בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קניה: הנשיא הנבחר קיבאקי מבטיח רפורמה 
 
 הבטיח לשנות את אופי השלטון בקניה. מוואי קיבאקי (רויטרס)   
 
חדשות נענע

הרפורמה: חינוך יסודי חינם, שיפור בשירותי הרפואה וכלכלה חזקה; הבטיח שלא לערוך ציד מכשפות אחרי אנשי השלטון היוצא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המון רב התקהל היום (שני) בניירובי בירת קניה, לרגל השבעת הנשיא הנבחר מוואי קיבאקי, שזכה בניצחון סוחף בבחירות שהיו במדינה ביום שישי. נשיאי אוגנדה וטנזניה השתתפו אף הם בטקס שהתקיים ביוהורו פארק.

הנשיא הנבחר הבטיח רפורמות מרחיקות לכת במדינה. בין השאר חינוך יסודי חינם, שיפור בשירותי הרפואה וכלכלה חזקה יותר: "אני מבטיח לא לאכזב אתכם, אני אהיה המשרת שלכם בכל הענווה ובהכרת התודה שלי אליכם".

תוצאות רשמיות שהתפרסמו היום, מראות כי קיבאקי, בן ה-71, העומד בראשות "קואליצית הקשת הלאומית", זכה ב-63 אחוזים מקולות הבוחרים. יריבו ממפלגת הקנו השיג 30 אחוזים בלבד. האופוזציה, בראשות קיבאקי, השיגה רוב מוחץ בבחירות לפרלמנט של קניה.

גורמים בקניה מתארים היום את התוצאות כ"רעידת אדמה" במדינה המזרח אפריקנית. מבנה הפרלמנט יעבור עתה שינוי ניכר, לאחר ש"קואליציית הקשת הלאומית" השיגה 114 מושבים, בעוד המפלגה השלטת עד לאחרונה זכתה ב-42 מושבים בלבד.

הבחירות בקניה נערכו לראשונה מזה 24 שנים, על רקע פרישתו של הנשיא הקודם, דניאל אראפ מוי (78). הוא אולץ לפרוש מהנשיאות בהתאם לחוקה, שמאפשרת מקסימום של 24 שנות שלטון רצופות. קיבאקי התחייב, בנאום הניצחון שלו, לשנות את אופי השלטון בקניה ולהלחם בשחיתות שפשתה בו. אך, הבטיח כי לא יערוך ציד-מכשפות אחר אנשי השלטון הקודם.
 

הבחירות בקניה: מבחן לדמוקרטיה

 
10.1 מיליון בני אדם השתתפו בבחירות, וטקס חגיגי למינויו הרשמי של הנשיא החדש יתקיים רק בתחילת ינואר.

הבחירות התנהלו בשקט יחסי ולא דווח על מקרי אלימות קיצוניים, כפי שאירע בבחירות האחרונות בהן נהרגו מאות בני אדם. יצויין כי בניירובי פרצו עימותים אלימים במהלך השבוע שקדם לבחירות.

הבחירות נתפשות כמבחן לדמוקרטיה בקניה. מפלגת UNAK שלטה במדינה המערב-אפריקנית מאז קיבלה את עצמאותה מבריטניה ב-1963. קיבאקי, התחייב לשפר את כלכלת המדינה, למרות שמבקריו מטילים ספק ביכולתו לשנות, במיוחד בשל העובדה כי במפלגתו חברים רבים מפורשי מפלגת השלטון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by