בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פדואל: מסתכלים על תל אביב מלמעלה 

פדואל: מסתכלים על תל אביב מלמעלה

 
 
גיא צברי

העיר תל אביב נמצאת ממש למרגלות היישוב פדואל שבשומרון, וכל פינה בה נשקפת בעין בלתי מזוינת מהרחובות • במקרה זה, הקרבה הגאוגרפית דווקא לא עושה את שלה, וביישוב משקיעים מאמץ שבני הנוער לא יגיעו לבלות בעיר שמתחת לבית, שמהווה עבור רבים מהם מודל לאיך לא צריך לחיות. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היישוב פדואל שבמערב השומרון שוכן מעבר ל"הרי החושך" של ישראל – הקו הירוק – הרחק מתודעתם של רוב תושבי גוש דן. ההתנחלות שנוסדה בשנת 1984 ומונה 170 משפחות נמצאת מחוץ לתוואי גדר ההפרדה המתוכנן באזור ותושביה דתיים, ומנהלים אורח חיים אולי הפוך לחלוטין מזה של תושבי תל אביב.
 
גוש דן מפדואל (צילום: אלכסנדר ליסי)
 גוש דן מפדואל (צילום: אלכסנדר ליסי)   
תושביה של פדואל, הנמצאת על רכס הררי המתנשא לגובה של 409 מטרים מעל פני הים, יכולים להבחין מיישובם בעין בלתי מזוינת וללא כל מאמץ בכל אזור ואזור בגוש דן, בהם גם מרכזי העצבים של צה"ל ומשרד הביטחון ומרכז חייה התרבותיים והפיננסיים של מדינת ישראל.

די להביט בתמונה (להגדלה) שבצד שמאל, שצולמה באחד מרחובות פדואל, כדי להבחין בכל נקודה ונקודה בגוש דן, כולל מסלולי הנחיתה של נמל התעופה בן גוריון, מגדלי הבורסה ברמת גן, רבי הקומות במרכזי העסקים של תל אביב ובניין משרד הביטחון שבקריה.

הקרבה הגיאוגרפית המוחשית לא מביאה יותר מדי נחת לראשי היישוב. בעוד שתושביו החילוניים של גוש דן נוהגים לפקוד את מקומות הבילוי הרבים הממוקמים בתל אביב, משקיעים בפדואל מאמצים רבים למנוע מבני הנוער שלהם להגיע למועדונים, לפאבים ולבארים בעיר שנמצאת ממש למרגלות יישובם.
 

"התל אביבים הם לא יותר מאשר חבורה של פְרֶחוֹת"

 
"אנחנו קרובים אבל רחוקים", אומרת רחלי ליפשיץ, מראשי היישוב. "לתל אביב יוצא לנו להגיע בעיקר למטרות עבודה, אבל ברמה הערכית אנחנו מאוד משתדלים להיות אנטי-טזה לעיר הזאת; הקרבה מחייבת גם את רכז הנוער שלנו לדאוג שצעירים כאן לא יחפשו את עצמם בתל אביב ויגיעו לאותם מקומות בילוי", היא אומרת.

אז ממה בעצם פוחדים כל כך בפדואל? הפיתויים הרבים בתרבות הבילויים החילונית של גוש דן הביאו את ראשי היישוב ליצור לבני הנוער מסגרות למניעת ה"שעמום" שעלול לקרב אותם אל עיר החטאים, בניסיון לשמר את אופיה הדתי-מתנחלי של אוכלוסיית הצעירים. "כמו שבעיניי התל אביבים כל המתנחלים הם "דוסים", ככה הם מצטיירים בעיניי רבים מאתנו כלא יותר מאשר חבורה של פְרֶחוֹת", אומר איתמר רוזנפלד, ששימש עד לאחרונה רכז הנוער בפדואל.

"סדר היום שלנו ושל תושבי תל אביב הוא שונה. העיסוק בשאלות הערכיות והמוסריות הוא ברמה גבוהה יותר", אומר רוזנפלד. "רוב החבר'ה שלנו מתעניינים פחות בבילויים ומעדיפים להתנדב ולהגיש עזרה לנזקקים. לשמחתי, גם השפה שלנו היא שונה ולא מכילה ביטויים מיניים בוטים וקללות", אומר רוזנפלד בגאווה.

גם נילי מובשוביץ, אחת מראשי היישוב, הגדילה לתאר את ההבדלים המנטליים בין תושבי פדואל לבין תושבי גוש דן. "הדברים מתנהלים גם היום בדיוק כמו בתקופת התנ"ך", היא אומרת ומסבירה: "כמו שאז נחשבו תמיד אנשי ההר לנעלים יותר מבחינה מוסרית ורוחנית מאשר אנשי שפלת החוף, כך הדברים גם בימינו אנו. אותה שפלה היא לא רק שפלה טופוגרפית, אלא גם שפלה מוסרית ורוחנית", כלשונה.

מי שהזכיר בעבר את אותו שסע בחברה הישראלית, יכול לראות בסיטואציה שלפנינו דוגמה קלאסית לתהום הפעורה בין שתי אוכלוסיות של אזרחים ישראלים, האחת מתגוררת מזרחית לקו הירוק והשניה ממערב לו.

אלא שאותו "בידול ערכי" שמנסים ליצור בהתנחלויות – רובו ביוזמת ראשי היישובים – יוצר השלכות שמעוררות לעיתים דווקא את חששותיהם של האנשים האחראים לו.

"אין ספק שבשנים האחרונות קשה מאוד שלא להבחין בשסע ההולך ומתרחב בין הצעירים המתנחלים לבין יתר החברה, והתחושה שאנו חיים כאן בשני עולמות מקבילים כלל לא הזויה", אומר רוזנפלד.
 
 

"מגינים על גוש דן"

היישוב פדואל (צילום: מועצה אזורית שומרון)
 היישוב פדואל (צילום: מועצה אזורית שומרון)   
ביישוב עצמו שוררת תחושה כי הנתונים הטופוגרפיים הופכים את תושביו, הלכה למעשה, למגינים של גוש דן, שריחוקו מטווח הקסאמים בדרום או הקטיושות בצפון מאפשרות לתושביו לנהל את אותו אורח חיים המנוכר להם. "מה שמונע מתל אביב להפוך להיות כמו שדרות זה אנחנו", אומרת מובשוביץ. "אם מישהו יחליט לפנות אותנו מפה ולהביא לכאן את הפלסטינים, יצטרכו התל אביבים לאמץ אורח חיים גרוע בהרבה מזה של שדרות", היא אומרת.

שנתיים אחרי יישום תוכנית ההתנתקות, משקיעים בהתנחלויות מאמצים רבים להביא ל"קירוב לבבות" עם יתר העם בישראל, אולם נראה שבמקביל מעמיקות המחלוקות בין שתי האוכלוסיות והישראלים המתגוררים בשטחים הולכים ומסתגרים בעצמם. הדיבורים על מהלכים מדיניים קרובים צפויים להגביר את העוינות בין הצדדים ולהחמיר את השסע העמוק ממילא בחברה הישראלית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by