בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"גם לנו יש זכות לחיות" 

"גם לנו יש זכות לחיות"

 
 
הארון תחאוכו

מחאת הבדואים בנגב מתגברת בעקבות עוד יום שבו פעלו דחפורים של משרד הפנים והרסו מבנים לא חוקיים. "נעלה שוב לירושלים כדי להפגין - המדינה צריכה לתת לנו לחיות", אומר יו"ר הכפרים הלא מוכרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אנחנו מבקשים מכל הגופים המדיניים בישראל לפעול להפסקת המדיניות ההרסנית של המדינה להרס בתי התושבים הבדואים בנגב", כך אומר היום (רביעי) מוחמד אבו דעוף, יו"ר "אגודת הארבעים", האגודה למען הכרה בכפרים הערביים הבלתי מוכרים בישראל. גם היום הגיעו דחפורים של משרד הפנים, בליווי שוטרים, לשלושה כפרים בדואים בנגב והרסו בתים שנבנו שלא כחוק. לדברי אבו דעוף, "מדיניות זו לא תביא לשום פתרון הולם לסכסוך המתמשך על הקרקע, אלא להפך, היא תגביר את הסכסוך".
 
בדואית מפגינה מול הכנסת. ארכיון (רויטרס)
 בדואית מפגינה מול הכנסת. ארכיון (רויטרס)   
הבוקר הגיעה יחידת הפיקוח על הבנייה במשרד הפנים לכפר ביר אבו-אלחמאם ולשני כפרים סמוכים, כשהיא מלווה בעשרות שוטרים. על פי העדויות מהמקום, חסמו השוטרים את הכניסה לכפר ובמקביל החלו הדחפורים להרוס שני מבנים לא חוקיים.

רכז אגודת הארבעים בנגב, עטייה אל-אעסם, סיפר כי שני הבתים שנהרסו היו מאוכלסים ונבנו מבטון. "הדחפורים החלו להרוס את הבתים בטענה שהם הוקמו בניגוד לחוק ועל אדמה ששייכת למדינה".

יו"ר המועצה לכפרים הלא מוכרים בנגב, חסיין אל-רפאעייה, סיפר לחדשות נענע 10, כי בשבועיים האחרונים נהרסו עשרות בתים על-ידי המדינה בשלושה כפרים. "משפחות שלמות בכפרים אבו-ג'רואל, ואדי אלניעם ואבו-אלחמאם נותרו ללא קורת גג", אמר.

אל-רפאעייה סבור כי המדינה פוגעת קשות בתושביו הבדואים של הנגב. "ישראל לא מאפשרת לנו לתכנן את הבתים ולכן אי אפשר לבנות בצורה חוקית. היא לא מכירה בכל הכפרים ולכן כל פעם משפחה אחרת משלמת את המחיר. גם לנו מגיע לחיות ויש לנו את הזכות. לא נשתוק ונעלה שוב ושוב לירושלים כדי להפגין ולמחות". עוד הוסיף כי במקביל להריסות ממשיכים הבתים בשיקום הבתים ובהקמתם מחדש.
 

"האדמות שייכות לאזרחים הערבים"

 
אבו דעוף מוסיף כי "אגודת הארבעים אינה מקבלת את הטענה שהבתים של הבדואים נבנו על אדמות מדינה. האדמה הזאת שייכת לבעליה המקוריים, האזרחים הערבים, והמדינה שהפקיעה מיליוני דונמים מהאדמה הערבית טוענת שלא בצדק כי הם שייכים לה".
 
 
שוטרים לקראת עוד הריסה (סלימאן אבו עביד)
 שוטרים לקראת עוד הריסה (סלימאן אבו עביד)   
לבדואים יש תביעות בעלות על 800 אלף דונם המהווים 6% מאדמות הנגב. ישראל מסרבת עד היום להכיר בתביעות אלה. חלק מהבדואים מתגוררים בכפרים לא מוכרים, על אדמותיהם ההיסטוריות והשאר מתגוררים על אדמות שישראל העבירה אותם אליהם בשנות ה-50.

רבים מהבדואים הועברו במשך השנים ליישובי קבע, שגם בתוכם יש לבדואים תביעות בעלות על קרקע, עובדה המעכבת את פיתוחם.

לפני פחות מחודש אישרה הממשלה את הצעת שר הבינוי והשיכון, זאב בוים, למנות את שופט בית המשפט העליון ומבקר המדינה בדימוס אליעזר גולדברג, לעמוד בראש וועדה להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. הוועדה אמורה להגיש את המלצותיה תוך חצי שנה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "כל פעולות משרד הפנים נעשות על-פי חוק נגד מי שפועל בישראל נגד החוק ובוודאי שלא להפך. לא משנה היכן מתבצעות ההריסות - בצפון או בדרום, באוכלוסייה זו או אחרת - באם מתבצעת הריסה משמעו שבעל המבנה פעל בניגוד לחוק וביודעין.

"אנו מצרים על כך שתושבי המדינה הפועלים כבר שנים בניגוד לחוק מכנים את רשויות החוק 'פושעים' ובכך מעוותים את המציאות. כל פעולות ההריסה נעשות על-פי צווים חוקיים, המגובים על-ידי כל הגורמים הרלוונטיים. לשבטים הללו בנגב הוצעו מקומות חלופיים ומסודרים אך רבים מהם מסרבים לעבור".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by