בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
העקירה החמישית 

העקירה החמישית

 
 
גיא צברי

הכרם של שלומי כהן בדולב שליד רמאללה הוקם על אדמות מדינה • הפלסטינים מהכפר הסמוך טענו שמדובר בקרקע בבעלותם, וזרעו במקום הרס לא פחות מחמש פעמים; באחרונה מביניהן הצליחו לעקור לא פחות מ-4,000 גפנים, בסיוע פעילי שמאל מבריטניה. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אין ספור פעמים הועלתה בכלי התקשורת סוגיית כריתות עצי הזית הפלסטיניים, כמו גם החשדות לפיהן מתנחלים מהיישובים הסמוכים הם האחראיים למעשה והטענות לפיהן ישראלים משתלטים בכוח הזרוע על אדמות בבעלות פלסטינית.

בין אם מדובר בפורעי חוק ישראלים ובין אם לאו, מרגישים בעת האחרונה דווקא בהתנחלויות גל של פגיעות קשות במשקים המקומיים. מלבד החשדות בשכנים הפלסטינים, מופנית האצבע המאשימה גם כלפי תנועות שמאל, שעל פי טענות המתנחלים מסייעות לערבים תושבי האזור לקום ולפעול נגד השכנים הישראליים.
 
ההתנחלות דולב והכרמים הסובבים אותה (צילום: מועצה אזורית מטה בנימין)
 ההתנחלות דולב והכרמים הסובבים אותה (צילום: מועצה אזורית מטה בנימין)   
היישוב דולב נמצא בתחום המועצה האזורית מטה בנימין וממוקם מצפון-מערב לרמאללה. בתקופה האחרונה נרשמו במקום לא פחות מחמש תקריות בהן הושחת כרם חדש שניטע על אדמות מדינה בידי פלסטינים מהכפרים הסמוכים, שהביאו למקום גם פעילי שמאל מחו"ל לסייע במלאכת ההרס.

"בקיץ האחרון הגישה הסוכנות היהודית בקשה לממש את בעלותה על אדמות מדינה בשטח של מאות דונמים בין היישוב שלנו לכפר מזרעה אל-קבלייה הסמוך, במטרה לסייע לשלומי כהן, חקלאי מקומי, להקים במקום כרם", מספר מוטי יוגב, יו"ר מזכירות דולב. "השטח הוחכר, ובהשקעה כוללת של מיליוני שקלים שתל כהן גפנים רבות בשטח של כ-70 דונמים", הוא מספר.

אלא שבמזרעה אל-קבלייה לא אהבו כל כך את העובדה שהשכנים מדולב נוטעים כרם חדש. תושבי הכפר, המחזיקים במטעי זיתים בוואדי הממוקם מתחת לשלוחה ההררית עליה ניטע הכרם, הביעו בפני רשויות החוק הישראליות בשטחים את מורת רוחם מהפעולה ואף טענו לבעלות על השטח, למרות שזה רשום בטאבו כרכוש הסוכנות היהודית. בתקופת הקיץ נרשמו כארבע תקריות בהן חדרו תושבים מהכפר אל הכרם ופגעו בגפנים, כמו גם בציוד חקלאי יקר שהופעל בו.
 
פעילי "תנועת הסולדריות" מסייעים לפלסטינים במסיק זיתים (צילום: ISM)
 פעילי "תנועת הסולדריות" מסייעים לפלסטינים במסיק זיתים (צילום: ISM)   
באחד מסופי השבוע האחרונים זיהה תצפיתן של אחת ההתנחלויות הסמוכות לדולב קבוצה גדולה של אנשים מתקדמת במהירות ממזרעה אל-קבלייה לכיוון הכרם של שלומי כהן. מיד החלה החבורה לזרוע הרס בכל מקום בו דרכה כף רגלם של החברים בה, בעוד שכוחות הביטחון עשו את דרכם למקום האירוע.

הנזק היה אסטרונומי: לא פחות מ-4,000 גפנים רכות שנשתלו נעקרו באכזריות מן הקרקע, כמו גם טפטפות חדישות ויקרות שנקנו רק לאחרונה וציוד חקלאי אחר שהושחת. כהן עצמו העריך את הנזק הכולל שנגרם לו בכ-200,000 שקלים.

כשהגיעה המשטרה לכרם הצליחו רוב הפורעים להימלט ולחזור לכפר, אולם במקום נשארו, להפתעת השוטרים, נשים שהיו מעורבות במעשה – שלוש פעילות שמאל מ"תנועת הסולידריות העולמית עם הפלסטינים". הן נעצרו והודו בחקירתן במעורבות במעשי ההרס.

עם סיום חקירת האירוע, סיפר מפקד משטרת בנימין, סגן-ניצב בני הרנס, כי "במשטרה רואים בחומרה רבה את ההשחתה, בעיקר כאשר מדובר בפעם החמישית. כבר אחרי הפעם הראשונה, בדקנו ומצאנו שהקרקע היא בבעלות המדינה והוחכרה כדין לשלומי כהן. הבהרנו לנכבדי הכפר הסמוך מזרעה אל-קבלייה שלא מדובר בקרקע פלסטינית. במקביל, הגשנו בקשה למשרד הפנים שיגרש את שלוש הבריטיות מישראל".
 
 

רצף של מעשי וונדליזם

כרם גפנים (צילום המחשה)
 כרם גפנים (צילום המחשה)   
שרשרת האירועים האחרונים בכרם של שלומי כהן מצטרפת לשורה ארוכה של אירועי וונדליזם בהתנחלויות מטה בנימין. רק לפני כשלושה שבועות הציתו אלמונים את בית הכנסת במאחז יד יאיר, הנמצא באותו האזור ממש. המבנה, על ספרי הקודש ותשמישי הקדושה שבו, נשרף כליל. בנוסף, הושחת גלעד לזכר תושב האזור שנרצח סמוך למאחז.

הפגיעה במשקים בהתנחלויות אל מול טענות הפלסטינים על עקירת עצי זית בידי מתנחלים, מהוות בסך הכל פרק נוסף במאבק על עתיד השטחים ועל הריבונות בהם, מה שברור יותר מכל לשני הצדדים המעורבים; אולם לקיחת החוק לידיים בסוגיה זו – בין אם על ידי פלסטינים ובין אם בידי ישראלים – עלולה להביא לתהליך אלים שיבעיר, בסופו של דבר, אש גדולה באזור רגיש ומועד לפורענות ממילא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by