בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המבקר: שוב התנהלות לא תקינה במרכז ההשקעות 

המבקר: שוב התנהלות לא תקינה במרכז ההשקעות

 
 
עינת בר וברוך קרא

גם בדוח הנוכחי מצביע מבקר המדינה על התנהלות לא תקינה, לכאורה, במרכז ההשקעות, תחת כהונתו של אולמרט כשר התמ"ת. לדוגמא: מפעל שקיבל מענק כפול ויזם שזכה להתעניינות אישית מצד אולמרט - כפי שפורסם לראשונה ב"חדשות 10"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(02:51 דקות)

 
 
רק בחודש שעבר החליט היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט בפרשת מרכז ההשקעות, הקשורה לתקופה בה כיהן כשר התמ"ת. בדוח מבקר המדינה שמתפרסם היום, מוזכר שוב מרכז ההשקעות בהקשר של התנהלות לא תקינה לכאורה בתקופה בה כיהן אולמרט כשר הממונה.
 
מסתבך שוב? ראש הממשלה (צילום: גטי-אימאג')
 מסתבך שוב? ראש הממשלה (צילום: גטי-אימאג')   
מרכז ההשקעות פועל מטעם משרד התמ"ת לעידוד הקמתם של מפעלים תעשייתיים, מלונות ומפעלי תיירות על ידי הענקת מעמד של "מפעל מאושר" לתוכנית השקעות – מעמד שמאפשר ליזם ליהנות מהטבות שמעניק החוק.

בין החודשים מאי ואוקטובר 2006 בדק משרד מבקר המדינה את הליכי מתן כתבי האישור לחברות בשליטתו של איש העסקים רחמים בן שושן, פעיל פוליטי וחבר מרכז הליכוד. הנה כמה פרשיות לדוגמא, מתוך דוח המבקר:

"פרשת המענק הכפול"- מפעל "מרינה טבע" ביקש ממרכז ההשקעות מענק לטובת השקעה במכונת זריעה שרכש באוקטובר 95'. מרכז ההשקעות אישר את הבקשה, והחברה קיבלה את המענק המבוקש למרות שקיבלה גם מענק ממשרד החקלאות בעבור אותה מכונה.

מכאן ואילך נתקבלו החלטות שונות על ידי מרכז ההשקעות בנוגע למענק המדובר. בתחילה נתבקשה "מרינה טבע" להחזיר את המענקים שקיבלה. לאחר מכן נתבקשה להחזיר רק רבע מהמענקים מבלי שיאושרו לה תכניות נוספות. לבסוף, החליט מנהל מרכז ההשקעות להפוך את ההחלטה ולאפשר לחברה לקבל מענקים נוספים. לא נמצא מיסמוך מתאים בתיקי המרכז. משרד המבקר קבע כי הפרשה לא טופלה כיאות על ידי מרכז ההשקעות.
 
 

"אהוד מבקש בדיקתך האישית, ועדכונו"

פרשה נוספת, שפורסמה לראשונה ב"חדשות 10", המדגימה, לכאורה, "טיפול אישי" של שר התמ"ת לשעבר, אהוד אולמרט, ביזם רחמים בן שושן, קשורה לחברת "פיט סטופ בע"מ", שבבעלות בן שושן.

החברה הגישה למרכז ההשקעות בקשה להקמת מפעל מאושר לגידול פטריות. הבקשה נדחתה והועברה למשרד החקלאות, מאחר שלא היתה בתחום טיפולו של מרכז ההשקעות. במקביל, אושרה על ידי המשרד בקשה דומה למענק שהוגשה על ידי מפעל אחר.

היזם רחמים שושן החליט בתגובה לפנות לשר התמ"ת דאז, אהוד אולמרט, שהעביר את הטיפול בעניין לידי רענן דינור, מנכ"ל משרד התמ"ת, שכיהן אז כממלא מקום מנהל מרכז ההשקעות. התלונה הועברה לדינור עם הערה, בכתב ידו של עובד יחזקאל, שהיה יועץ בכיר לשר ולשונה:" רענן דינור – דחוף-ביד. אהוד מבקש בדיקתך האישית ועדכונו".
 
משרד המבקר מציין כי ההוראה "לבדיקה אישית" יכלה להתפרש כהנחיה למתן העדפה לטיפול ביזם. לדעת משרד מבקר המדינה, בעקבות מצאי הביקורת, ראוי להעביר את הטיפול בקבוצת מרינה ובמפעלים הדומים למפעליה מהמרכז למינהל ההשקעות בחקלאות.

את החקירה בפרשת מרכז ההשקעות פתח מזוז בעקבות דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, המעלה חשד שאולמרט פעל בניגוד עניינים, כאשר התערב בהליכים ובהחלטות הנוגעים לחברת סליקט דימונה, שיוצגה על ידי מקורבו, אורי מסר.

במהלך החודשים האחרונים בחנו מזוז והפרקליטות את ממצאי הדו"ח הזה, כמו גם חומרים נוספים שהתקבלו ממקורות אחרים. במקביל נבחנו גם ממצאי דו"ח מבקר המדינה העוסק ברשויות לעסקים קטנים במשרד התעשייה והמסחר. בהקשר זה נבחנו גם חומרים נוספים, כולל ממצאי התחקיר שערך רביב דרוקר, כפי שפורסמו בחדשות 10, לפיהם אולמרט סייע למספר רב של מינויים פוליטיים והעניק סיוע נוסף למקורבים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by