בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בשירות המטאורולוגי לא מודאגים מכמויות המשקעים הצפויות 

בשירות המטאורולוגי לא מודאגים מכמויות המשקעים הצפויות

 
 
עינת בר

"מפלס הכנרת יורד כי שואבים יותר ויותר מים ולא כי יש פחות משקעים. בבדיקה של 60 שנה אחורה כמות המשקעים לא השתנתה. הכנרת לא יורדת בגלל השמים אלא בגללנו" - אומרים בשירות המטאורולוגי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בניגוד לתחושה כי הנה אנחנו עומדים, שוב, בפתחה של שנה שחונה, בשירות המטאורולוגי לא מודאגים מכמויות המשקעים שצפויות לרדת אצלנו בעונת החורף. על פי התחזית לעונת החורף הקרובה (שמתייחסת לחודשים: דצמבר, ינואר ופברואר) יירדו כמויות גשם ממוצעות לעונה, בדומה לשנים האחרונות. במרכז עונת הגשמים במהלך שש השנים האחרונות נמדדו בשנים: 2001-2003 כמויות משקעים מעל לממוצע, ואילו השנים 2004-2006 היו קרובות לממוצע עם נטייה קטנה למטה – אומר ניר סתו, סגן מנהל השירות המטאורולוגי בבית דגן. "מפלס הכנרת יורד כי שואבים יותר ויותר מים ולא כי יש פחות משקעים. בבדיקה של 60 שנה אחורה כמות המשקעים לא השתנתה. הכנרת לא יורדת בגלל השמים אלא בגללנו".
 
כנרת (פליקר)
 כנרת (פליקר)   
ברשות המים מביעים דאגה גדולה לאור מצב הגשמים וטוענים למחסור מים רציני. "אחרי שלוש שנים שחונות, המים בכנרת הולכים ואוזלים. אנחנו צורכים הרבה מעבר למה שמגיע בצורה טבעית, באמצעות מיי הגשמים. אם השנה תהיה שנה שחונה כמו 3 השנים האחרונות, נגיע בכל אגני ההיקוות לקווים האדומים וזהו מצב מאוד לא טוב", אומר אורי שור, דובר רשות המים. לדבריו, "אנחנו כבר באמצע נובמבר ואין גשם. אפילו בשנה שעברה באוקטובר, היו גשמים ולמרות זאת עברנו שנה שחונה. גם לגשם שירד לפני 3 ימים לא היה אפקט משמעותי מבחינתנו, מאחר שהתמקד ברצועה צרה באזור הגליל המערבי העליון (בחרמון ירדו רק 4 מ"מ גשם וברמת הגולן לא ירד גשם כלל). מפלס הכנרת ממשיך לרדת, כאשר אנחנו בתקופה שאמורה להתייצב והמפלס אמור להתחיל לעלות. אבל מפלס הכנרת יורד בקצב של בין חצי ס"מ לס"מ ליום".

"אנחנו נמצאים היום 3.82 מטרים מתחת לקו האדום העליון של הכנרת – 56 ס"מ נמוך יותר משנה שעברה, למעלה ממטר נמוך יותר מלפני שנתיים ו- 2.18 מטרים נמוך יותר בהשוואה לתקופה המקבילה מלפני שלוש שנים; מפלס הכנרת הולך ויורד משנה לשנה. אנחנו במחסור מים רציני".
 
 
דני רופ – חזאי חדשות ערוץ 10 מסביר: "יש 21 תחנות מדידת גשם ברחבי הארץ, כשכמות המשקעים הממוצעת בכולן היא המדגם. התחזית לא מתייחסת לאזורים ספציפיים, למשל: הממוצע השנתי בתל אביב עומד על 560 מ"מ, בדרום על 200 מ"מ ובצפון על כ 800-900 מ"מ גשם בשנה. לפי מחקרים לתחזית יש 70 אחוזי הצלחה. כלומר רק 7 מתוך 10 תחזיות פוגעות. עברנו 3 שנים רצופות בהן לא היו כמויות גשם מרשימות בצפון, כולל שאיבת מים ואידוי – כל אלה מורידים את המפלס. המצב הולך ומדרדר כל שנה. על מנת לאזן צריך שירדו גשמים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by