בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דמשק: ללא שינוי מדיני חד, לא נגיע לאנאפוליס 

דמשק: ללא שינוי מדיני חד, לא נגיע לאנאפוליס

 
 
אלעד זיני וחדשות נענע 10

העיתון הערבי "אל חיאת" הרואה אור בלונדון ציטט הבוקר גורמים רשמיים בסוריה, האומרים כי ארצם לא תשתתף בוועידת השלום מכיוון שלא ידון בו נושא הגולן • מטיוטת ההצהרה המשותפת לישראל ולפלסטינים עולה כי הצדדים מתקשים להגיע להסכמות בנושאי ירושלים ובעניין מעמדה של ישראל כמדינה יהודית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אם לא יחולו שינויים מדיניים חד או תמורות מרחיקות לכת בעמדות הליגה הערבית, לא תגיע סוריה לועידת אנאפוליס", כך אמרו גורמים סוריים בכירים לעיתון הערבי "אל חיאת" הרואה אור בלונדון. על פי הדיווח מהיום (חמישי) בבוקר, דמשק אינה שבעת רצון מתוכן הדיונים בוועידה, זאת בשל העובדה שסוגיית רמת הגולן לא תידון בו באופן ישיר. בסוריה ממתינים כעת להחלטה הצפויה להתקבל בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר, בו - אולי - תזכה דמשק לגיבוי כלל ערבי לעמדותיה.
 
לא יגיע ללא דיונים על הגולן. נשיא סוריה, בשאר אסד (צילום: רויטרס)
 לא יגיע ללא דיונים על הגולן. נשיא סוריה, בשאר אסד (צילום: רויטרס)   
נוסף על כך, מדווח "אל חייאת" כי הוועידה באנאפוליס צפויה להמשך שלושה ימים, כשהראשון בהם יתקיים בבית הלבן ובו יוועד בוש עם שני המנהיגים - אבו מאזן ואולמרט - לשתי פגישות נפרדות. מאוחר יותר - על פי דיווחי העיתון - ייפגשו הצדדים עם מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס ועם נציגי הרביעיה הבינלאומית, ובסיום אותו יום תערך ארוחת ערב עם כל נציגי המשלחות והאמריקנים.

על פי דיווחי העיתון, יוקדש היום השני לפגישות סגורות בין המשלחות המשתתפות, בכדי שיוכלו לגבש מנגנון ביצועי ליישום ההבנות באנאפוליס. ביום רביעי צפויות המשלחות לשוב לוושינגטון המשלחות יחזרו לוושינגטון, שם יארח בוש את אולמרט ואבו מאזן לפגישה משותפת בבית הלבן לפגישות דו-צדדיות.

מקורות פלסטינים מסרו ל"אל-חייאת" כי יו"ר הרשות הביע שביעות רצון מהנוסח שקבעו האמריקנים להזמנה לוועידה, בשל העובדה כי היא "מכירה בחשיבות יוזמת השלום הערבית".
 

סלע המחלוקת בין ישראל לרשות: ירושלים והגדרת ישראל כיהודית

 
טיוטת ההצהרה המשותפת לישראל ולפלסטינים, ששימשה את שני הצדדים בפגישת המשא ומתן האחרונה שהתקיימה בירושלים, פורסמה הבוקר בעיתון "הארץ". עד כה הושגה הסכמה חלקית בין הצדדים על סעיפי המסמך, וסלע המחלוקת העיקרי בו מתייחס להגדרתה של ישראל כמדינת העם היהודי, הריבונות במזרח ירושלים והתביעה הפלסטינית להפכה לבירת מדינתם העתידית, קביעת לוח זמנים מפורט לסיום המשא ומתן ואופן יישום מפת הדרכים והסכם הקבע.
 
 
שליט. הרשות מסרבת לקחת אחריות (צילום: חדשות 10)
 שליט. הרשות מסרבת לקחת אחריות (צילום: חדשות 10)   
ישראל, מצידה, דרשה מהרשות להתחייב במבוא ההצהרה להפסיק את פעילות ארגוני הטרור ו"להבטיח את שחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט, המוחזק ברצועת עזה. הפלסטינים מצידם, הביעו התנגדות לשימוש במונח "טרור" ולא הסכימו להתחייב לצד כלשהו בעניין שחרור שליט.

הפלסטינים דורשים כי המשא ומתן יתבסס על יוזמת השלום הערבית מ-2002, החוק הבינלאומי, עקרון "הקמת מדינה פלסטינית ריבונית עצמאית שתחיה לצד מדינת ישראל בשלום ובביטחון", והחלטת האסיפה הכללית של האו"ם מספר 194, שמתייחסת לרצון השיבה של הפלסטינים. ישראל לא מקבלת את הדרישות ודורשת שתוכנית "מפת הדרכים" ודרישות הרביעיה הבינלאומית - ובהן החרמת ממשלת חמאס, ההכרה במדינת ישראל וגינוי הטרור - יעמדו כבסיס למשא ומתן עם הרשות.
 
בפסקה האחרונה המסמך ציינו נציגי ישראל הערה: "כיצד להתייחס למצב בעזה", אולם הפלסטינים עצמם לא הגיבו או התייחסו לעניין.

העמדות הפלסטיניות שהוצגו בטיוטה לא מייצגות רבים בהנהגת הרשות ועוררו את התנגדותם - כך עולה מדברים שאמר גורם בכיר ברשות שצוטט ב"הארץ". "העמדות הפלסטיניות העולות מתוך ההצעות הפלסטיניות בטיוטה הן מלכתחילה חלשות ונמוכות-רף". נוסף על כך, הביעו הפלסטינים מורת רוח ממה שהם מגדירים כ"ניסוח ישראלי מעורפל" מההתחייבות הישראלית בטיוטת ההצהרה לפיה תעשה ישראל "כל מאמץ לשפר את חיי היום יום ולקדם את רווחת האוכלוסייה הפלסטינית לפני היישום המלא של ההסכם".

הפלסטינים דורשים להתייחס למזרח ירושלים כחלק בלתי נפרד משטחי יהודה ושומרון ועל כן הם דורשים עליה ריבונות, אולם לא מתייחסים לסוגיית המחסומים בשטחים ולדרישות לפירוק גדר ההפרדה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by