד מהפרקים החשוכים בהיסטוריה האירופית, אנחנו פורשים כנפיים לחרות, שגשוג ושלום" אמר ראש ממשלת דנמרק, בעקבות החתימה.

החתימה על ההסכם תאפשר למעשה, החל מה-1 במאי 2004, את הצטרפותן לאיחוד האירופי של המדינות הבאות: קפריסין, צ'כיה, אסטוניה, הונגריה, לטביה, ליטא, מלטה, פולין, סלובקיה וסלובניה.

בתוך כך הודיע האיחוד לטורקיה כי יפתח עימה בדצמבר 2004 מו"מ לצירופה לאיחוד, אם תפעל לשיפור הדמוקרטיה, שלטון החוק, זכויות האדם, כיבוד המיעוטים והיציבות הכלכלית במדינה. תאריך זה מאוחר
בשנתיים מהמועד שלו ייחלה טורקיה, וההודעה על הדחייה עוררה זעם במדינה המנסה להתקבל לאיחוד משנות השישים. זאת ועוד, בעקבות כניסתה של קפרסין, איתה יש לטורקיה סיכסוך, חוששים באנקרה כי היא תמנע את כניסתה של טורקיה לארגון בעתיד.

ראש הממשלה, עבדאללה גול, האשים את נשיא צרפת, ז'אק שיראק, בכך שהוא אחראי לדחיית צירופה של טורקיה לאיחוד. בשיחת טלפון עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, הוא אמר: "יש כאן אפליה גדולה". בלייר אמר בתגובה כי אם טורקיה תעמוד בקריטריונים לפני המועד שנקבע, יוקדמו השיחות על מועד כניסתה.

אולם דווקא ראג'פ טייפ ארדואן, מנהיגה הבלתי רשמי של טורקיה, הגדיר את החלטת האיחוד כהצלחה. "למרות הכל הוסרו הספקות ואני סבור שטורקיה יכולה לרשום לזכותה הצלחה", אמר ארדואן שהבטיח לקדם רפורמות בנושאי זכויות אדם וכלכלה.

במהלך הפסגה חזרו מנהיגי האיחוד האירופי גם על מחויבותם לצרף את רומניה ואת בולגריה לאיחוד בשנת 2007, בתנאי שהמדינות הללו ימשיכו ביישום רפורמות, בעיקר בתחום המשפט והמינהל. כמו כן נמסר כי ינתן להן סיוע כלכלי על מנת לעזור להן ולהכין אותן להצטרפות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by