בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"להגדיר את ישראל מדינה יהודית זה המפתח לסופה" 

"להגדיר את ישראל מדינה יהודית זה המפתח לסופה"

 
 
חדשות 10

בראיון מפתיע ל"הארץ" קורא יו"ר הסוכנות לשעבר, אברהם בורג, לבטל את חוק השבות ואת הגדרת ישראל כמדינה יהודית, וכן להתפרק מנשק גרעיני. לטענת בורג, גדר ההפרדה היא ביטוי לפחדים שלנו. על הישראלים, לדבריו, להוציא דרכונים זרים ולהצביע בכל מקום שבו הם יכולים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(15:19 דקות)

 
 
יש לבטל את הגדרתה של ישראל כמדינה יהודית - כך אומר דווקא יו"ר הסוכנות היהודית ויו"ר הכנסת לשעבר, אברהם בורג, בראיון עם העיתונאי ארי שביט שמתפרסם ב"מוסף הארץ". בורג ממליץ בראיון לישראלים להוציא דרכון זר. הראיון נערך לרגל הוצאת ספרו של בורג, "לנצח את היטלר".

בתשובה לשאלה האם הוא מאמין עדיין במדינת הלאום היהודית, עונה בורג: "לא בהגדרה הנוכחית שלה. מדינה היא בעיני כלי. מכשיר. אמצעי חילוני שאדיש לחלוטין למטען רוחני או מיסטי או דתי. להגדיר את ישראל כמדינה יהודית ולהוסיף לה את המלים ראשית-צמיחת-גאולתנו, זה פציץ. ולהוסיף לכך את הניסיון להכיל דמוקרטיה, זה בלתי אפשרי".
 
"לא רוצה שהיטלר יכתיב לי את זהותי". בורג (צילום: אתר הכנסת)
 "לא רוצה שהיטלר יכתיב לי את זהותי". בורג (צילום: אתר הכנסת)   
לדברי בורג, העניין של מדינה יהודית "לא יכול לעבוד. להגדיר את מדינת ישראל כמדינה יהודית זה המפתח לסופה. מדינה יהודית זה פציץ. זה חומר נפץ". בנוגע להגדרת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, אומר בורג כי "לאנשים נורא נוח עם זה. זה יפה. זה שמאלצי. זה נוסטלגי. זה רטרו. זה נותן תחושה של מלאות. אבל יהודית-דמוקרטית זה ניטרו-גליצרין".

בנוגע לחוק השבות אומר יו"ר הסוכנות לשעבר כי "חוק השבות הוא חוק אפולוגטי. הוא תמונת ראי להיטלר. אני לא רוצה שהיטלר יגדיר לי את זהותי. כדמוקרט וכהומניסט החוק מציג לי סתירה. חוק השבות נותן גט כריתות בינינו לבין יהדות התפוצות ובינינו לבין הערבים".

בורג מותח בראיון ביקורת חריפה על כוחניותה של החברה הישראלית: "תסתכל על מלחמת לבנון. חזר העם משדה המערכה. היו הישגים מסוימים, היו כישלונות מסוימים, נחשפו דברים. היית מצפה שאנשים במיינסטרים ואפילו בימין יבינו שכאשר נותנים לצה"ל לנצח, הוא לא מנצח. שהכוח הוא לא פתרון. אבל אז באה עזה ומה השיח על עזה? ניכנס בהם, נמחוק להם. כלום לא נקלט. מאומה. וזה לא רק בין אומה לאומה. תראה את היחסים בין אדם לחברו. תקשיב לשיחה האישית. עקומת האלימות בכבישים, שיח הנשים המוכות. תראה את מראה פניה של ישראל".

לטענת בורג, הכיבוש הוא לא הסיבה לכוחניותה של החברה, אלא הנזק הנפשי העמוק שגרמו הנאצים ליהודים: "הכיבוש הוא חלק קטן מאוד מהעניין. ישראל היא חברה מפוחדת. כדי לחפש את המקור של אובססיית הכוח ולעקר אותה צריך לטפל בפחדים. ופחד העל, הפחד הקדמון, הוא שישה מיליון יהודים שנספו בשואה".

בורג טוען בספרו שישראל היא "גרמניה הטרום-נאצית". בראיון הוא אומר שבישראל כבר קיימת "מפולת פשיסטית": "אני שומע קולות בוקעים משדרות. נהרוס להם שכונה ונהרוס להם עיר. נשמיד ונהרוג ונגרש. ויש שיח טרנספר בממשלה. בתוך הממשלה יושב שיח טרנספר. כל כך הרבה קווים אדומים חצינו בשנים האחרונות. ואז אתה שואל את עצמך מהם הקווים האדומים הבאים שגם אותם נעבור".
 
 

"גדר ההפרדה היא גט כריתות לחזון ההשתלבות"

בנוגע לגדר ההפרדה, טוען בורג שהיא נותנת "גט כריתות" לחזון ההשתלבות של ישראל: "גדר ההפרדה היא גדר נגד הפרנויה...הגדר תוחמת פיזית את סוף אירופה. היא אומרת שכאן נגמרת אירופה. היא אומרת שאתה העמדה הקדומנית של אירופה והגדר חוצצת בינך לבין הברברים...אבל זה כל כך פתטי. וזה נותן גט כריתות לחזון ההשתלבות. ויש בכך משהו כל כך קסנופובי. כל כך מטורף. וזאת דווקא בזמן שאירופה עצמה והעולם אתה התקדם באופן מרשים בהפנמת לקחי השואה, ויצרו התקדמות גדולה בנורמטיוויות של העמים. אבל אנחנו לא שם. אנחנו בפחדים שלנו. הרי האסון".
 
"גדר נגד הפרנויה". גדר ההפרדה (רויטרס)
 "גדר נגד הפרנויה". גדר ההפרדה (רויטרס)   
הדרכון הצרפתי שהוציא לאחרונה יו"ר הכנסת לשעבר איפשר לו להצביע בבחירות לנשיאות צרפת. על כך אומר בורג: "כבר הצהרתי: אני אזרח העולם. זו היררכיית הזהויות שלי: אזרח העולם, אחר כך יהודי ורק אחר כך ישראלי. ואני חש אחריות כבדה לשלום העולם. וסרקוזי הוא בעיני איום על שלום העולם. לכן הלכתי להצביע נגדו". בהמשך ממליץ בורג "לכל ישראלי שיכול" להוציא דרכון זר.

על החיסולים הממוקדים של צה"ל אומר בורג שחלקם הם "בוודאי רצח". בתשובה לשאלה האם ישראל מבצעת פשעי מלחמה, הוא עונה: "אין לי דרך אחרת לראות את זה. במיוחד אם אין אופק של דיאלוג. הישראלי מאוד רגוע. עוד ערבי, פחות ערבי. יאללה, בסדר. אבל בסוף הערימה מצטברת. הכמות של החפים מפשע כל כך גדולה שאי אפשר להכיל את זה יותר. ואז ההתפוצצות שלנו ושלהם ושל העולם תהיה אינסופית. אני רואה את זה קורה מול העיניים. אני רואה את ערימת הגופות הפלסטיניות עוברת את החומה שהצבנו כדי לא לראות אותה".

בורג קורא לפירוק ישראל מנשק גרעיני: "יום פירוק הפצצה יהיה היום החשוב ביותר בחייה של מדינת ישראל. זה יהיה היום שבו נשיג עסקה כל כך טובה עם הצד השני שכבר לא נצטרך פצצה. זאת צריכה להיות השאיפה שלנו".

בורג, שהתפטר לפני שלוש שנים מהכנס ועבר למגזר העסקי, אומר בסוף הראיון שאינו יודע אם יחזור לפוליטיקה בעתיד: "שאלה פתוחה. רק מ-2010 תתחיל פוליטיקה חדשה בישראל. אחר שדור אולמרט-ברק-ביבי ייגמר יבוא תורו של דור חדש שיבוא מהכלכלה, מהאקדמיה ומהאמנות. אולי אז יהיה לי מקום".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by