בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ונצואלה: מחסור בדלק בעקבות השביתה נגד הנשיא 
 
 מיליון איש יצאו לרחובות (רויטרס)   
 
חדשות נענע

ביהמ"ש העליון הוציא צו מניעה נגד השובתים; פסק שהשליטה במשטרת קרקאס תחזור לידי ראש העיר; הרמטכ"ל מונטויה הצהיר כי יהיה מוכן לשקול שימוש בצבא נגד המפגינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בוונצואלה אוזלת אספקת הדלק לנוכח נחישות מנהלי חברת הדלק הממשלתית של המדינה להמשיך ולשבות גם היום (שישי), למרות הוראת בית המשפט העליון. השביתה הכללית שבה משתתפת חברת הדלק בדרישה להתפטרות הנשיא הוגו שאבז, נמשכת זה היום ה-19. אמש נערכו הפגנות אלימות בכמה מקומות בברצלונה נפצעו 27 מפגינים בניסיון לפזר הפגנה באמצעות כדורי גומי וגז מדמיע. הממשלה התירה אתמול לצבא להשתלט על ספינות, משאיות ומטוסים פרטיים כדי להבטיח אספקה סדירה של מוצרים.

ביהמ"ש העליון התערב בשביתה כשהורה לנשיא, הוגו שאבז, להחזיר השליטה על משטרת קראקס לראש העיר אלפרדו פנה, האופוזיציונר המרכזי לנשיא. ההחלטה התקבלה כאשר מתנגדי השלטון חסמו את הבירה. שאבז הורה לצבא לקחת את השליטה על משטרת קראקס ב-16 בנובמבר, בטענה כי ראש העיר נכשל בטיפול בשביתה. עוד טען כי השוטרים דכאו באופן קבוע את המפגינים התומכים במשטרו.

רמטכ"ל צבא ונצואלה, הגנרל ג'וליה גרסיה מונטויה, גינה השבוע את השביתה הכללית במדינה ששיתקה את משק הנפט. לדבריו, השביתה המונהגת על ידי גורמים באופוזיציה הינה חבלה מכוונת בשלטון במדינה ו"הצבא יהיה מוכן להשתמש בכל יכולותיו כדי למנוע את הצלחתם של אלו שמהמרים בעתידה של המדינה". הצהרה זו, הראשונה מפיו של הגורם הצבאי הבכיר במדינה, היא סימן ברור להתנגדותו של הצבא לפעולות המחאה נגד הנשיא הוגו שאבז, ובאה אחרי יום אלים במיוחד, בו נאלצה המשטרה לירות גז מדמיע וכדורי גומי אל עבר מפגינים בקראקס הבירה.
 

ונצואלה - יצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם

 
המשבר בוונצואלה פרץ לפני שבועיים עם הכרזת ארגוני האופוזיציה על שביתה כללית, ששיתקה את חיי המסחר והכלכלה במדינה. בעיקר פגעה השביתה בתעשיית הנפט האדירה: התפוקה ירדה משלושה מיליון חביות ביום ל-500 אלף בלבד.

ונצואלה, חברה בקרטל אופ"ק, היא יצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם, ואחת מספקיות הנפט העיקריות לארה"ב. המשבר במדינה גרם לעליית מחירי הנפט בעולם: מחירה של חבית נפט באירופה עומד היום על כ-30 דולר, עלייה של כ-12 אחוז מאז שבוע שעבר.
 

2002 ללא חג מולד

השבוע יצאו למעלה ממיליון בני אדם לרחובות קראקס, כשהם תובעים את התפטרותו של הנשיא, הוגו שאבז. גורמים רשמיים בוונצואלה תיארו את ההפגנה כ"אחת הגדולות שנראו בזמן האחרון". ההמונים נשאו דגלי ענק בצבעי אדום-צהוב-כחול, חסמו כבישים ראשיים וצמתים מרכזיים, כשהם שורקים ומשמיעים סיסמאות בגנות המפלגה השלטת והעומד בראשה: "תנו לו ללכת עוד היום; 2002 ללא חג מולד - למען חופש ב-2003".

מנגד, השתתפו כמה אלפים בהפגנת תמיכה בשאבז, במסגרת "חגיגות חג המולד" המסורתיות בבירה. המחנות הניצים היו צפויים להיפגש מול ארמון הנשיאות, והיה קיים חשש אמיתי להתפרצות תגרות אלימות ביניהם. בהפגנות דומות, שאירעו באפריל האחרון, נהרגו 19 בני אדם.

מנהיג האופוזיציה, קרלוס אורטגה, הפציר במפגינים להימנע בשלב זה מהגעה לארמון. "זה לא יהיה אחראי בשלב זה, והדבר עלול ליצור מצב חירום במדינה, שלא יאפשר את קבלת ההחלטות הנכונות מצד שאבז".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by