בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מישהו פה מדבר אמהרית? 

מישהו פה מדבר אמהרית?

 
 
הארון תחאוכו

עולים אתיופים מבוגרים שאינם יודעים לקרוא ולכתוב עברית,נאלצים להביא עימם את ילדיהם לביטוח לאומי, רק כדי שיתרגמו עבורם את ההסברים של הפקידים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ישראל מרקום, עולה אתיופי בן 17.5 ממרכז הארץ, נקלע לביטוח הלאומי עם הוריו אין ספור פעמים. "אני מכיר את החוויה הזאת מקרוב, לצערי", הוא אומר. "אחרי שהאחים הגדולים שלי עזבו את הבית הייתי אני הבא בתור ללכת עם ההורים לביטוח לאומי ולעזור להם. המצב שם מול הפקידים הוא לא ברור ולא נעים בכלל. חוץ מזה שאני מפסיד שיעורים בבית הספר, אני שומע על המצב הכלכלי הקשה של ההורים שלי ומבין שבאותו חודש אסור יהיה לי לבקש מהם כסף. יהיה לי מחסור".
 
עולי אתיופיה מפגינים נגד אפליה (צילום ארכיון: רויטרס. למצולמים אין קשר לכתבה)
 עולי אתיופיה מפגינים נגד אפליה (צילום ארכיון: רויטרס. למצולמים אין קשר לכתבה)   
מרקום מספר, כי לא מעט פעמים נאלץ להסביר להוריו על המינוס בבנק ועל המצב הקשה, ומבחינתו מדובר בתופעה שצריכה להיפסק ולקבל פיתרון. "גם לחברים שלי זה קורה הרבה שהם נאלצים להפסיד לימודים ולהיגרר עם ההורים לביטוח הלאומי. הייתי מציע לשים פקידים אתיופים שם ובכך להקל על כולם".

החוויה שעוברים עולים אתיופים מבוגרים שאינם יודעים לקרוא ולכתוב בעברית, בהגיעם לקבל שירות במוסד לביטוח לאומי, היא לא נעימה במיוחד ואף מזיקה לילדיהם. רבים מאותם עולים חדשים נאלצים להביא עימם את ילדיהם רק כדי שיתרגמו עבורם את ההסברים של הפקידים, ובמקביל לגרום לילדים להפסיד ימי לימודים בבית הספר. הביטוח הלאומי, מנגד, מעסיק אמנם עובדים דוברי אמהרית, אך אין מספיק עובדים כאלה בכל הסניפים ברחבי הארץ ואף לא אחד מהם מועסק כמתורגמן.
 

הילד נהפך להורה בטרם זמנו

 
"מדובר בתופעה מחרידה", אומרת מרה מרו-סנבטו, חברה מתנדבת במועצת הביטוח הלאומי בראשון לציון. לדבריה, "הילדים האלה נחשפים לקשיים ולמצוקות הקשות של הוריהם בעת מילוי הטפסים והתרגום להוריהם. בו בזמן, בתמימותם הרבה, הם לוקחים על עצמם את האחריות הרבה של להוציא את הוריהם מהמצוקה הקשה שהם נמצאים בה. בלית ברירה הם לוקחים על עצמם את התפקיד של הורים ובכך נשללת מהם הזכות להיות ילדים".
 
 
 עמותת "טבקה" טוענת בתלונה לראש הממשלה כי חברת החשמל מפלה לרעה את יוצאי אתיופיה ואינה נוהגת באופן שוויוני בקבלתם לעבודה ובקידומם, זאת בניגוד להנחיות להעדפה מתקנת בעבודה לבני העדה. בחברת החשמל אומרים כי הם אינם נותנים עדיפות למגזר זה או אחר בקבלת עובדים, אלא מתייחסים אך ורק לקריטריונים מקובלים של התאמה לתפקיד

(לידיעה המלאה) 
מרו-סנבטו טוענת, כי מצב זה יוצר התרכזות של הילדים בבעיות הבריאותיות, כלכליות ושאר המצוקות השונות של הוריהם ולא מתפנים לחיות כילדים, כי הם עסוקים בדאגה לפתרון מצוקת המשפחה. "אין לי ספק, כי מצב זה עשוי ליצור תחושת תסכול וחוסר מוגנות אצל הילדים, שהוריהם עסוקים במצוקות שלהם. ההורים נתפסים כחסרי יכולת להגן עליהם", היא אומרת.

אורה בכור, עובדת סוציאלית ומטפלת משפחתית מוסמכת מרעננה, אומרת כי מצב שבו ילד או נער משמשים כמתווך בין הוריהם לבין פקידים ממשלתיים פוגע במעמדם של ההורים. לדבריה, "הנער נאלץ לתרגם מונחים שהוא לא מבין בהם והוא בעצם נהפך להורה טרם זמנו. המתחים שנגרמים בינו לבין ההורים לא בריאים לדינמיקה המשפחתית בכלל, מכיוון שנוצרת תחלופת תפקידים. ההורים הם אלה שצריכים להיות אחראים על הנער ולא להיפך".

בכור מסבירה, כי "התבגרות טרם זמנה אינה טובה. אמנם לא יכול להיווצר נזק פיזי של ממש אבל במובן של סמכות נוצרות פגיעות וסמכות ההורים מתערערת. ברגע שילד נהפך להורה שלא כצורך אז מופר האיזון העדין של הורים וילדים בתוך המשפחה. בעתיד, כשהורה יבקש מבנו לבצע דבר מה, אז הבן עלול להתנגד ולהאשים אותו בחזרה ולטעון כי הוא לא הורה טוב".
 

ביטוח לאומי: שואפים שבכל הסניפים יהיו פקידים דוברי אמהרית

מרו-סנבטו פנתה לביטוח הלאומי, למשרד הרווחה וליו"ר ועדת הבריאות בכנסת, ח"כ משה שרוני, והציעה לקלוט עובדים בביטוח הלאומי הדוברים אמהרית בישובים עתירי עולים, זאת במטרה להקל על קליטתם בישראל ולהסיר את האחריות הכבדה מעל כתפי הילדים.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה, כי הביטוח הלאומי מעסיק עובדים דוברי אמהרית ברוב סניפי המוסד (ב-14 מתוך 22 סניפים), כמו כן הביטוח הלאומי עורך הסברה קבועה בערוץ הרדיו באמהרית ומפרסם חוברת הסברה כללית על קצבאות הביטוח הלאומי בשפה האמהרית.

דובר המוסד לביטוח לאומי, חיים פיטוסי, הוסיף: "אנו שואפים שבכל סניפי המוסד יהיו פקידים דוברי אמהרית שיסייעו לפונים. אך, לצערנו איננו יכולים לקלוט עובדים חדשים, ואנו כיום נמצאים במגעים עם רשויות אחרות (עירייה, משרד הקליטה) כדי לגייס מתנדבים שיסייעו לנו. כמו כן, הנהלת הביטוח הלאומי פנתה לאחרונה לנציבות שירות המדינה בבקשה מיוחדת לקבל תקנים לעובדים חדשים, תקנים שיאפשרו קליטת עובדים חדשים דוברי אמהרית בסניפים נוספים".

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "המוסד לביטוח לאומי הינו תאגיד סטטוטורי, שאינו כפוף לנציבות שירות המדינה כמו משרדי ממשלה אחרים. לגבי מוסדות מדינה נוספים – אם תועבר אלינו דוגמה ספציפית – נתייחס לנושא".
 
נתקלתם באטימות ממסדית? שלחו לנו מייל

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף: http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על ה-RSS
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by