בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סיאול: צ' קוריאה עומדת לפרוש מהאמנה נגד הפצת נשק גרעיני 
 
 תמונת לווין של המתקנים הגרעיניים (רויטרס)   
 
חדשות נענע

דרום קוריאה מודאגת בעקבות הצהרה שפירסמה פיונגיאנג, שמרמזת על כוונתה לפרוש מתמיכתה באמנה; פאוול: זה עוד לא "משבר"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דרום קוריאה מביעה היום (שני) חשש, כי צפון קוריאה עומדת לפרוש מהאמנה הבינלאומית נגד הפצת נשק גרעיני. הצהרה שפירסמה פיונגיאנג מרמזת כי בכוונתה לפרוש מחברותה באמנה, צעד שיסלים עוד יותר את המצב המתוח בינה לבין הדרום וארה``ב.

האמנה אומצה בשנת 1968 על ידי 187 מדינות, במטרה להגביל את פיתוח הנשק הגרעיני בארה``ב, רוסיה בריטניה, צרפת וסין.

מזכיר המדינה האמריקני, קולין פאוול, אמר אתמול כי לארה"ב אין תוכניות מיידיות לתקוף את צפון קוריאה בכדי למנוע ממנה לפתח נשק גרעיני. פאוול אמר עוד כי המצב במדינה אינו מהווה משבר וכי אין בכוונת ארה"ב ליצור אווירת משבר על ידי איומים על צפון קוריאה. עם זאת, פאוול הזהיר כי ארה"ב שומרת לעצמה את כל האפשרויות פתוחות.

עוד אמר פאוול, כי ארה"ב מוכנה לנסות ולפתור את המשבר סביב תוכנית הגרעין של צפון קוריאה בשיחות. עם זאת, פאוול הדגיש כי ארצו לא תעזור לקוריאה עד שזו תשנה את התנהגותה בנושא. בראיון לערוץ NBC אמר פאוול: "יש לנו ערוצים לצפון קוריאה והם יודעים כיצד לפנות אלינו".

מוקדם יותר דווח כי ממשל בוש מתכוון להחריף את הלחץ הכלכלי על צפון קוריאה, בעקבות המשבר. גורמים בבית הלבן אמרו כי אם צפון קוריאה לא תחדל מפיתוח תכניות הגרעין שלה, ארה"ב תעודד את שכנותיה להפחית את קשריהם הכלכליים עם פיונגיאנג ואפילו תשקול לבקש מדרום קוריאה לנתק את כל הקשרים עם הצפון, למרות שאלה חודשו רק לאחרונה.

כדי להבטיח שיתוף פעולה, מתכוון פאוול לשלוח את עוזרו, ג'יימס קלי, לביקור במדינות השכנות לצפון קוריאה. וזאת, לדברי הגורמים, כדי לקדם את ההחלטה ולבדוק מי מהשכנות תומכת במהלך. כמו כן, הממשל מתכוון לעודד את סוכנות האו"ם לפיקוח על נשק גרעיני להעביר את הטיפול במשבר למועצת הביטחון של האו"ם, שתוכל לאיים על צפון קוריאה בסנקציות כלכליות.
 

הפקחים יעזבו ב-31 לדצמבר

 
מליסה פלמינג, דוברת סוכנות האו``ם לאנרגיה אטומית, הודיעה אתמול כי שלושת הנציגים של הסוכנות יעזבו את צפון קוריאה עד ה-31 בדצמבר. ממקום מושבה בווינה. הוסיפה פלמינג כי ``בצעדיה האחרונים, הפרה צפון קוריאה את מחוייבויותיה כלפי הקהילה הבינלאומית``.

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אישרה שלשום את הדיווחים לפיהם צפון קוריאה מתכוונת לגרש מתחומה את פקחי הנשק של האו"ם. הסוכנות קיבלה במשרדיה הראשיים בווינה מכתב מצפון קוריאה, בו נאמר כי פיונגיאנג לא תאפשר יותר לפקחי הסוכנות גישה למתקניה הגרעיניים. בתחילת החודש סילקו הצפון-קוריאנים את מכשירי המעקב שהציבה הסוכנות במתקנים הגרעיניים במדינה.

הנשיא ג'ורג' בוש שב והבהיר אמש באמצעות עוזריו, כי הוא עדיין מעוניין בפיתרון של שלום ומצפה שצפון קוריאה תעצור את תוכניות הפיתוח של הנשק הגרעיני שלה. אך עם זאת הבהיר כי וושינגטון לא תנהל מו"מ בעניין "בתגובה לאיומים וההתחייבויות שהופרו".

בתוך כך, נשיאה החדש של דרום קוריאה, נו מווהיון, אמר אתמול כי צעדי הצפון אינם מקדמים את השלום והיציבות בחצי האי הקוריאני. לדבריו, גישה מתריסה זו אף עלולה להקשות עליו להמשיך במדיניות הפייסנית של קודמו ביחס לצפון. דרום קוריאה קראה לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ דיפלומטי על הצפון, כדי שיסכים להחזרת הפיקוח הבינלאומי על מתקני הגרעין במדינה.
 

הסוכנות לאנרגיה אטומית: צ. קוריאה מקדמת ייצור פצצת אטום

ביום רביעי התפרסמה אזהרה מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לפיה הוסיפה צפון קוריאה פלוטוניום לאחד הכורים הגרעיניים שלה, על מנת לייצר בו פצצות אטום. הסוכנות דרשה להגביר את הפיקוח על מתקני הגרעין במדינה, לאחר שניתקה את ציוד המעקב שהתקין האו"ם בכורים שלה.

צ. קוריאה מדאיגה גורמים שונים בעולם, בייחוד לאחר שהודתה בחודש אוקטובר האחרון, שהמידע האמריקני לגבי המחקר הגרעיני שלה לצורכי מלחמה, נכון. ההתנצחויות שלה עם ארה"ב מעוררות את החשש, שתרצה להוכיח שיש בידיה כוח, ושלא ניתן לזלזל בה. המשמעות המעשית עלולה להיות הרסנית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by