בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סלע המחלוקת: ירושלים והגדרת ישראל כיהודית 

סלע המחלוקת: ירושלים והגדרת ישראל כיהודית

 
 
חדשות נענע 10

על פי טיוטת ההצהרה המשותפת שאמורים להציג ישראל והפלסטינים לקראת וועידת אנאפוליס, ראשי צוותי המשא ומתן, ציפי לבני ואבו-עלא, אמורים להשלים את הדיונים בסוגיות הליבה - ירושלים, גבולות והפליטים • הפלסטינים לא דורשים להקפיא הבנייה בהתנחלויות ולהסיר מחסומים, ולא מתייחסים לסוגיות הגדר והמצב ברצועה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיוטת ההצהרה המשותפת לישראל ולפלסטינים, ששימשה את שני הצדדים בפגישת המשא ומתן האחרונה שהתקיימה בירושלים, פורסמה הבוקר בעיתון "הארץ". עד כה הושגה הסכמה חלקית בין הצדדים על סעיפי המסמך, וסלע המחלוקת העיקרי בו מתייחס להגדרתה של ישראל כמדינת העם היהודי, הריבונות במזרח ירושלים והתביעה הפלסטינית להפכה לבירת מדינתם העתידית, קביעת לוח זמנים מפורט לסיום המשא ומתן ואופן יישום מפת הדרכים והסכם הקבע.
 
אולמרט ואבו מאזן. יגיעו להסכמות? (צילום: רויטרס)
 אולמרט ואבו מאזן. יגיעו להסכמות? (צילום: רויטרס)   
ישראל, מצידה, דרשה מהרשות להתחייב במבוא ההצהרה להפסיק את פעילות ארגוני הטרור ו"להבטיח את שחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט, המוחזק ברצועת עזה. הפלסטינים מצידם, הביעו התנגדות לשימוש במונח "טרור" ולא הסכימו להתחייב לצד כלשהו בעניין שחרור שליט.

הפלסטינים דורשים כי המשא ומתן יתבסס על יוזמת השלום הערבית מ-2002, החוק הבינלאומי, עקרון "הקמת מדינה פלסטינית ריבונית עצמאית שתחיה לצד מדינת ישראל בשלום ובביטחון", והחלטת האסיפה הכללית של האו"ם מספר 194, שמתייחסת לרצון השיבה של הפלסטינים. ישראל לא מקבלת את הדרישות ודורשת שתוכנית "מפת הדרכים" ודרישות הרביעיה הבינלאומית - ובהן החרמת ממשלת חמאס, ההכרה במדינת ישראל וגינוי הטרור - יעמדו כבסיס למשא ומתן עם הרשות.
 

עזה לא עומד על הפרק; ירושלים? "חלק מהגדה"

 
בפסקה האחרונה המסמך ציינו נציגי ישראל הערה: "כיצד להתייחס למצב בעזה", אולם הפלסטינים עצמם לא הגיבו או התייחסו לעניין.
 
 
רצועת עזה. הפלסטינים ויתרו (צילום: רויטרס)
 רצועת עזה. הפלסטינים ויתרו (צילום: רויטרס)   
העמדות הפלסטיניות שהוצגו בטיוטה לא מייצגות רבים בהנהגת הרשות ועוררו את התנגדותם - כך עולה מדברים שאמר גורם בכיר ברשות שצוטט ב"הארץ". "העמדות הפלסטיניות העולות מתוך ההצעות הפלסטיניות בטיוטה הן מלכתחילה חלשות ונמוכות-רף". נוסף על כך, הביעו הפלסטינים מורת רוח ממה שהם מגדירים כ"ניסוח ישראלי מעורפל" מההתחייבות הישראלית בטיוטת ההצהרה לפיה תעשה ישראל "כל מאמץ לשפר את חיי היום יום ולקדם את רווחת האוכלוסייה הפלסטינית לפני היישום המלא של ההסכם".

הפלסטינים דורשים להתייחס למזרח ירושלים כחלק בלתי נפרד משטחי יהודה ושומרון ועל כן הם דורשים עליה ריבונות, אולם לא מתייחסים לסוגיית המחסומים בשטחים ולדרישות לפירוק גדר ההפרדה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by