בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"רוב האזרחים נהרגו בהתקפות חסרות הבחנה של ישראל" 

"רוב האזרחים נהרגו בהתקפות חסרות הבחנה של ישראל"

 
 
חדשות נענע 10

ארגון זכויות אדם בינ"ל מפרסם דוח מיוחד המאשים את ישראל בהרג חסר הבחנה של אזרחים במהלך מלחמת לבנון השניה. הארגון קורא לישראל, ללבנון ולאו"ם לחקור את פשעי המלחמה. תגובת צה"ל: הדו"ח לוקה באי דיוקים, האחריות למות האזרחים נופלת כולה על חיזבאללה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(0:29 דק')

 
 
"התקפות אוויריות חסרות הבחנה" של ישראל, ולא שימוש באזרחים כבמגנים אנושיים, הן שגרמו למות רוב האזרחים הלבנוניים שנהרגו במלחמת לבנון השניה - כך קובע דוח מיוחד שפרסם היום (חמישי) ארגון זכויות האדם הבינלאומי "משמר זכויות אדם" ("Human Rights Watch"). דובר צה"ל הגיב בחריפות לממצאי הדוח, וטען כי האחריות לפגיעה באזרחים הלבנונים מוטלת דווקא על חיזבאללה.

הארגון בדק את נסיבות מותם של למעלה מ-500 מבין כ-900 אזרחים שנהרגו בלבנון במהלך המלחמה - הבדיקה המקיפה ביותר שנעשתה עד היום בנושא אזרחי לבנון שנהרגן במלחמה. מהדו"ח עולה כי מבין כ-510 מקרי המוות של אזרחים לבנונים שנבדקו על ידי הארגון, לפחות 300 הם של נשים או ילדים.

לטענת אנשי הארגון, הגורמים הרשמיים בישראל ידעו שההנחה בדבר אי-הימצאותם של אזרחים בדרום לבנון היא הנחה שגויה. "באמצעי התקשורת היה מספר גדול של דיווחים על כך שעדיין ישנם אזרחים בדרום לבנון, וגם הניסיון שנצבר על ידי ישראל בעימותים קודמים הראה כי לא כל האזרחים מוכנים או מסוגלים לעזוב את בתיהם על פי לוחות הזמנים שמכתיב כוח צבאי עוין. למעשה, למרות אזהרות צה"ל, נותרו אזרחים רבים בדרום לבנון במהלך המלחמה, ונראה שצה"ל נמנע לעתים תכופות מלהביא עובדה זו בחשבון בעת קבלת ההחלטה לתקוף", כותבים תחקירני הארגון.

מהתחקיר עולה כי מטוסי קרב ישראלים תקפו, בין השאר, כלי רכב שהיו בתנועה והתברר שנשאו רק אזרחים שניסו להימלט מאזור העימות. ברוב המקרים האלה, לפי הדו"ח, לא נמצאו ראיות לנוכחות צבאית של חיזבאללה שהייתה יכולה להצדיק את ההתקפה.

תחקירני "Human Rights Watch" קובעים כי גם ההתקפות על המבנים הפוליטיים או החברתיים של חיזבאללה היוו הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, שכן זה קובע כי "אזרחים המשתייכים לחיזבאללה מאבדים את חסינותם כאזרחים אך ורק אם הם נוטלים חלק ישיר במעשי האיבה". מהתחקיר עולה עוד כי צה"ל תקף במהלך המלחמה מספר גדול של בתים פרטיים של אזרחים חברי חיזבאללה, וכן מוסדות אזרחיים שונים שמופעלים על ידי חיזבאללה, כגון בתי ספר, סוכנויות רווחה, בנקים, חנויות ומשרדים פוליטיים.
 
פצועים לבנונים במלחמה (ארכיון: רויטרס)
 פצועים לבנונים במלחמה (ארכיון: רויטרס)   
מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הדוח כולל אי דיוקים רבים, ונשען במידה רבה על עדויות של מקורות לבנוניים שאמינותם מוגבלת. "לכל אורך המלחמה נבחרו מטרות לתקיפה על בסיס מידע מודיעיני אמין שקשר אותן לפעילות צבאית של חיזבאללה. צה"ל הבחין בכל עת בין אזרחים ללוחמים ודוחה מכל וכל את הטענה כי תקף אזרחים ללא הבחנה. הוא מצר על פגיעה באזרחים בצד הלבנוני. יחד עם זאת, האחריות לכך נופלת כולה על חיזבאללה אשר באופן מכוון גרר את הלחימה לסביבה של אוכלוסיה אזרחית, בהתעלמות בוטה מהחוק הבינלאומי", נמסר מדובר צה"ל.

לטענת הארגון, הממצאים העולים מהתחקיר מפריכים את טענות ישראל, לפיהן מותם של רוב האזרחים הלבנונים נגרם כתוצאה מכך שחיזבאללה מסתתר באופן שגרתי בקרב אזרחים ועושה בהם שימוש בעת הלחימה בתור "מגן אנושי". הדו"ח קובע כי חיזבאללה אכן אחסן נשק באזורים מיושבים ולעתים ירה מתוכם טילים, ופרס את כוחותיו בקרב האוכלוסייה האזרחית. עם זאת, הארגון קובע כי היתה זו עבירה של "סיכון בלתי-חוקי של חיי אזרחים", וכי לא נמצאו ראיות כלשהן לביצועה של העבירה הנפרדת של שימוש באוכלוסייה אזרחית בתור "מגן אנושי", כלומר – שימוש במתכוון באזרחים על מנת להקנות ללוחמים חסינות מפני התקפה.

קנת' רות', מנכ"ל הארגון, אמר כי "ישראל פעלה שלא-כדין, כאילו כל האזרחים אכן שעו לאזהרותיה לפנות את דרום לבנון, בעוד שהיה ידוע לה שהם לא עשו זאת, ובכך התעלמה מחובתה המשפטית התמידית לעשות הבחנה בין מטרות צבאיות לבין אזרחים. מתן אזהרות אינו הופך התקפות חסרות-הבחנה לחוקיות".

"לוחמי חיזבאללה בדרך כלל הסתירו את הנשק שבידיהם ולא לבשו מדים צבאיים, ולכן היו מטרות קשות לזיהוי. אבל אין בכך כדי להצדיק את ההימנעות של צה"ל מלעשות הבחנה בין אזרחים לבין לוחמים, ובמקרה של ספק - להתייחס לאדם כאל אזרח, כפי שמחייבים חוקי המלחמה", הוסיף רות'.
 
 

"על ארה"ב להשעות העברת נשק לישראל"

את הדוח חותמות מספר המלצות, ביניהן המלצה לישראל "לשנות את מדיניותה הצבאית, שבאופן מעשי מתייחסת אל כל מי שנשארו באזור אחרי שפורסמו אזהרות פינוי - כאל לוחמים, וזאת על מנת שבעתיד יותקפו אך ורק בני אדם או מבנים שמהווים יעדים צבאיים לגיטימיים על פי חוקי המלחמה". הארגון קורא לוועדת וינוגרד לחקור את הסוגיה הזו.
 
 בעקבות דוח אמנסטי, הדורש חקירת חשד לביצוע פשעי מלחמה, תחקור ועדת וינוגרד את פעולות צה"ל בלבנון בקיץ שעבר

לידיעה המלאה 
הארגון קורא לחיזבאללה "לנקוט את כל האמצעים האפשריים על מנת לוודא שכוחותיו אינם חושפים אזרחים או אנשי או"ם לסיכון בלתי-נחוץ על ידי כך שהם מתפרסים באזורים מיושבים, יורים מתוכם או מאחסנים בהם נשק", וקורא לממשלת לבנון לחקור את דרך ההתנהלות הזו, ואת התקפות הרקטות המכוונות וחסרות-ההבחנה של חיזבאללה על אזורים אזרחיים בישראל.

עוד פונה הארגון לארצות הברית, וקורא לה לנהל חקירה בעניין השימוש שעושה ישראל, מתוך הפרה של חוקי המלחמה, בנשק המסופק על ידי ארה"ב. הארגון קורא לארצות הברית להשעות העברה לישראל של כלי נשק שבהם נעשה שימוש שלא-כדין, וכן להשעות העברה של מימון או תמיכה עבור חומרים מסוג זה, "וזאת עד לקבלת אישור ממשרד החוץ של ארה"ב על כך שישראל חדלה לעשות שימוש שלא-כדין בכלי נשק אלה".

הארגון פונה בנוסף לסוריה ואיראן, וקורא להן להימנע מלהעביר לחיזבאללה כלי נשק שחיזבאללה עשה בהם שימוש מתוך הפרה של חוקי המלחמה, וזאת עד שחיזבאללה יתחייב שלא יעשה בהם שימוש כאמור. למזכ"ל האו"ם קורא הארגון להקים ועדת חקירה בינלאומית, לצורך חקירת דיווחים בדבר הפרות של חוקי המלחמה על ידי כל הצדדים לסכסוך, לרבות האפשרות שבוצעו פשעי מלחמה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by