בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פינס בווינוגרד: הייתי הילד הרע 

פינס בווינוגרד: הייתי הילד הרע

 
 
ירון זילברשטיין

השר לשעבר האשים בעדותו את רה"מ כי מנע דיון בממשלה והצגת מחלוקות בתוך מערכת הביטחון ומחוצה לה. בנוסף אמר פינס, כי ההנחת העבודה היתה שלישראל יש ימים בודדים למבצע אווירי, אבל "לא רק שאף אחד לא עצר אותנו, עודדו אותנו"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"שרי הממשלה לא דנו בנקודת יציאה מדינית מהמלחמה, מתוך הנחה שלחץ בינלאומי ייאלץ את ישראל לסיימה בתוך ימים ספורים" כך אמר השר לשעבר אופיר פינס בעדותו בפני ועדת וינוגרד. "הגורמים המדיניים המובילים... הביאו הנחת עבודה שכנראה אין לנו הרבה זמן כדי לפעול, ולכן צריך לפעול, עד שיעצרו אותנו ואז אף אחד פשוט לא עצר אותנו. זה מה שקרה. לא רק שאף אחד לא עצר אותנו, עודדו אותנו ואנחנו מאד התבשמנו מהעידוד הזה" אמר פינס שגם ציין, כי ישראל נגררה למלחמה בלי להחליט על כך, ו"אני התבשרתי על תוכנית צה"ל למלחמה מהתקשורת". לדבריו, בשלב מסוים התפתחה התפישה כי "אנחנו חייבים להכריח את העולם להכריח אותנו", ולהכות חזק כדי לעורר לחץ בינלאומי על ישראל.
 
צעק על פינס "בשגאות וצרחות" בתגובה לחלק מהערותיו. אולמרט (רויטרס)
 צעק על פינס "בשגאות וצרחות" בתגובה לחלק מהערותיו. אולמרט (רויטרס)   
פינס ביקש לפתוח את עדותו באמירה קצרה: "אני הייתי באיזשהו מקום 'הילד הרע' של הקבינט, למרות שלא הייתי ילד כזה רע. אבל לא הייתי ילד כזה רע, בעיקר משום שהיה חשוב לי לשמור על הלכידות הפנימית, בוודאי החיצונית בזמן מלחמה, ועשיתי מאמץ לא להבליט את חילוקי הדעות בחוץ, כי חשבתי שזה לא ראוי בזמן שצה"ל נלחם, לייצר, לאפשר ויכוח חריף ברמה המדינית".

פינס אמר בעדותו, כי ביום החטיפה ב-12 ביולי הוא סבר שעל ישראל להגיב כדי להשיב לעצמה את כושר ההרתעה ולפגוע באמצעי הלחימה של חיזבאללה. הוא גם האמין אז שהשבת החיילים החטופים אפשרית. לדבריו, השרים היו ערים לכך שחיזבאללה יגיב על כך בפגיעה בעורף, והשרים התבקשו לאשר מבצע "משמעותי, אך מוגבל. בשום פנים ואופן לא מלחמה, בשום פנים ואופן לא מבצע רחב היקף". פינס עצמו תמך בפעולה, לאחר שווידא וקיבל הבהרה מראש הממשלה שהמבצע יהיה אווירי ולא קרקעי, "כי אנחנו למודי ניסיון רע מפעילות קרקעית בלבנון" ומחשש שפעולה קרקעית תעלה במאות הרוגים ישראלים רבים וכי תעביר את הלחימה לשדה שבו אין לישראל יתרון. לדבריו, הוא לא ידע אז שחיזבאללה ערוך בבונקרים לתקיפות אוויריות מצד ישראל. פינס אמר עוד בעדותו, כי לו היה צריך לחזור ל-12 ביולי, היה מסתפק בהחלטה על מבצע בן יומיים.

לדברי פינס, "לא היה ברור כמה זמן המבצע יימשך... נדמה לי שאפילו ראש הממשלה אמר על זה מילה, שלא ברור איך הדבר הזה יתפתח בעתיד". משנשאל פינס מדוע לא נדונה נקודת היציאה מהמלחמה לפני הפתיחה בה, אמר כי "היה ברור לכולם שלא ברור מהי נקודת היציאה ומה משך המבצע, ושאף אחד לא יכול לתת לעניין הזה תסריט מדויק".

בנוגע לאיום על העורף אמר פינס, כי בישיבת הממשלה ב-12 ביולי הממשלה "לא קיבלה ולו אפס קצהו של תמונת המצב האמיתית בעורף מול איום הקטיושות. אין שום ספק שהמידע הזה לא היה בפני השרים". לדבריו, הדרג הצבאי היה משוכנע שב-48 השעות לא יירו קטיושות על ישראל - ואולם בפועל נורו כ-200 קטיושות. לדברי פינס, לשרים גם לא הוצגו אלטרנטיבות לפעולה, והן התבקשו לאשר הצעות מוכנות, "גם מפות הסיכונים לא הוצגו כמעט אף פעם, למרות שחלק מאיתנו שאל את הדברים האלה באופן מפורש". לדבריו, גם העדכונים המדיניים לא נמסרו לשרים, והוא שמע את חלקם אישית משרת החוץ.
 
 בעדותו בפני ועדת וינוגרד מתח שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, ביקורת חריפה על הרמטכ"ל היוצא רא"ל דן חלוץ ואמר לחברי הוועדה: "התחושה שלי היתה שהרמטכ"ל הצליח לשכנע שבעצם הוא מהאוויר פותר את הבעיה. אני חושב שהטעו את ראש הממשלה..." בן אליעזר הוסיף שהוא היה מנהל אחרת את הלחימה, מגייס מילואים ומכניס כוחות יבשה בשלבים מוקדמים יותר

(לידיעה המלאה)
 
פינס אמר בעדותו, כי התנגד לגיוס מילואים משום שזו "נבואה שמגשימה את עצמה". הוא סיפר כי לקראת סוף המלחמה, כאשר שר הביטחון עמיר פרץ נימק את ההצעה לצאת לפעולה הקרקעית הרחבה, "הוא אמר: 'מה לעשות עם כל המילואימניקים האלה שיושבים על הגדרות כבר שלושה שבועות'. אמרתי לו: 'נו, הרי אני אמרתי לך לא לגייס אותם. עכשיו אתה רוצה לשאול אותי מה עושים אתם? מה זה ריפוי בעיסוק? מה זאת אומרת מה לעשות אתם'? זו נבואה שהגשימה את עצמה. קודם אתה מגייס כוח אדיר, ואחר כך מה, אתה תיתן לו להתבטל שלושה שבועות?" לדברי פינס, לקראת דיוני הקבינט בתקופת המלחמה הוא קיים התייעצויות עם קבוצה של אנשי צבא לשעבר.

פינס אמר בעדותו, כי ראש הממשלה הפריז ברצונו להימנע ממחלוקת, עד כדי מניעת דיון בממשלה. לדברי פינס, ראש הממשלה אהוד אולמרט מנע הצגת חילוקי דעות בתוך הדרג הביטחוני, ובין הדרג הביטחוני למדיני בישיבות הקבינט, וצעק על פינס "בשגאות וצרחות" בתגובה לחלק מהערותיו בדיונים. פינס ציין כי הוא עצמו נמנע בהצבעה על היציאה למבצע הסופי בסוף המלחמה, למרות שבדיון שקדם להצבעה הביע את התנגדותו הנחרצת למהלך. פינס נימק ברצונו ש"לא להבליט את חילוקי הדעות בחוץ, כי חשבתי שזה לא ראוי בזמן שצה"ל נלחם". לשאלת חבר הוועדה יחזקאל דרור, האם בהחלטה קריטית לא מוטלת על שר חובה להצביע בהתאם לדעתו, אמר פינס: " כן. יכול להיות. היתה לי התלבטות מאד קשה".

פינס גם ציין כי לחץ על הממשלה לפנות את קרית שמונה, בנימוק שהאמידים מפנים את עצמם. הוא מתח ביקורת על קריסת שירותי הרווחה במלחמה, וציין כי "משרדים שלמים לא תיפקדו בממשלה, ברמה שבכלל לא באו לעבודה בצפון". לדבריו, זו תוצאת הקיצוצים בתקציבי הממשלה ומגמת ההפרטה, שהפכה את הממשלה לגוף המחלק כסף ומבצע רגולציה, אך נעדר זרועות ביצוע משל עצמו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by