בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עיראק העבירה לאו"ם רשימה של 500 מדענים 
 
 פקחי הנשק מאיצים הפעילות. עיראק (רויטרס)   
 
חדשות נענע

בכך מילאה אחר אחת מדרישות מועה"ב של האו"ם; סעודיה תתיר לארה"ב לתקוף משטחה; בוש: ניתן למנוע המלחמה אם בגדד תוותר על הנשק שברשותה; לדבריו המתקפה תחל ב-21 לפברואר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיראק הגישה לפקחי הנשק של האו"ם רשימה שמית של יותר מ-500 מדענים שהועסקו בתוכניות הגרעין, הנשק הכימי והביולוגי והטילים שלה - כך הודיעו אחה"צ (ראשון) גורמים באו"ם. מדובר באחת מהדרישות שהציבה מועצת הביטחון לעיראק למלא עד סוף דצמבר, במטרה לראיין את המדענים בדבר תוכניות הנשק.

אמש דיווח עיתון "הגארדיאן" הבריטי כי מדען עיראקי שנחקר בידי פקחי האו"ם חשף בפניהם את פרטי התוכניות העיראקיות להשיג נשק גרעיני. האיש, עבד בעבר בחברה ממשלתית עיראקית חשובה, והוא מסר לפקחים פרטים טכניים על התוכנית הצבאית של בגדד להשיג נשק גרעיני. משרד החוץ העיראקי הוציא הודעה לפיה המדען הוא חתים ג'אמיל, המתמחה בשימוש בצינורות אלומיניום ליצירת טילים לטווח קצר. ג'אמיל הופיע בטלוויזיה הממלכתית והכחיש כי השתתף בפיתוח תוכנית נשק.

בסוף השבוע המשיכו פקחי הנשק של האו"ם בבדיקת אתרים, שבהם על פי החשד מחזיקה עיראק נשק לא קונבנציונלי. השבוע צפויים להגביר הפקחים את פעילותם בעיראק, וימשיכו בה עד 27 בינואר, אז יגיש ראש צוות הפקחים, הנס בליקס, את הדו"ח המסכם למועצת הביטחון.
 

ראמספלד הורה להגביר ההערכות

 
מוקדם יותר היום אמר נשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, שעיראק מציגה תדמית של "איום קטסטרופלי" והזהיר כי ניתן למנוע את המלחמה אם בגדד תסכים לוותר על מאגרי הנשק שברשותה.

בתוך כך, וושינגטון מאיצה את ההכנות לקראת מתקפה צבאית אפשרית בעיראק, והורתה לאלפי כוחות נוספים, לוחמים ומטוסים להגיע לאיזור המפרץ בשבועות הקרובים. ה"וושינגטון פוסט" דיווח אמש כי שר ההגנה האמריקני, דונאלד ראמספלד, הורה לצבא להגביר במידה ניכרת את היערכותו באיזור. בצו חסוי שהוצא בשבוע שעבר מפורטות היחידות, שצריכות להגדיל את נוכחותן ופריסתן באיזור המפרץ הפרסי בשבועות הקרובים. מדובר בין השאר בחיל האוויר, יחידות ממוכנות של חיל הרגלים וצוותים רפואיים. בכירים בפנטגון ציינו כי הצו של ראמספלד פותח את השלב האחרון בבניין הכח האמריקני במפרץ לקראת המלחמה.

יצויין כי עד כה שוגרו לאזור המפרץ 60 אלף חיילים ו-400 מטוסי קרב. ריכוז הכוחות בוצע עד עתה באופן מדורג, כדי שלא לאותת לעיראק ולפקחי האו"ם הפועלים בה כי המלחמה קרובה. לדברי בכירים בפנטגון, הצו שנחתם השבוע "משנה את התמונה", ומעתה ירוכזו הכוחות באופן מאסיבי וגלוי.
 

ערב הסעודית תאפשר לארה"ב לתקוף משטחה

ערב הסעודית החליטה לאפשר לארה"ב לעבור במרחב האווירי שלה, להשתמש בבסיסים בשיטחה וכן במרכז המבצעים שלה במהלך המערכה נגד עיראק. כך מפרסם היום (ראשון) ה"ניו יורק טיימס". ביחסים בין המדינות חלה הידרדרות בתקופה האחרונה בשל סירובם של הסעודים לשתף פעולה עם התוכניות האמריקניות במפרץ. אולם גורמים צבאיים בוושינגטון אומרים כעת כי גורמים סעודיים הבטיחו להם כי יתירו לצבא ארה"ב ובעיקר לחיל האוויר האמריקני להשתמש בשטחם.

בתוך כך, העיתון הבריטי "סאנדיי אקספרס" דיווח הבוקר כי נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, סיכם בשיחת טלפון עם ראש הממשלה, אריאל שרון, כי המתקפה האמריקנית בעיראק תחל בליל ה-21 לפברואר 2003. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדיווח, כי לא היו דברים מעולם. עם זאת, על פי ההערכות בישראל, המתקפה בעיראק צפויה להתחיל בשבוע הראשון או השני של פברואר.
 
 

וושינגטון משלימה תכנית "היום שאחרי" בעיראק

בתוך כך, משלימה וושינגטון את גיבוש התוכניות למציאות בעיראק לאחר עידן סדאם חוסיין. לפי התוכנית, יאבטח כוח בינלאומי את הערים והמנגנונים החשובים במדינה. בתי הספר ובתי החולים יפתחו מחדש, ואף תישקל מדיניות נפט בעיראק, מיד לאחר הפלתו או הסתלקותו של סדאם חוסיין.

התכנון הופקד בידי כמה ועדות וקבוצות עבודה, והוא מתנהל בקצב נמרץ משום שהנשיא בוש צפוי להחליט בקרוב אם לנקוט פעולה צבאית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by