בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שנה של טרור חובק עולם  
 
 
טלי גלסקי, חדשות נענע

הטרור העולמי הגיע השנה לכל מקום ופגע כמעט בכל עם; וכששני השמות הפרטיים המוכרים ביותר לאנושות כיום הם אוסאמה וסדאם, לא עושה רושם שהשנה הבאה תהיה רגועה יותר. סיכום עולמי - חלק ראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצעירים באו לבלות ונהגו בפיצוץ. הפיגוע בבאלי  (רויטרס)
 הצעירים באו לבלות ונהגו בפיצוץ. הפיגוע בבאלי (רויטרס)   
האנושות הבינה בשנה החולפת, מה שבישראל יודעים כבר מזמן - לא האהבה תאחד את כולנו, אלא הטרור. ארצות הברית, כשיתר מדינות המערב מזדנבות מאחוריה, הובילה השנה את המאבק בטרור הבינלאומי, זה שלאחר מתקפת ה-11 בספטמבר. אוסאמה בן-לאדן הפך למבוקש הנרדף הבכיר בעולם ("תביאו לי אותו חי או מת", כלשונו של בוש). כל פיגוע נקשר מיידית לארגונו, אל-קאעידה, שמן הסתם נקשר גם לכל ארגון מוסלמי או קבוצת מורדים ברחבי הגלובוס.

לפיליפינים יש את ארגון אבו-סייף, לרוסים יש את הצ'צ'נים, לסרי לנקה את הטמילים, לקנייתיים יש את "אל איתיחד אל איסלמייה", וזה רק על קצה המזלג. העולם החל להתפצל לנוצרים מול מוסלמים. כל מדינה שרוצה להוכיח שהיא ראויה להתייחסות חיובית, חייבת להרתם למאבק בטרור. חלק ממדינות ערב התלבטו בתחילה לגבי עמדתן, אבל בהדרגה הצטרפו לחבורה גם טורקיה, סעודיה, תימן ואחרות; עם זאת, עד לעצם ימים אלו שמן של האחרונות מוזכר בנשימה אחת דווקא עם סיוע לטרור.

אוסטרליה נאלצה לנקוט עמדה על רקע המכה הקשה שספגה, כאשר 200 בני אדם, 90 מהם צעירים אוסטרליים, נהרגו בפיגועי תופת באי באלי. רבים מהם נקברו בקבר אחים, משום שלא ניתן היה לזהות את הגופות. מדינות העולם קראו לאינדונזיה למגר את קבוצות הטרור המוסלמיות שבקרבה, וגם היא הצטרפה למרוץ.
 

אל-קאעידה מנהל את העולם

מרבית בני הערובה מתו במהלך החילוץ. הפיגוע במוסקבה (רויטרס)
 מרבית בני הערובה מתו במהלך החילוץ. הפיגוע במוסקבה (רויטרס)   
ברוסיה התבצרו מורדים צ'צ'ניים בתיאטרון במוסקבה, והחזיקו 700 בני ערובה. הם דרשו מהממשלה הרוסית לסגת מחבל צ'צ'ניה, אליה פלשה לפני כשנתיים. לאחר יממה של ניסיונות למשא ומתן, התקיפו כוחות מיוחדים של הצבא את בניין התיאטרון, ושמו קץ למרידה. במהלך הפעולה נהרגו 117 מבני הערובה, רובם כתוצאה משאיפת גז מרדים אפוף מסתורין, שפיזרו המחלצים.

הטרור הגיע גם טוניס, ופגע גם שם בתיירים. בחודש אפריל התפוצצה משאית הנושאת מכלית גז ליד בית הכנסת העתיק באי ג'ארבה. בפיגוע שארגון אל-קאעידה קיבל עליו אחריות, נהרגו 20 בני אדם - 14 תיירים גרמנים, תייר צרפתי וחמישה תוניסאים. ממשלת טוניס הכחישה בתחילה שמדובר בפיגע, והתעקשה על תאונה, אולם ההוכחות שהציגו רשויות גרמניה לא התירו לה ברירה, אלא לבדוק את הנושא. מאוחר יותר אף הציעה פיצויים לנפגעים ושיפצה את בית הכנסת.

אל-קאעידה המשיך לפגוע בתיירים בחופשה, כששלח מחבלים להתפוצץ בבית מלון ישראלי במומבסה. עשרה בני אדם נהרגו בפיגוע, בהם שלושה ישראלים. עשרות נפצעו. החקירה עדיין נמשכת. במקביל, נמשכת חקירת הירי לעבר מטוס ארקיע בקניה, אשר לא גבה נפגעים.
 

אם לא בין לאדן - אז סדאם

משנכשל בוש לתפוס את בן לאדן, הוא התפנה לטפל באוייב אחר של האנושות, לפחות לדידו של בוש, סדאם חוסיין. בינואר הכניס בוש את עיראק כחברה של כבוד ב"ציר הרשע", יחד עם איראן וצפון קוריאה, ודרש מפקחי הנשק של האו"ם להגיע למדינה ולבדוק את פעילותה בתחום הנשק להשמדה המונית. עיראק סירבה, אולם לקראת סוף השנה היא נאלצה להיכנע, בעקבות איומים בהתקפה. הפקחים עדיין מחפשים בימים אלו בשטחה הוכחות לפעילות גרעינית, כימית וביולוגית בלתי חוקית.

במסגרת יחסי הציבור שערך בוש לטובת המתקפה בעיראק, הוא עורר את זעמם של ארגונים לזכויות אדם, כאשר תמך בפרסומים שסדאם הוא דיקטטור אכזר, בעל הרגלים מיניים מפוקפקים. הארגונים טענו, שהמידע הזה הוצג בעבר, אולם בוש התעלם ממנו כל עוד לא נזקק לו. בוש עורר גם את זעמם של חברי הסנאט שלו, כאשר נודע להם שהסתיר הוכחות לקיום נשק גרעיני בצפון קוריאה. ההודעה האחרונה שהוציאה ארה"ב בנידון, היא שאין בכוונתה לתקוף בצפון קוריאה, אלא לפתור את המשבר עמה בדרכים דיפלומטיות. מצד שני היא חוזרת ומצהירה, שאין לה בעיה לקיים מלחמות בשתי חזיתות.

בינתיים, כאשר רוב העולם נערך למלחמה במפרץ, ארה"ב ובריטניה מפציצות אחת לשבוע מטרות צבאיות בעיראק. העובדה שסביר להניח שסדאם מסתתר בבונקר מוגן, ושמי שייפגע במלחמה הם אזרחים עיראקיים חפים מפשע, לא עוצרת את גלגלי המלחמה. בן לאדן, מותר לציין, מסתובב לו עדיין חופשי אי שם ומדי מספר חודשים משחרר קלטת חדשה ואיומים על מגה-פיגועים בכל רחבי הגלובוס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by