בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ראשי ממשלה בחקירה 

ראשי ממשלה בחקירה

 
 
הארון תחאוכו

אהוד אולמרט לא לבד: כל ראשי הממשלות בישראל ב-10 השנים האחרונות ביקרו בחדרי החקירות. קודמו של אולמרט, אריאל שרון, נחלץ מפרשת "האי היווני". אהוד ברק יצא ללא כל פגע מפרשת העמותות, וכנגד בנימין נתניהו לא הוגש כל כתב אישום בפרשת "בר-און חברון"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהוד אולמרט הוא לא ראש הממשלה הראשון ואולי לא האחרון, שעומד להיחקר במשטרה. גם ראשי ממשלות קודמים נהפכו במהלך כהונתם בחזקת חשודים והובלו לחדר החקירות. ולמרבה הפלא, וכמו שקורה רק בישראל, אותם נחקרים, למעט אחד ששרוי בתרדמת, לא יהססו בהזדמנות הראשונה כדי לחזור שוב לכס ראש הממשלה.
 
שרון. הסתבך בפרשת האי היווני (רויטרס)
 שרון. הסתבך בפרשת האי היווני (רויטרס)   
• קודמו של אולמרט בתפקיד, אריאל שרון, הסתבך בפרשיית "האי היווני" שהסתיימה מחוסר ראיות. הפרשה החלה ב-1998, כשאיש העסקים דוד אפל ניסה לרכוש את האי פטרוקולס שביוון. אפל רצה להפוך את האי למרכז תיירות, אך כשניסה לסגור את העיסקה הוא נתקל בקשיים, בין היתר בגלל שחלקים מהאי היו בבעלות הכנסייה היוונית.

אפל נפגש עם אריאל שרון, אז שר החוץ בממשלת נתניהו, ועל פי החשדות הציע להעניק לו עזרה פוליטית ולוגיסטית בהתמודדות לראשות הליכוד. גם אולמרט התמודד אז לראשות הליכוד וגם איתו נפגש אפל והציע את עזרתו.

על פי החשדות, שרון ואולמרט השתמשו במעמדם על מנת לעזור לאפל לבסס את קשריו עם ראשי השלטון ביוון. ב-99 אירחו שרון ואולמרט משלחות של ראשי השלטון היווני במימונו של אפל, זאת מתוך ניסיון לשנות את מעמד האי. בנו של שרון, גלעד, הועסק על ידי אפל כיועץ ונחשד בסיוע לאביו בבחירות לראשות הליכוד.

טיוטת כתב אישום נגד שרון ובנו גלעד על קבלת שוחד מאפל הוגשה על ידי הפרקליטות במארס 2004. לאחר חודשיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על סגירת התיק מחוסר ראיות. מזוז אף מתח ביקורת על התנהלות הפרקליטות בפרשה.

אריאל שרון כיהן כראש ממשלה מפברואר 2001 עד ינואר 2006.
 

אהוד ברק וחקירת העמותות

 
• ראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל, אהוד ברק, כיהן בתפקידו פחות משנתיים, אולם במהלכן ואחריהן הספיק להגיע לחדרי החקירות של המשטרה. ברק נחקר באזהרה בפרשת העמותות על חשדות לפיהן הפר את חוק מימון מפלגות בגיוס תרומות לא חוקיות עבור מסע הבחירות שלו ושל מפלגת ישראל אחת בשנת 1999.
 
 
חקירת פרשת העמותות החלה בינואר 201, זמן קצר לאחר שפורסם דו"ח מבקר המדינה שמתח ביקורת חמורה על פעילות העמותות השונות שפעלו לבחירת ברק לראשות הממשלה.

על פי הדו"ח, קיימת זיקה מובהקת בין פעילות העמותות שפעלו למען בחירתו של ברק לראשות הממשלה והעומדים בראשן לבין אנשי סיעת ישראל אחת, וכי מדובר בהעברת תרומות האסורות על פי חוק מימון מפלגות וכי קיים חשד לעבירות פליליות כגון רישום כוזב וניסיון להסוות את הפעילות.

במסגרת הפרשה חקרה המשטרה באזהרה את אהוד ברק, ח"כ יצחק הרצוג וח"כ לשעבר ויצמן שירי וכמה ממקורביהם, אך אף אחד מהם לא הועמד לדין. ב-2003 נסגר התיק נגד ברק ורוב התיקים, וב-2006 הודיעה הפרקליטות על סגירתו הסופית של התיק מחסור ראיות.

אהוד ברק כיהן כראש ממשלה ממאי 1999 ועד פברואר 2001.
 

נתניהו ופרשת "בר-און חברון"

• בשנת 1997 חקרה המשטרה פרשייה שכונתה "בר-און חברון" שבמסגרתה נחשדו בכירים בשלטון, בהם גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירים מש"ס, בניסיון להביא למינויו של רוני בר-און לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.
 
נתניהו. נחשד כי סייע להביא למינוי בר-און לתפקיד היועץ המשפטי (חדשות 10)
 נתניהו. נחשד כי סייע להביא למינוי בר-און לתפקיד היועץ המשפטי (חדשות 10)   
פרשת "בראון חברון" היתה, על פי החשד, נסיון של אריה דרעי, שעמד אז לדין באשמת קבלת שוחד, למנות יועץ משפטי שיתאים לצרכיו. על פי החשד, דרעי הציב לראש הממשלה נתניהו דרישה למינויו של רוני בר-און ליועץ המשפטי. דרעי, כך על פי החשד, הבטיח בתמורה למינוי בראון את תמיכת מפלגתו, ש"ס, בנסיגה שתכנן נתניהו מחברון. בתמורה, בר-און היה אמור לסגור את התיק הציבורי נגד דרעי, שעדיין היה פתוח.

כתבת הערוץ הראשון, איילה חסון, חשפה את הפרשה, ודיווחה בין היתר כי דוד אפל, איש עסקים המקורב לדרעי, שימש כמתווך וכ"מרכזיה" בין בר-און לבין דרעי ובין נתניהו לבר-און. מאחר ודרעי הבין כי שיחה שלו עם שני האישים הללו עשויה לטרפד את המהלך, הוא היה מוסר את דבריו לאפל, והלה היה מתקשר, מיד לאחר מכן, אל האישים האחרים, ומוסר את דבריו של דרעי. אפל תבע את רשות השידור ואת איילה חסון ודרש פיצוי בסך חמישה מליוני שקלים, אך הפסיד בתביעה.

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שמונה על ידי הממשלה במקומו של בר-און, פירסם באפריל 97' את מסקנות החקירה. במסקנות נקבע כי אמנם מדובר בקשר פלילי להשתלט על משרת היועץ המשפטי לממשלה, אך החשוד היחיד שהתנהגותו עולה כדי אפשרות להעמדה לדין הוא דרעי.

בנימין נתניהו כיהן כראש ממשלה ממאי 1996 עד מאי 1999.
 

רבין מתפטר בעקבות הסתבכות אשתו

• ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל, יצחק רבין, לא נחקר אמנם במשטרה, אך נאלץ להתפטר ב-1977בעקבות פרשה בה הסתבכה אשתו, לאה רבין ז"ל. במסגרת "פרשת חשבון הדולרים" ניהלה לאה רבין חשבון בנק בארצות הברית, זאת בניגוד לכללי הפיקוח על מטבע זר שהיו נהוגים באותה עת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by