בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פאוול: הדו"ח העיראקי מקרב המתקפה האמריקנית 
 
 האנס בליקס ומוחמד אל בראדי בדרכם לישיבת מועה``ב (רויטרס)   
 
חדשות נענע

שגריר ארה"ב באו"ם: עיראק הפרה בצורה חמורה את החלטות האו"ם; משמעות ההצהרה: עילה למלחמה נגד עיראק; מוקדם יותר דיווח בליקס כי הדו"ח העיראקי חסר ורובו נמסר כבר ב-98'; עיראק: מוכנים לספק הבהרות לדו"ח; סוריה החרימה ישיבת מועה"ב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, אומר הערב (חמישי) כי דו"ח הנשק העיראקי מקרב את המתקפה האמריקנית. בתגובה אמריקנית רשמית לדו"ח אמר פאוול כי "סדאם חוסיין הגיב בשקר נוסף להזדמנות האחרונה שנתנה לו מועצת הביטחון של האו"ם" וציין כי אם יימשכו ההטעיות והשקרים מצד עיראק לא יהיה מנוס ממתקפה עליה.

מוקדם יותר, בתום ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, אמר שגריר ארה"ב באו"ם, ג'ון נגרופונטה
כי "עיראק הפרה בצורה חמורה את החלטת האו"ם בעניינה". יצויין כי משמעות "הפרה חמורה" של ההחלטה נחשבת בעיני ארצות הברית עילה למלחמה נגד עיראק, ומועצת הביטחון החליטה בעבר כי הפרה כזאת תגרור דיון במועצה על פעולה נגד עיראק.

מועצת הבטחון של האו"ם התכנסה בדלתיים סגורות לתדרוך עם ראש צוות הפקחים בעיראק, האנס בליקס, ועם ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדי. האחרון אמר הערב כי הדו"ח שמסרה עיראק למועצת הביטחון אינו שונה משמעותית ממידע שמסרה בעבר. לדבריו יש בדו"ח כמה הבהרות, אך אין בו תיעוד נוסף הנוגע למתקנים שמבקשת הסוכנות לחקור.

מוקדם יותר אמר בליקס כי דו"ח הנשק העיראקי אינו מחדש כמעט דבר בנוגע למאגר הנשק שבידי סדאם חוסיין. "קיימים פערים בין הדו"ח לבין כמות הנשק שבידי עיראק, אבל זו לא הפרה חמורה של החלטת מועצת הבטחון והיא לא מהווה עילה לפתיחה במלחמה נגד עיראק", דברי בליקס.

ה"ושינגטון פוסט" דיווח היום, כי ממשל בוש יחליט על מלחמה נגד עיראק בשבוע האחרון של ינואר, שכן בממשל משוכנעים שעד אז יצליחו לצבור הוכחות שישכנעו את האו"ם שעיראק פועלת בניגוד להחלטת מועצת הביטחון ויגרמו לארגון לקרוא להחלטה על שימוש בכוח.

בתגובה לדברים אמר אחד מיועצי סדאם חוסיין כי "הדיווחים שלנו הם מושלמים ואמינים, מי שצריך לחשוש הם האמריקנים מפני שאין להם סיבה לפתוח נגדנו במלחמה". סגן נשיא עיראק, טהא יאסין רמדאן, אמר בתגובה כי עיראק מוכנה לספק הבהרות לדו"ח אם תידרש. בראיון ל"רדיו צרפת הבינלאומי" קרא רמדאן למועצת הביטחון לבחון את הדו"ח באובייקטיביות, וציין כי "שיתוף הפעולה של עיראק עם הפקחים הוא העדות הטובה ביותר לרצונה הטוב".

יצויין כי סוריה החרימה הערב את ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם. הסורים מוחים על כך שארצות הברית ובריטניה הביעו זלזול באמינות הדו"ח לפני שמועצת הביטחון כונסה לדון בעניין.
 

המתקפה - במחצית השניה של ינואר

 
במסיבת עיתונאים שנערכה אמש במשרד ההגנה בוושינגטון נמסר כי קיימת אפשרות סבירה לכך שעיראק תנסה לתקוף את ישראל ואת כווית בנשק כימי וביולוגי בתגובה למתקפה אמריקנית עליה, ובמידה ויעריך סדאם כי האפשרות שיאבד את שלטונו במדינה הוא ממשי.

עוד נמסר במסיבת העיתונאים כי סדאם מתכנן להרוס את תשתיות מדינתו וליצור משבר הומניטרי, במטרה לשכנע את דעת הקהל בעולם כנגד פלישה אמריקנית ובריטית לעיראק. בכוונתו להרוס את שדות הנפט של המדינה, תחנות הכוח ומאגרי המזון ולהאשים בכך את ארה"ב.

מקורות בוושינגטון מעריכים כי המתקפה האמריקנית בעיראק תחל ככל הנראה במחצית השנייה של ינואר. ההכנות למלחמה נמשכות הן מהצד האמריקני והן מהצד הבריטי. 50 אלף חיילים אמריקנים צפויים להצטרף לכוחות באזור המפרץ הפרסי בתחילת ינואר, בריטניה אמורה לשלוח בחודש הקרוב יותר מ-40,000 חיילים וכ-100 טנקים. בסך הכל מתוכננים להשתתף במבצע נגד עיראק 250 אלף חיילים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by