בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סין: מתכוננים לאולימפיאדה 

סין: מתכוננים לאולימפיאדה

 
 
עינת בר וסוכנויות הידיעות

עבור סין האולימפיאדה היא הרבה יותר מאירוע ספורטיבי, היא התחנה הסופית בדרכה של המדינה להפוך רשמית למעצמה. הסינים משקיעים משאבים רבים, כלכליים ואחרים בהכנה לקראתה, לעיתים תוך כדי חציית הגבול בין הלגיטימי לפסול. מקמפיין ממשלתי לשיפור ההתנהגותם האזרחים הסינים ועד לאימון ילדים בתנאים לא אנושיים- הכל על ההיסטריה הסינית לקראת המשחקים הגדולים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האולימפיאדה הקרובה בסין מכניסה את המעצמה המתהווה להיסטריה. כמו כל דבר, הסינים לוקחים את האולימפיאדה ברצינות - בייג'ין משקיעה 40 מיליארד דולר בשיפור מראה העיר ובבנייה מחדש של תשתיות, כבישים ורחובות. בין היתר הם משקיעים 57.3 מיליון דולר בפרוייקט להטיית מיי נהר במקום שבו יתקיימו התחרויות.

אבל ההשקעה הסינית חורגת הרבה מעבר להשקעה התקציבית. הנה עוד כמה דוגמאות:
 
מנקים את בייג'ין  מזיהום האוויר הכבד (צילום: רויטרס)
 מנקים את בייג'ין מזיהום האוויר הכבד (צילום: רויטרס)   
• סין הודיעה באחרונה על בניית הגלגל הענק הגבוה בעולם בבייג'ין. בנייתו תסתיים עם תחילת האולימפיאדה והוא יגיע לגובה של 208 מטרים ויאפשר לתיירים להתרשם מהעיר מהנקודה הגבוה ביותר.

• נהגי מוניות עושים מאמץ אדיר ללמוד אנגלית. 10,000 נהגים הגיעו לאסיפות לימודים משותפות.

• הממשלה פתחה בקמפיין לשיפור כללי ההתנהגות של האזרחים הסינים: לא להידחף בתורים, לא לירוק, לא להשליך פסולת ברחובות ולהימנע מנהיגה פרועה.

• הסינים רוצים שליטה גם במזג האוויר. בעת המשחקים יופצצו העננים בטילים ופגזי ארטילריה, כדי להקדים או לבטל גשמים צפויים שיפריעו למהלך התקין של התחרויות.

זיהום האוויר והתנועה הכבדה יופחתו במהלך 17 ימי האולימפיאדה, כאשר לפחות שליש מ-3.3 מיליון כלי הרכב יוחרמו ואתרי בנייה ובתי חרושת ייסגרו.

• 3500 ילדים בסין נקראו בשם: "אולימפיאדה".

• למארגני האולימפיאדה בסין לא נותרה ברירה אלא לבטל את מדיניות "כל הקודם זוכה" של מכירת הכרטיסים – בגלל הדרישה המדהימה לכרטיסים מצד המקומיים. הדרישה האדירה לכרטיסים בשבוע שעבר גרמה לקריסת מערכת המיחשוב והמארגנים נאלצו להשעות את המכירה לאחר פחות מיממה
 

חלום שמתגשם או הפרה בוטה של זכויות ילדים?

 
אבל ההתלהבות הסינית מהמשחקים האולימפיים גם מטשטשת לעיתים את הגבול בין הלגיטימי לפסול בכל הנוגע להישגים ספורטיבים ותדמיתיים. כך לדוגמא, הסינים מאמנים אלפי ילדים, לעיתים בתנאים קשים.
 
 
רוכב על לוויתן כדי להצטיין בשחייה (צילום: AP)
 רוכב על לוויתן כדי להצטיין בשחייה (צילום: AP)   
התקשורת הבין לאומית סיפרה השבוע על כמה ילדים כאלה: ילדה בת 8 שרצה כ-4,000 קילומטר לבייג'ין במשך 55 יום; ילדה בת 10 שמתאמנת בשחייה בנהר כשידיה ורגליה קשורות; ילד שרוכב על לוויתן במשקל של כחצי טון במטרה להפוך לשחיין מצטיין כשבזמן הזה צופה בו סבתו ומתמוגגת מהנאה: "אני מאמינה שהחלום יתגשם".

מקרים מעין אלו מעוררים גינויים של ארגוני זכויות אדם. "מדובר בהפרה בוטה של זכויות ילדים. לכל הילדים מגיעות זכויות אדם, עליהם להיות מוגנים והילדות שלהם צריכה להישמר, לכן התופעות האלה של שימוש בילדים למטרות ספורטיביות – הן חמורות" – אומרת חגית בן-ברק פוגודה, רכזת חינוך אמנסטי ישראל.

אבל ספק אם גינויים מעין אלו ירתיעו את הסינים שרואים בתחרויות הזדמנות להוכיח לעולם את עוצמתם. "האולימפיאדה היא אמצעי של השלטון להציג את סין בעולם ולזכות במעמד שהם חושבים שמגיע לה מבחינת גודל, עוצמה כלכלית ומעמד", מסביר פרופ' גדעון שלח מהחוג ללימודי אסיה של האוניברסיטה העברית. "יש היום בסין הרגשה חזקה מאוד של גאווה לאומית, שממלאת את החלל שנוצר במקום האידיאולוגיה הקומוניסטית. הלאומיות מאוד חשובה והאולימפיאדה היא חלק מהגאווה הלאומית ברמה העממית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by