בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שכונת הארגזים - ונציה לעניים 

שכונת הארגזים - ונציה לעניים

 
 
הארון תחאוכו

תוצאות הגשמים הראשונים שירדו השבוע כבר ניכרות בשכונה. יוסי מזרחי, תושב השכונה שביתו הוצף מספר פעמים בשנים קודמות, מאשים את העירייה כי פעולות המנע בהן היא נוקטת אינן יעילות. עיריית תל אביב טוענת בתגובה כי השכונה מתאפיינת בבנייה בלתי חוקית ובחיבורי מים פיראטיים הקורסים תחת עומס מי הגשמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החורף חזר אלינו ושוב, כמדי שנה, נערכים בשכונת הארגזים בדרום תל אביב לתמונות הקשות של הצפות המים בתוך הבתים. חלק מתושבי השכונה, שמזכירה מחנה פליטים, נאלצים מדי חורף לעזוב את הבתים בימי הגשם, ומי שכבר נשאר נאלץ לשאוב את המים מסלון הבית ומהחדרים ומתפלל שהמבול לא יחזור שוב.
 
חי בשלולית. יוסי מזרחי (צילומים: הארון תחאוכו)
 חי בשלולית. יוסי מזרחי (צילומים: הארון תחאוכו)   
תוצאות הגשמים שירדו השבוע כבר ניכרים בשכונה. "שלולית ענקית של מים מקבלת את פניי כשאני יוצא מהבית", אומר יוסי מזרחי, תושב השכונה שביתו הוצף מספר פעמים בשנים קודמות. "אני נאלץ לקחת את הילדים על הגב שלי ולקפץ בין השלוליות בחצר כדי להיכנס הביתה".

השבילים והרחובות המובילים אל הבתים הוצפו מיד לאחר הגשם הראשון. ההצפות בתוך הבתים נגרמות בעיקר לאחר ימים עם כמויות גשם גדולות. "מלבד זה שאנחנו טובעים בשלוליות האלה כל שנה, גם סכנות אורבות ברחובות. למשל ברחוב שמאחורי הבית שלי יש בור בעומק של יותר מעשרה מטרים שכיסיתי אותו בלוח עץ. אדם שייפול לבור אין לו סיכוי לשרוד".

עיריית תל אביב למדה את לקחי ההצפות הקודמות והציבה משאבות בשכונה שאמורות למנוע את ההצפות. "דווקא בשעת האמת המשאבות קורסות ולא עושות את העבודה", אומר מזרחי. "העירייה מגיעה לכאן כאילו כדי לעשות את העבודה אבל התשתיות כאן גרועות וההצפות נגרמות בעיקר בגלל העומס שנוצר בבורות הביוב".

מזרחי נולד בשכונת הארגזים. אביו עלה מסוריה בשנות ה-40 והקים את ביתו בשכונה. אף אחד מ-200 המשפחות המתגוררות בשכונה, גם כאלה שחיים בה חמישים שנה כמו משפחת מזרחי, לא מוכר בחוק כבעלים של ביתו. עיריית תל אביב מגדירה את תושבי השכונה כמי שפלשו לאדמות מינהל מקרקעי ישראל ובנו את בתיהם. לתושבים אין בעלות על הקרקע, אך יש להם זכויות חזקה. המינהל הבטיח למשפחות בשנת 1992 שכל אחת מהן תקבל דירה חלופית במסגרת תכנית "פינוי-בינוי". אלא לאחר שהוצא המכרז הגיעו קבלנים שהיו אמורים לבצע את הפינוי ועקב חילוקי דעות עם התושבים התכנית לא יצאה אל הפועל.
 

ההבטחות הופרו, השכונה לא שופצה

 
מתחקיר שפירסמה העיתונאית ענת פישביין ב-2003, עולה כי ב-1999 זכה הקבלן "חברת פרידמן-חכשורי בע"מ" במכרז מינהל מקרקעי ישראל, וחכר את קרקעות השכונה. פישביין כותבת כי "בתמורה לזכויות בנייה נרחבות, התחייב הקבלן לפנות את התושבים הוותיקים, לבנות את השכונה ותשתיותיה מחדש ולפצות את התושבים במגורים חלופיים. אלא שלאחר פרסום המכרז משך מינהל מקרקעי ישראל את ידו מהפרויקט; העירייה ומשרד הבינוי והשיכון, מצדם, מתנערים מאחריות; ואילו היזם והתושבים מבלים היום את רוב זמנם במאבקים חזיתיים או בבתי משפט".
 
 
בור באצבע הרחוב וצינור המשאבה של העירייה
 בור באצבע הרחוב וצינור המשאבה של העירייה   
על פי התחקיר, בשנים האחרונות יש ניסיונות חוזרים לפנות את תושבי שכונת הארגזים מהאדמה עליה הם יושבים מאז קום המדינה בכדי לבנות עליה בניינים ובהם אלפי יחידות דיור. ככל שעובר הזמן, מצליחות המערכת השלטונית והמערכת העסקית לדחוק לשולי הדיון את השאלה העיקרית מדוע אי אפשר להקים לשכונה תשתיות ראויות ולהניח לדיירים לקיים חיים שקטים? האם כל שכונה שבנויה בדלילות ויושבת על נדל"ן יקר ערך ראויה למחיקה? האם היו מעזים לעולל זאת גם לשיכון צמרת?.

יוסי מזרחי אומר כי הוא מוכן להתפנות ולקבל דירה חלופית. "הייתי במו"מ עם הקבלן חכשורי ולא הסתדרנו כל כך, אבל גם אם ארצה עכשיו שוב לנהל מו"מ לא אצליח כי חכשורי עזב לאחר שהבין עם איזו שכונה יש לו עסק. מכרו אותנו לקבלנים שבאים והולכים ובגלל זה נישאר כאן תקועים לנצח".

בעיריית תל אביב אומרים כי שכונת הארגזים מתאפיינת בבנייה בלתי חוקית ובחיבורי מים פיראטיים הקורסים תחת עומס מי הגשמים. דובר העירייה, הלל פרטוק, מסביר כי "השכונה מיועדת לתהליך פינוי- בינוי באמצעות קבלן שזכה במכרז של מנהל מקרקעי ישראל- בעלת הקרקע, ואף על פי כן השקיעה עיריית תל-אביב- יפו כ- 5 מיליון שקל בהקמת קווי ניקוז וביוב המהווים מענה לכמות הגשמים הרגילה. בנוסף לכך העירייה מבצעת שאיבה בנקודות שונות המיועדות להצפה".

עוד אומר פרטוק כי "כבכל שנה, גם לפני תחילת עונת הגשמים הנוכחית ביצעה העירייה סריקה, ניקוי ועבודות תחזוקה בתעלות הניקוז הפנימיות בשכונה כולל בתעלה הראשית המחברת את ניקוז השכונה לנחל איילון. בנוסף, בוצעו תיקוני חירום בשכונה לסגירת בורות פתוחים בכביש, בוצעו תיקוני אספלט, הושלמו מכסי שוחות ותוקנו אבני שפה של הקולטנים. העירייה תפעיל משאבות ניקוז וצוותי ביוביות במקומות המועדים להצפות בשכונה בהתאם לתחזית מזג האוויר. במבחן התוצאה, מספר מקרי ההצפות בשכונה בשנים האחרונות ירד באופן משמעותי. במסגרת שיטפונות החורף האחרון ב-2006 הוצפו 11 דירות ברמה שהצריכה התערבות עירונית, בהשוואה לשיטפונות בחורף 2000 בהם טיפלה העירייה במעל ל-300 משפחות, ירידה שנגרמה אך ורק עקב השקעותיה הרבות של העירייה בהחלפת התשתיות ומערכות הניקוז ברחבי העיר".

בעירייה מדגישים כי היא מבצעת בשנים האחרונות פרויקטים רבים ברחבי העיר לשיפור ופיתוח מערכות התיעול ולמניעת הצפות. לדברי פרטוק, העירייה השקיעה בתקופה זו מאות מיליוני שקלים ומתכננת פרויקטים נוספים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by