בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ערבים ברשת: איומים על חייה של דומיניק חוראני 

ערבים ברשת: איומים על חייה של דומיניק חוראני

 
 
הארון תחאוכו

יותר מחצי מהפלסטינים סבורים שירי רקטות הקסאם לעבר ישראל תרם להפסקת העימותים בין חמאס ופתח ברצועה. עתירה נגד אפליית הערבים בשדות התעופה בישראל. אבי דיכטר מראה לנו שהוא יודע ערבית ומנסה לשכנע את הפלסטינים. הצצה לעולמה של רעיית הנשיא הסורי. וזמרת לבנונית קיבלה איומים על חייה לאחר שהודיעה כי תכתוב ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם החמאס הצליח לתעתע בתושבים הפלסטינים ברצועה, ולגרום להם להבין שאין על מי לסמוך - גם לא על פתח - אלא רק אנשי החמאס?
 
חמאס ופתח מחובקים (סוכנות מען)
 חמאס ופתח מחובקים (סוכנות מען)   
ובכן, יותר מחצי מהפלסטינים סבורים שירי רקטות הקסאם לעבר ישראל הצליח להביא לרגיעה בעימותים הקשים בין חמאס ופתח.

בסקר האחרון שערכה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", נשאלו המשתתפים "האם הצליחו הרקטות על העיר שדרות למנוע את העימותים בין פתח לחמאס? 63.04% מהנשאלים השיבו כן, 4.18% השיבו לא ו-2.77% השיבו שהם אינם יודעים.

בשבועות האחרונים, בזמן העימותים בין הפלסטינים בתוך עזה, ירו אנשי החמאס עשרות רקטות לעבר ישראל ובו בזמן הצליחו לנהל ברחובות קרב מול הפתח. בימים האחרונים חלה ירידה במספר ההתנגשויות בין פתח וחמאס, והאחרונים החלו למקד את עיקר מאמציהם בשיגור רקטות. ברשות הפלסטינית ובממשלת חמאס טוענים, כי העימותים פסקו לאחר פגישות בין אבו מאזן והנייה, בתיווך מצרי, אך קשה להאמין שהשניים שולטים במתרחש ברחוב. העימותים פסקו כי כך הוחלט בשטח, ולא במשרדים המתקלפים של הרשות.

בכירים בחמאס אומרים כי, מבחינתם, לאחר שהקסאמים גרמו לשני הרוגים ועשרות פצועים בשדרות, עלתה רמת המוטיבציה בהתנגדות לישראל. גורמים בחמאס אף אמרו - כך טוענים מומחים ופרשנים ברצועה - שפתח החל לסייע בחימוש חמאס, אך לא ברור אם מדובר ברובים או ברקטות. אגב, גם בעבר וגם באחרונה דווח כי ארצות הברית וישראל מסייעות לפתח במלחמתו מול החמאס, וזאת על ידי העברת נשקים לרצועה.
 

עתירה נגד אפליית הערבים בשדות התעופה

 
האגודה לזכויות האזרח עתרה השבוע לבג"ץ נגד רשות שדות התעופה, שירות הביטחון הכללי ומשרד התחבורה בדרישה שיחדלו מלהשתמש בלאום הערבי כקריטריון בעת ביצוע הבדיקות הביטחוניות בשדות התעופה. האגודה דורשת, כי היקף הבדיקות הביטחוניות ורמתן ייקבעו לגבי כל האזרחים, יהודים וערבים כאחד, על פי קריטריונים שווים וענייניים. את העתירה הגיש עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח.
 
 
אזרח ערבי מפגין (מחסום)
 אזרח ערבי מפגין (מחסום)   
העתירה מתארת את היחס השונה והמשפיל שבו נתקלים נוסעים ערבים בשדות התעופה. היחס השונה מתבטא בבדיקה מיוחדת וקפדנית, אותה עובר הנוסע הערבי, ושחורגת בהרבה מהבדיקות הביטחוניות הרגילות, אותן עוברים הנוסעים היהודים. כל זאת אך ורק בשל היותו של אותו נוסע ערבי ובהעדר כל חשד קונקרטי לגביו. האגודה מדגישה בעתירה, כי הבדיקות הביטחוניות המיוחדות והקפדניות של האזרחים הערבים הן פועל יוצא מהשימוש בלאום הערבי כשלעצמו כתכונה המעידה על סכנה הנשקפת מאדם.

עו"ד בנא מדגיש בעתירה, כי ההתייחסות לנוסע הערבי כחשוד באשר הוא וללא כל מידע קונקרטי לגביו הופכת את המעבר בשדות התעופה לחוויה מעליבה ומשפילה במיוחד עבור האזרחים הערבים. צעירים ערבים ומשפחות ערביות, שטסים למטרות נופש ובילוי, כמו גם סטודנטים, אקדמאיים, אנשי תקשורת ואנשי עסקים ערבים, שטסים לצורך עבודה או לימודים, עוברים בדיקות ביטחוניות קפדניות, חודרניות, טורדניות וממושכות. לעתים מעוכבים הנוסעים הערבים במהלך הבידוק זמן כה רב עד שהם מחמיצים את הטיסה. העתירה גם מגוללת סיפורי השפלה אישיים של אזרחים ערבים, שעברו דרך ייסורים ארוכה בשדות התעופה.

בעתירה נאמר, כי הבדיקה הקפדנית מעמידה את הנוסע הערבי בסיטואציות משפילות ביותר. שהרי הבדיקה והחיטוט בחפציהם האישיים והאינטימיים של אותם נוסעים נעשית לעיני הנוסעים היהודים ולעיני כל העוברים בשדה התעופה. היחס של הבודקים הביטחוניים כלפי הנבדקים הערבים הוא בדרך כלל בוטה ומעליב, שלעיתים כולל אלימות מילולית, דברי גזענות ואיומים.

ההשפלה והפגיעה שחווה האזרח הערבי מועצמת לאור ההכרה, שהעינוי וההשפלה שבבידוק הביטחוני באו לו אך רק בשל מוצאו האתני ובשל שיוכו הלאומי - מרכיבים רבי משמעות בזהותו של אדם. עו"ד בנא מפנה לדברים שקבעה בשעתו ועדת אור ולפיהם ה"השפלה בעת בידוק בטחוני, שאין בינה לבין צרכים אמיתיים ולא כלום, וכך גם יחס מעליב במגעיהם של אזרחים ערבים עם ישראלים מן השורה, עלולים לגרום למשקעים של עלבון צורב אשר לא בנקל יימחו".

האגודה לזכויות האזרח מדגישה בעתירה, כי בדיקות האזרחים הערבים מבטאות את מעמדם הנחות של הערבים בישראל, שהיחס אליהם הוא יותר יחס אל אויבים מאשר יחס אל אזרחים שווי זכויות. ההסתמכות על הלאום הערבי בבדיקות מבוסס על דעות קדומות וגזעניות, שמייחסות לאזרח הערבי מסוכנות יתירה באשר הוא ערבי. יחס זה מהווה נדבך נוסף וחמור להפליה ולקיפוח, שמהם סובלים האזרחים הערבים מזה עשרות שנים. האגודה מתריעה, כי בדיקות אלה, אשר מחזקות תפיסות סטריאוטיפיות על האזרחים הערבים, תורמות להדרתם החברתית של האזרחים הערבים ולליבוי הגזענות והעוינות כלפיהם.

האגודה לזכויות האזרח מבקשת מבג"ץ להורות על הפסקת השימוש בלאום הערבי כקריטריון בביצוע הבדיקות ולהפסיק את השפלת הערבים בשדות התעופה.
 

עדכונים חמים * עדכונים חמים * עדכונים חמים * עדכונים חמים * עדכונים חמים

• לא ברור מה רצה להגיד השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, כשפנה השבוע בשפה הערבית לפלסטינים ברצועת עזה.
 
"רוח' על בית". דיכטר (צילום מערוץ 10)
 "רוח' על בית". דיכטר (צילום מערוץ 10)   
דיכטר פנה באמצעות רשת הטלוויזיה "אל-חורה", וכך אמר: "אני מכיר אתכם כבר שנים. חייתי ברצועת עזה יותר מעשרים שנה. הכרתי את עזה יותר טוב מתל אביב. אתם היום, משרתים את האינטרסים של איראן. הם מנצלים אתכם. חמאס וחאלד משעל מדמשק מנצלים אתכם. ביום מן הימים אתם תתעורר ואתם תאמרו לעצמכם: אוי ואבוי, איך הגענו למצב הזה? אני מציע לכם, תתעוררו כבר היום וכך לא תבכו מחר".

האם באמת רצה דיכטר לגעת לליבם של הפלסטינים בעזה, ובכך, אולי, לגרום להם לצאת למרד נגד האינטרסים של איראן וחאלד משעל? החיוך המטופש על פניו של דיכטר בזמן הנאום מוכיח עד כמה הוא באמת לא רציני.

הרי זה ברור שדיכטר חי "20 שנה ברצועת עזה" לא כתושב מסכן שקיבל פגזים לראש, אלא כראש שב"כ שלכד וחקר פלסטינים ורק אלוהים יודע מה הוא עוד עשה. בנאום המאולץ שלו מנסה דיכטר להראות לנו עד כמה הוא אוהב את השפה הערבית ועד כמה הוא יודע אותה. צורת הישיבה והדיבור שלו מזכירים לי שבוי מסכן שמתחנן על חייו.

אם דיכטר אוהב עד כדי כך לדבר ערבית, הייתי מציע שלא יעשה מעצמו בדיחה אלא שיעביר שיעורי ערבית בטלוויזיה החינוכית. הרי הפנייה המיותרת הזו לא תשנה את דעתם של תושבי עזה, במיוחד לא של אלה שאיבדו את בני משפחותיהם בהפגזות צה"ל.
 
פניתי לפני יומיים למשרדו של דיכטר כדי להבין מה הוא רצה, והאם משעמם לו בחיים, אך תשובתו טרם נמסרה. לכן, גולשים יקרים, הכנתי לו גם אני נאום תשובה.
 
קיבלה איומים. חוראני (www.starnet.com.eg)
 קיבלה איומים. חוראני (www.starnet.com.eg)   
להלן פנייתי: "סלאם עליקוּם דיכטר שמיכטר. אנַא בעראפק אקת'ר מן 10 סנין. בערפק אחסן מבערף אבּוי. אינתא אל-יום בּידק תידחַ'ק עלינָא ובִּתפקר איחנא תיוּס. אנא בנסח'ק נסיח'א - רוּח על בית קבּל מה תאוּל יאָ-בַא-יֵי קיפ ויגיעֵת הל-וויגע. רוּח על בית אל יום קבּל מה תִבּקי בוכּרה.. יללא, יללא". (התרגום המלא: סלאם דיכטר.. בלה בלה בלה.. אני מכיר אותך כבר 10 שנים. אני מכיר אותך יותר טוב משאני מכיר את אבא שלי. אתה רוצה לצחוק עלינו וחושב אותנו טיפשים..הא? אני מציע לך ללכת הביתה לפני שתגיד יואוו, איך נפלתי למצב הזה? לך היום לפני שתבכה מחר.. פחחחח)

• קיבלנו השבוע את הלינק הזה בו נראית אסמאא אסד, רעייתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, כשהיא מנסה להתמודד מול "איתני הטבע" שביקשו להרים את שמלתה קצת יותר מדי למעלה. לא נגענו.

• דווקא בסכנין, מהערים העניות בישראל, בין אנדרטה ליום האדמה לקפה איטלקי בכיכר, נסחפו השבוע יהודים וסופים מוסלמים למופע מקומי ראשון מסוגו של דרווישים מחוללים. את האירוע הפיק אלי גרינפלד, שעוסק כבר שנים בקירוב לבבות בין יהודים לערבים דרך מוסיקה ותרבות בכלל. (לכתבה המלאה)

• הזמרת הלבנונית, דומיניק חוראני, החליטה לכתוב ספר על חייה ועל החיים בלבנון אחרי המלחמה. חוראני הבטיחה כי תחשוף מחייה אירועים ושמות של אנשים, אלא שלאחר הודעתה זו קיבלה הזמרת איומים על חייה. "נחתוך לך את הפנים ונהרוג אותך", נכתב במכתבים שקיבלה. הזמרת הרגיעה ואמרה כי אף אחד לא ימנע ממנה לכתוב את הספר. נחייה ונראה.
 
לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by