בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מאבק דיסני-חמאס: הסיבובים הקודמים 

מאבק דיסני-חמאס: הסיבובים הקודמים

 
 
עינת בר

ענקית הסרטים המצויירים, שתובעת את חמאס בגין שימוש ב"מיקי מאוס" לטובת הדמות "פרפור" הקוראת ל"מות קדושים", עשתה זאת בעבר גם פעם במקרים אחרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מסתבר שלא רק חמאס נאלץ להתמודד עם חברת וולט דיסני בחשד להפרת זכויות יוצרים. זרועותיה הארוכות של וולט דיסני הספיקו להגיע גם אל האמן דודו גבע ז"ל בתביעה שהגישו נגדו על שהפר זכויות יוצרים כשהשתמש בדמותו של ברווז באחד מספרי הקומיקס שהוציא.

לאחרונה פנה משרד החוץ לחברת וולט דיסני כדי שיבדקו אם חמאס הפר זכויות יוצרים של החברה כששידר בתחנת הטלוויזיה שלו תוכנית שגיבורה הוא "פארפור", דמות הדומה למיקי מאוס.

אולם, וולט דיסני אינה מסתפקת בהכנסות המיליארדים שהיא מרוויחה מדי שנה, אלא פותחת חזית משפטית נגד חברות שמפירות את זכויות היוצרים שלה ובמקביל דואגת להפעיל מנגנון משומן מול תביעות ענק שמופנות נגדה באותו עניין.
 

הוויכוח: וולט דיסני נגד דודו גבע

הברווז של דודו גבע
 הברווז של דודו גבע   
חברת וולט דיסני היא בעלת הזכויות בסרטים ובתוכניות טלוויזיה בהם מופיעה דמותו של "דונאלד דאק". דיסני תבעה את המאייר והקריקטוריסט דודו גבע ז"ל בטענה של הפרת זכויות היוצרים שלה. גבע הציג דמויות ברווזים ומדור שפרסם בעיתון "חדשות" ונקרא "שירת הברווז", זכה להצלחה גדולה.
ב-1993 פסק בית המשפט העליון כי "ספר הברווז" של גבע מפר את זכויות היוצרים של חברת וולט דיסני בחלק הנקרא "מובי דאק" בספרו "ספר הברווז". עורך דינו של גבע, אביגדור פלדמן, טען כי הפרודיה היא חלק בלתי נפרד מהתרבות, ושיצירתו של גבע נכללת בתחום זה. כמו כן, פלדמן טען ש"דונאלד דאק" הפך מזמן לאייקון תרבותי, והשימוש הפרודי בה נכנס תחת מעטה ה"שימוש ההוגן". בית המשפט, כאמור, לא קיבל את הטענות, והקוראים לא זכו להכיר את "מובי דאק". דיסני ניצחה.
 

הוויכוח: "פו-הדב" נגד דיסני

פו הדב
 פו הדב   
וולט דיסני מצאה את עצמה גם בצד השני של המתרס כשנתבעה על ידי חברת סלסינגרSlesinger) inc ) על הפרת זכויות יוצרים של "פו הדב" במסחר ובסרטים מצוירים.
חברת סלסינגר העניקה רישיון לדיסני לשימוש "פו הדב" ב-1983, אבל החלה בתביעות נגד דיסני ב-1991, אז, לטענתה, דיסני הפסיקה לשלם לה תמלוגים.
וולט דיסני, מצידה, האשימה את חברת סלסינגר בגניבת מסמכים במשך שנים רבות, אולם סלסינגר גלגלה את ההאשמה לפיתחה של דיסני וטענה כי נמצאו מסמכים בפחי אשפה ציבוריים שהורו על דוחות חשבונאיים פסולים, במקרה הטוב – בכל מה שקשור לניהול נושא התגמולים בעניין "פו הדב". עורכי הדין של דיסני אמרו כי אין ברשותם תיעוד של המסכמים המדוברים.הוויכוח:"פו-הדב" נגד דיסני
 
 

הוויכוח: "מלך האריות" נגד וולט דיסני

מלך האריות
 מלך האריות   
המקרה הזה, בניגוד לקודמו, מייצג תביעה שנגמרה בעיסקה: קרובי משפחתו של המלחין הדרום אפריקני, סולומון לינדה, שכתב את הלחן המקורי ל"שבט הזולו" הגיעו להסכם עם בעלי זכויות היוצרים שהילוו את הזכויות לחברת דיסני.
משפחתו של לינדה נאבקה על כך שדיסני תשלם כמעט שני מיליון דולר על שימוש בשיר שהושמע בסרט "מלך האריות" ובמחזות זמר. הרווחים מהשיר הגיעו ליותר מ-15 מיליון דולר בשל השימוש בסרט "מלך האריות", אולם משפחתו של לינדה זכתה לקבל רק 15 אלף דולר.
ההסכם שנחתם בין הצדדים כלל תשלום תגמולים בדיעבד למשפחתו של לינדה וכן את הזכות לתשלומים עתידיים על בסיס בינלאומי.
 

הוויכוח: "הלס אנג'לס" נגד וולט דיסני

 
פעם נוספת בה נתבעה וולט דיסני בטענה דומה של הפרת זכויות יוצרים היתה על ידי "הלס אנג'לס" (Hell's angels) – מועדון אמריקאי של מעריצי אופנועים. "הלס אנג'לס" גרסו כי בדיסני עשו שימוש בלוגו ובסימן המסחרי של המועדון, מבלי לקבל על כך אישור.
"הלס אנג'ל" אמרו כי הדמויות בסרט "חזירי הבר" מזוהות כחברי המועדון העוטים את הלוגו שלהם. עוד הם טענו כי דיסני לא העבירה להם העתק של התסריט לפני הפקת הסרט.
 

עלייה בהכנסות וולט דיסני

על אף התביעות שהתנהלו נגד וולט דיסני ועלות המשפטים שהיא מנהלת נגד אלה, שלטענתה, מפירים את זכויות היוצרים שלה, שומרת דיסני על רף הכנסות מרשים במיוחד.
באופן שוטף מגלגלת דיסני הכנסות המסתכמות במיליארדי דולרים, כשהשנה האחרונה נרשמה כמוצלחת במיוחד; רק בחלק ההכנסות של רשת התקשורת של דיסני נרשמה עלייה של 23 אחוזים, שהסתכמה בסכום "פעוט" של 4.3 מיליארד דולרים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by