בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כך בוחרים נשיא 

כך בוחרים נשיא

 
 
ניר הופמן

לקראת הבחירות לנשיאות - זהו ההליך בו ייבחר נשיא, או נשיאה, לישראל. כמה קולות צריך המועמד? מה קורה אם יש סיבוב שני? הנה התשובות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היום (רביעי) ב-12:00 ייערכו בכנסת הבחירות לנשיאות המדינה, בבחירה חשאית. איך בוחרים את הנשיא? מה קורה אם אף מועמד לא מקבל את רוב קולות חברי הכנסת? האם המועמד שסיים שלישי פורש מהמירוץ? התשובות לפניכם.
 
שיהיה בהצלחה. המועמדים לנשיאות
 שיהיה בהצלחה. המועמדים לנשיאות   
"חוק יסוד: נשיא המדינה" קובע כי כל אזרח ישראלי יכול להיות מועמד לנשיא, בתנאי שלפחות עשרה חברי כנסת יתמכו במועמדותו. הנבחר לנשיא הוא מי שמקבל את רוב קולות חברי הכנסת מתוך המתמודדים. נשיא המדינה נבחר על ידי הכנסת לשבע שנים; תקופת כהונתו תיחשב לפי הלוח העברי.

בבחירות הנוכחיות ישנם שלושה מועמדים לתפקיד הנחשק: שמעון פרס, ראובן ריבלין וקולט אביטל. אם ישיג אחד מהם רוב של 61 חברי כנסת בכל אחד מהשלבים, יהיה הוא (או היא) הנשיא הבא. אם לא ישיג אף אחד מהמועמדים רוב כזה בסיבוב הראשון, ייערך סיבוב נוסף, שבו לא יחוייב בעל מספר הקולות הנמוך ביותר לפרוש, בניגוד לנהוג בהליכי בחירות אחרים (כמו הפריימריז בעבודה, למשל). אם עדיין לא ישיג איש מהמתמודדים 61 קולות, יתקיים סיבוב נוסף, שלישי, שבו לא ישתתף המועמד שזכה במספר הקולות הנמוך ביותר.

במקרה שלנו עשוי להתקיים סיבוב שלישי ובו שני מתמודדים: אם יזכה אחד מהם ברוב רגיל (אין חובה ב-61 קולות, בשל האפשרות לשלשל פתקים לבנים) יהיה הוא הנשיא. במקרה של תיקו ייערכו הצבעות חוזרות עד לבחירתו של אחד המועמדים.

אך קיימים גם תסריטים נוספים: במידה שאחד משלושת המועמדים יפרוש לפני הסיבוב השני, אך בהתמודדות בין שני המועמדים הנותרים בסיבוב השני לא תהיה הכרעה ברורה של 61 חברי כנסת, יעלה המועמד שזכה ליותר קולות לסיבוב שלישי, שבו יתמודד לבד - חברי הכנסת יצביעו בעדו או נגדו. אם יזכה ברוב הקולות, יהיה הוא הנשיא. אם התוצאה תהיה תיקו בין התומכים למתנגדים, ייערכו הצבעות נוספות. אם רוב הקולות יהיו נגד המועמד, ייערכו בחירות חוזרות בתוך 30 יום.

שיהיה בהצלחה לנשיא הנבחר. או לנשיאה הנבחרת.

חוק יסוד: נשיא המדינה (קובץ word)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by