בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"חיילי צה"ל מתעללים בגמלים" 

"חיילי צה"ל מתעללים בגמלים"

 
 
עריכה: ניר הופמן

חייל באחת היחידות בנגב: גמלים של מבריחים נתפסים על ידי חיילים, שלא פעם קושרים אותם לכלי רכב ונוסעים במהירות עד שהגמל מתמוטט. הגמלים מומתים לאחר כמה שבועות, בגלל שאחזקתם יקרה. דובר צה"ל: הם מורדמים כי החזרתם לארץ מוצאם תוביל לשימוש חוזר בהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיילי צה"ל בגבול מצרים מתעללים בגמלים, מרעיבים ומצמיאים אותם באופן שיטתי - כך סיפר ל"הארץ" חייל המשרת באזור הנגב. על פי העדות, ההתעללות נמשכת מספר שבועות, עד שהגמלים מומתים על ידי וטרינר.
 
גמלים (צילום אליוסטרציה: Neil Carey, flickr.com)
 גמלים (צילום אליוסטרציה: Neil Carey, flickr.com)   
החייל סיפר כי הגמלים נתפסים על ידי החילים במהלך פעילויות נגד הברחות באזור הגבול עם מצרים. לאחר התפיסה, נקשרים הגמלים - המותשים מנשיאת הסחורה המוברחת - לכלי רכב צבאיים, ומועברים למכלאה באחד הבסיסים בנגב. על פי העדות, הנהגים הצבאיים מגבירים לעיתים את המהירות, וכך מאלצים את הגמל התשוש לרוץ אחרי הרכב לפרק זמן ארוך. החייל סיפר כי בשל שיטת ה"העברה" הזו, מתמוטטים הגמלים לא פעם מעייפות ומצמא.

החייל אף העיד על מקרה מסוים שבו גמל התעלף תוך כדי ריצה אחרי הרכב הצבאי. לאחר שהתאושש, נקשר שוב לרכב וה"משחק" המחריד חזר על עצמו. זמן קצר אחר כך, התמוטט הגמל ומת.

לאחר הגעת הגמלים לבסיס, רובם נקשרים ומועמדים במכלאה, בו נמצאים מעל עשרה גמלים. לעיתים, סיפר החייל, הם מוחזקים בצורה זו לאורך שבועות, בלי לקבל את אספקת המזון והמים הנדרשת. לאחר מכן הם מומתים על ידי וטרינר. החייל טען כי ההמתה נעשית מטעמים כספיים, כי היא זולה יותר מהחזקתם בהסגר במשך חצי שנה, הנדרשת לוודא שאינם נגועים במחלה.

תגובת דובר צה"ל: "גמלים משמשים בידי מבריחים בגבול ישראל-מצרים כאמצעי עיקרי להברחת אמצעי לחימה, סמים וסחורות לשטח ישראל. חלק מהגמלים נושאים משקל של עד 250 קילוגרם בזמן ההברחה. על פי הנחיית משרד החקלאות, בעלי חיים שמגיעים לשטח מדינת ישראל באופן בלתי חוקי, ללא מסמכים והיתר וטרינרי, מוחזרים לארץ מוצאם או מורדמים כחוק. הגמלים מאומנים על ידי בעליהם להיכנס ולצאת לשטח ישראל. לכן החזרתם לארץ מוצאם תוביל לשימוש חוזר בהם.

"על כן הגמלים מועברים להרדמה על ידי וטרינר מורשה מטעם יחידת הפיצו"ח (פיקוח על צומח וחי במשרד החקלאות). גמלים שנתפסו הועברו רגלית לאחד מבסיסי צה"ל בגזרה, בו הוכנה תשתית להחזקתם ולטיפולם עד להגעת יחידת הפיצו"ח. תקופת שהייתם בבסיס אינה עולה על שבעה ימים. עקב תוקפנותם של הגמלים, הוחלט להוליכם על ידי רכב הנוסע במהירות הליכתם, תוך הקפדה שלא לפגוע בהם".

"נח", ההתאחדות הישראלית של הארגונים להגנת בעלי החיים, הודיעה כי תפנה בדחיפות לגורמי משרד הביטחון, הצבא ומשרד החקלאות בדרישה לבדוק את המידע. במידה ויאומת, לדרוש פתרונות הולמים לטיפול בגמלים אלו, ללא צורך להמיתם, על פי עקרונות החמלה, המידתיות והמוסר.

"ממקורות בצבא נמסר ל "נח" כי המתת הגמלים בהחלט תמוהה ואיננה תורמת לתפיסת המבריחים. המתת הגמלים היא לא הפתרון להברחות, וכשברור שמדובר בנשק או סחר בבני-אדם יודעים טוב מאוד לעצור את הפעולה. הגמלים חוזרים למעשה לארץ כך שמקורם בישראל והם אמורים להיות מחוסנים וודאי שניתן לדאוג לכך ולסמנם. אין שום צורך או תרומה כלשהי בהמתתם", נמסר בהודעת "נח".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by