בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ספריות רבותי, ספריות 

ספריות רבותי, ספריות

 
 
תמי רון

ועדת החינוך, התרבות והספורט אישרה הבוקר לקריאה ראשונה את "הצעת חוק הספריות הציבוריות של יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, שתגדיל את תקציב הספריות ב- 50%

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת החינוך, התרבות והספורט אישרה הבוקר לקריאה ראשונה את "הצעת חוק הספריות הציבוריות (תיקון - מימון ושירותים) התשס"ז 2007. חוק הספריות הציבוריות קבע, לאחר תיקונו בחוק ההסדרים, כי מחצית מתקציבן של הספריות הציבוריות ימומן על-ידי הרשויות הציבוריות, ועד 50% מתקציבן ימומן על-ידי המדינה. עוד קבע החוק, כי השימוש בספריות יהיה בחינם. במהלך השנים שחלפו מאז נחקק החוק, חלה שחיקה משמעותית בתקציב שמעבירה המדינה לספריות, וכיום המדינה מממנת רק כ- 10% מתקציבן.
 
המדינה תעביר לספריות הציבוריות 85 מיליון ש"ח (צילום: שירה גל)
 המדינה תעביר לספריות הציבוריות 85 מיליון ש"ח (צילום: שירה גל)   
לפי ההסכם אליו הגיעו מלכיאור והאוצר, לאחר מו"מ ממושך, הממשלה תעביר למשרד התרבות תוספת תקציב לספריות שתעמוד על סך 66 מיליון ש"ח. התוספת תינתן במשך 6 השנים הקרובות, כך שבכל שנה יתווספו 11 מיליוני ש"ח לתקציבן של הספריות הציבוריות.

תוספת התקציב תינתן בנוסף על 19 מיליון ש"ח שמקציבה המדינה היום, ובסה"כ תעביר המדינה לספריות 85 מיליון ש"ח. בנוסף לכך, התחייב מרכז השלטון המקומי כי לא יקטין את התקציב המועבר מטעמו. סיכום זה גובש בנוסח הצעת החוק, כפי שאושרה היום לקריאה ראשונה ע"י ועדת החינוך, התרבות והספורט.

הח"כ מלכיאור מתכוון לסיים את העברת החוק בשבועות הקרובים מאחר והאמור, לדבריו, בחוק "שיציל את הספריות מקריסה. בהיעדר תמיכה ראויה מהמדינה, הספריות בערי הפיתוח פשוט נסגרות בשל בעיות התקציב בעיריות".

שיעור הקוראים הרשומים בספריות ציבוריות בארץ נתון במגמת ירידה מתמדת בשני העשורים האחרונים. בעוד שבשנת 1985 26.3% מהאוכלוסייה היו רשומים לספריה, בשנת 2005 עמד שיעורם של הקוראים הרשומים על 15.1% מהאוכלוסייה. על-אף שגביית דמי מנוי אסורה על-פי החוק, כבר ב-1997 נמצא כי 64% מהספריות העירוניות גבו דמי מנוי שנתיים עבור הזכות להשאיל ספרים.

ח"כ מלכיאור מוסר כי "עתה יוכלו הספריות הציבוריות לבטל את דמי השימוש לקוראים, הנגבים היום בניגוד לחוק, בגלל המצוקה התקציבית"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by