בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סוף למצוקת האמהות החד-הוריות? 

סוף למצוקת האמהות החד-הוריות?

 
 
הארון תחאוכו

שר הרווחה, יצחק הרצוג, הורה על גיבוש תוכנית לעידוד יציאת אמהות חד-הוריות לעבודה. בין הכלים שייבחנו: הגדלת ההכנסה הכוללת של חד-הוריות מהכנסה מעבודה ומגמלת הבטחת הכנסה ומזונות. הרצוג: "נוצר מצב לפיו אישה חד-הורית המעוניינת להתקדם בחייה - עלולה למצוא עצמה ללא גמלת מזונות והבטחת הכנסה"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, הודיע היום (שני) בדיון שייחד לנושא מצבן ומעמדן של משפחות חד הוריות, על גיבוש תוכנית שתתן מענה לחסמים המונעים היום יציאתן של חד-הוריות לעבודה. מסקירה שהוצגה בפני השר עלה כי קיים סקטור שלם של אוכלוסייה (משפחות חד-הוריות, בעיקר אמהות חד-הוריות) אשר מפסיד את זכויותיו עם יציאה לעבודה.
 
 
מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, ד"ר יגאל בן שלום, אמר בדיון כי במציאות הנוכחית, הביטוח הלאומי משלם גמלת מזונות לאם חד-הורית כאשר לא ניתן לממש בדרך הרגילה פסק דין למזונות. "כיום מקבלות את גמלת המזונות 22,000 נשים. במקרים אלו תובע הביטוח הלאומי את הבעל החייב על פי פסק דין ולרוב מצליח לגבות התשלום בכ-37% מהמקרים", הוא אומר. עוד עלה כי יציאה לעבודה או לימודים אקדמאיים (מעל 12 חודשים) שוללים את מתן גמלת הבטחת הכנסה של הביטוח הלאומי. "למעשה, בשיטה הנוכחית אין עידוד ליציאה לעבודה של הנשים", אמר בן שלום.

בעקבות הנוהל הקיים היום, הורה השר הרצוג על גיבוש תוכנית לעידוד יציאתן של חד הוריות לעבודה. בין הכלים שייבחנו: הגדלת ההכנסה הכוללת של חד הוריות מהכנסה מעבודה ומגמלת הבטחת הכנסה ומזונות. המשמעות: העלאת גמלת מזונות והבטחת הכנסה מ-7% (המצב היום) ל- 17% מהשכר הממוצע במשק. עלות העלאת שיעורים אלו מוערכת בכ-86 מיליון שקל.

אישה עם שני ילדים מתחת לגיל 18 שאינה עובדת ואין לה מקור הכנסה אחר מקבלת גמלה מרבית בסכום של 2,677 שקלים. אם החלה לעבוד והכנסתה מעבודה היא 2,300 שקלים. לפי חישוב בשיעור של 7% תהיה הכנסתה הכוללת 3,914 שקלים (הכנסה - 2,300 ₪+גמלה 1,614 שקלים). לפי חישוב בשיעור 17% תהיה הכנסתה הכוללת 4,366 שקלים (הכנסה - 2,300 שקלים +גמלה 2066 שקלים).

לדברי הרצוג: "יש מצוקה קשה בקרב חד הוריות שניתנת לפיתרון ברמת המדינה. נוצר מצב אנומאלי לפיו אישה חד הורית אשר מעוניינת להתקדם בחייה, לצאת לעבודה וללימודים עלולה למצוא עצמה ללא גמלת מזונות והבטחת הכנסה מהן מתקיימים היא וילדיה. בכוונתי לפתור חסם זה".

על פי נתוני משרד הרווחה והשירותים החברתיים כ-40% מהמשפחות המטופלות בשירותי ילדים ונוער הן משפחות חד הוריות. על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי רק 44% מקרב המשפחות החד הוריות מקבלות קצבה כל שהיא. המשפחות החד הוריות מהוות 12% מכלל המשפחות בישראל. בשנת 2006 עמד מספרן על 121,600 ומספר הילדים למשפחות חד הוריות עמד על 201,600. 97% מהמשפחות החד הוריות הן נשים והיתר גברים. מצבם המשפחתי של החד הוריות: 68% גרושים/ות, 20% רווקים/ות ו-12% אלמנים/ות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by