בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המרצים לסטודנטים: צאו לרחובות 

המרצים לסטודנטים: צאו לרחובות

 
 
עינת בר

רק לפני חצי שנה שטפו הסטודנטים את הרחובות בזמן ששבתו נגד העלאת שכר הלימוד. כעת פונים אליהם המרצים בבקשה שיעשו זאת שוב: אם הסטודנטים לא יפעילו כוח מול האוצר, והשביתה תימשך, הסמסטר יבוטל. יו"ר אגודת הסטודנטים בת"א לא מתרגש: אנחנו תומכים במרצים, אבל נשארים בבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בארצנו למודת השביתות, קשה אולי לזכור שרק לפני חצי שנה פרצה שביתה ארוכה במוסדות להשכלה גבוהה. אז היו אלה הסטודנטים שדרשו להפחית את שכר הלימוד ולמנוע את הפרטת המוסדות להשכלה גבוהה.
 
השביתה הסתיימה לאחר כחודש בקול ענות חלושה ((קוגדובלוג פליקר)
 השביתה הסתיימה לאחר כחודש בקול ענות חלושה ((קוגדובלוג פליקר)    
הסטודנטים לא נשארו אדישים, ונקטו בפעולות חריפות לקידום מטרותיהם: הם יצאו להפגנות, הבעירו צמיגים ואפילו התעמתו עם המשטרה. לאחר שבוע של שביתה, הצליחו הסטודנטים לגייס לצדם את הסגל הבכיר שהביע תמיכה אקטיבית במאבקם והצטרף לשביתה, למורת רוחם של חברי הוועדה לרפורמה בהשכלה הגבוהה, מולם התנהל המו"מ. לאחר כחודש הסתיימה השביתה בקול ענות חלושה – כשההישג המרכזי שנרשם היה הקפאת שכר הלימוד.

בימים אלה, כשהפעם המרצים הם אלה שהניפו את נשק השביתה, וכשהסמסטר עומד בפני סכנת ביטול, מעדיפים הסטודנטים לא לצאת לרחובות ומסתפקים בהבעת תמיכה במרצים.
 

המרצים: תמיכת הסטודנטים לא מתבטאת בשטח

 
פרופ' אשר כהן, נציג האוניברסיטה העברית במו"מ עם האוצר, קורא לסטודנטים לעמוד לצד המרצים גם במעשים, לא רק בדיבורים, אחרת, הוא מזהיר, ייפגעו הסטודנטים יותר: "באוצר מבינים רק שפת כוח ואת שפת הכוח אפשר לתרגם דרך פעולת הסטודנטים. ארגוני הסטודנטים תומכים בנו, אבל זה לא מתבטא בשטח וזה יפגע בהם כבומרנג. השביתה נמשכת יותר זמן ככל ששותקים. ללא הפעלה של כוח הצד השני לא יגיב. הסטודנטים הם סוג של פעולה כוחנית, הם צריכים לפעול נגד האוצר. אני מקווה שיהיה מישהו רציונאלי שיהיה מסוגל לקרוא את הכתובת על הקיר".
 
 
כהן מתריע מפני ההשלכות הצפויות אם הסמסטר יבוטל: "ככל שעובר הזמן ככה הסכנה לביטולו של הסמסטר הולכת וגדלה וכך גם גדל הסיכוי לביטול השנה. אנחנו מאוד מקווים שלא נגיע לכך, אם זה יקרה מדובר בקטסטרופה גם כלכלית וגם פסיכולוגית: סטודנטים יאבדו שנה שלמה מהחיים שלהם. למצב הזה אין לזה אח ורע במדינה מערבית. כל הסיטואציה מאוד עצובה".

הסטודנטים, מצידם, טוענים לשיתוף פעולה מלא עם המרצים: "אנחנו תומכים במאבק המרצים ונמצאים בקשר שוטף ויומיומי עם יושבי ראש הסגל הבכיר והזוטר. עשינו עצרת תמיכה בשבוע שעבר, ואנחנו חיילים במאבק של המרצים על החינוך", אומר גיל גולדנברג, יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב.

גולדנברג מביע תמיהה על הדרישה שהסטודנטים ייצאו לרחובות: "הסמסטר לא עומד בפני סכנת ביטול – קצת אבסורד שאנחנו נצא להפגנות. אנחנו לא נחריף את המאבק כל עוד המרצים לא מחריפים. הם נותנים את הטון, זה מאבק שלהם. אנחנו פועלים בהתאם למהלכים שלהם".
 

"ממתינים להוד רוממותם שיפתרו את המשבר"

גם הסטודנטים מפנים כמובן אצבע מאשימה למשרד האוצר, שלטענתם לא עושה מספיק על מנת לשים סוף לשביתה: "אנחנו מאוד לא מרוצים מזה שמשרד האוצר מזלזל בנו. המו"מ נעשה על מי מנוחות. אין מו"מ אינטנסיבי בוקר וערב, אין הבנה שיש מאות אלפי אזרחים שנמצאים בבעיה מאוד קשה. משרד האוצר מתייחס לשביתה כעניין של מה בכך.

"אני קורא לממשלה ולראש הממשלה להיכנס למו"מ מרתוני ולפתור את המשבר. יש דיונים בין האוצר למרצים רק מדי שלושה, ארבעה ימים, וזאת בזמן שהסטודנטים יושבים בבית וממתינים להוד רוממותם שיפתרו את המשבר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by