בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האפיפיור: על העולם לנסות למנוע מלחמה בעיראק 
 
 האפיפיור. קורא למאמץ עולמי משותף (רויטרס)   
 
חדשות נענע

אמר הדברים בדרשת חג המולד; חג מולד לא כל כך שמח: נראה שהמיתון והטרור משפיעים על כולם; צא וראה מה משבש את החגיגות בארה"ב, פיליפינים, ונצואלה ובאלי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בדרשה שנשא לכבוד חג המולד הנחגג היום (רביעי) ברחבי העולם אמר האפיפיור, יוחנן פאולוס השני, כי על העולם לנסות למנוע מלחמה נגד עיראק. מבלי להזכיר את השם "עיראק" אמר האפיפיור לצליינים שהגיעו לשמוע את הדרשה, מאמץ משותף עשוי להביא לפתרון העימות המרושע המאיים על העולם. הוא קרא לכל הדתות להביא לסיום העימות ב"ארץ הקודש", אותו תיאר כ"סחרור נואש של אלימות עיוורת".

ברחבי העולם הנוצרי חוגגים היום את חג המולד, ואולם פרט לדמויות הסנטה קלאוס ולעצי האשוח שנמצאים כמדי שנה בכל מקום, דומה שהמיתון הכלכלי ופיגועי טרור על רקע דתי הפכו את הקריסמס לחג עצוב ונוגה משהו. לרבים זה אולי משבש תוכניות, ולרבים אחרים זה לא יפריע בכלל והם יצאו הלילה לבלות ולחגוג. אך השנה, הציניקנים שבינינו יכולים להגיד שזה לא נורא, ששנה אחת ירגישו הנוצרים מה שהיהודים הרגישו במשך מאות השנים בהן היווה החג מועד אידאלי לעריכת פוגרומים או להפצת עלילות דם נגד 'רוצחי' הצלוב מבית לחם.
 

ארה"ב - מרגישים את המיתון

הקמצנות הטבעית של האמריקנים, שהולכת ומתגברת ככל שמורגש השפל הכלכלי, הביאה לכך שהבהלת הקניות המסורתית של חג במולד, נראית השנה קצת פחות אמריקה וקצת יותר כמו מכירות חיסול ברחוב ביאליק ברמת גן. דצמבר בעיצומו אך המכירות שדווחו השבוע צמחו רק במעט ונראה כי האמריקנים דוחים עוד ועוד את קניות החג שלהם.

בשבת נרשמו אמנם המכירות הגבוהות ביותר ליום אחד העונה, אך גם מכירות אלה נמצאות הרבה מתחת לציפיות וכאמור לא סייעו באישוש ניכר של המכירות בשבוע כולו. הקמעונאים מנסים נואשות לפתות לקוחות לחנויותיהם ומקווים, כנראה, שמבצעים הנחות והוזלות ישכיחו מהם את הפחדים מפיטורים, חולשה כלכלית ומלחמה בעיראק.

העונה נפתחה לא רע כשמכירות חג ההודיה הצליחו יותר מכצפוי, אך לאחר החג המכירות היו חלשות במיוחד ונראה כי הקונים רצו לחסוך את כל הכסף שבזבזו קודם לכן. מכירות נאות נרשמו בימים האחרונים בקניון זה או אחר אך השגשוג הנקודתי לא משנה, כמובן את התמונה הכללית.

אולם, נראה כי העדר הקניות משקף כאמור את המיתון אך לא חוסר עניין כללי בחג המולד. במקומות רבים הנושא החשוב ביותר בימים אלו מתמצה השאלב 'האם יהיה חג מולד לבן'? כלומר, האם יירד שלג. החזאי נהיה האישיות המרכזית בכל מהדורת חדשות ודיונים מלומדים על ההסתברות לשלג ולשאלה המשנית אך הקריטית 'האם השלג רק יירד או גם ייצטבר'? נערכים בכל מקום ומשכיחים, אולי, את המיתון וצרות נוספות.
 

פיליפינים - קנו לעצמכם פצצה לחג

פיליפינים. מפגין איסלמי במדינה נוצרית (רויטרס)
 פיליפינים. מפגין איסלמי במדינה נוצרית (רויטרס)   
פצצה אותה הטמינו ככל הנראה קיצוניים איסלמיים התפוצצה היום והרגה ראש עיר ו-12 בני אדם נוספים בדרום המדינה. בעוד המדינה שמרבית תושביה נוצרים חוגגת את החג, בכוחות הביטחון עובדים שעות נוספות ונערכים לאירועי טרור בקניונים ובכנסיות עמוסות אדם. במדינה בעלת המיעוט מוסלמי פועל מזה משפר שנים ארגון טרור איסלמי המקושר כל הנראה לרשת אל קאעידה.
 
 

ונצואלה - שביתה כללית למרות הקריסמס

השביתה הכללית בוונצואלה, אותה מובילים מתנגדיו של נשיא המדינה הוגו צאווס, נמשכת היום לאחר שהשובתים דחו אתמול את הצעת הממשלה ל'הפסקת אש' במהלך החג. תומכי הנשיא זועמים בשל כך, אך מתנגדיו הרבים של הנשיא עדיין בשלהם והקשיים, גם בחג המולד, למצוא בנק או תחנת דלק שעדיין עובדים נראים להם חשובים פחות מהדחתו של הנשיא השנוי במחלוקת.
 

באלי - שיא העונה והחופים נטושים

בשנים האחרונות היווה האי המשתייך לאינדונזיה מוקד משיכה לתיירים ובליינים. רבים תיכננו חופשות באי בחג המולד אותו העבירו, במקום בגלישה, בילויים ושאר הפעילויות אותן מציע המקום. והשנה? - יוק!

מלונות 5 כוכבים שבשנים עברו היו מלאים עד אפס מקום במהלך החג נראים כעת כמו אתר החרמון בחודש יולי. הבריכות ריקות מאנשים, מגרשי הגולף שוממים והמסעדות נטושות.

המצב בבאלי לא השתנה כמעט מאז הפיגוע באי בו נהרגו כ-190 בני אדם. מאז התיירות באי היא דלילה ביותר ,כחמישית מבשנים עברו. לתושבי האי, שהתיירות היא מקור פרנסתם העיקרי, לא נותר אלא לקוות שבשנה הבאה חג המולד באי יהיה שמח יותר ונטוש פחות.
 

אינדונזיה - ליתר ביטחון

אינדונזיה. מפטרלים סביב הכנסיה (רויטרס)
 אינדונזיה. מפטרלים סביב הכנסיה (רויטרס)   
לאחר הפיגוע בבאלי והפיגוע שאירע היום בפיליפינים, באינדונזיה לא לוקחים צ'אנסים. מאות שוטרים וחיילים סיירו היום סביב המסגד הקתדרלה המרכזיים בג'קרטה הבירה בשל החששות כי קיצונים מוסלמיים ינסו ינסו לפגוע באירועי החג במדינה עם האוכלוסייה המוסלמית הגדולה ביותר בעולם.
 

בית לחם - מסורת נשברת

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by