בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מחקר: סרטן השד פוגע יותר בנשים ערביות מאשר יהודיות 

מחקר: סרטן השד פוגע יותר בנשים ערביות מאשר יהודיות

 
 
אלון הרשקוביץ

מחקר חדש מצא הבדלים ביולוגיים בתחלואת נשים ערביות ויהודיות בסרטן השד. עורך המחקר, פרופ' ג'מאל זידאן המרכז הרפואי "זיו" בצפת מצא כי האבחון הראשוני של המחלה בקרב נשים ערביות הוא בגיל 49, לעומת 59 בקרב יהודיות. עוד נמצא כי יותר נשים ערביות מאובחנות רק בשלבים מתקדמים של המחלה. לדבריו, הממצאים מחייבים שינוי בנוגע לגילוי מוקדם של המחלה במגזר הערבי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבדלים ביולוגיים גורמים לסרטן שד קטלני יותר בקרב נשים ערביות לעומת יהודיות, כך עולה ממחקר שהוצג היום (חמישי) במרכז הרפואי "זיו" בצפת. עורך המחקר, פרופ' ג'מאל זידאן, מצא כי האבחון הראשוני של המחלה בקרב נשים ערביות הוא בגיל 49, לעומת 59 בקרב המגזר היהודי. לדבריו, הממצאים מחייבים שינוי בנוגע לבדיקות לגילוי מוקדם של המחלה במגזר הערבי, שמומלצת כיום החל מגיל 50.
 
רוב הנשים הערביות מאובחנות רק בשלב מתקדם יותר של המחלה (אילוסטרציה: אלון הרשקוביץ)
 רוב הנשים הערביות מאובחנות רק בשלב מתקדם יותר של המחלה (אילוסטרציה: אלון הרשקוביץ)   
בראיון לחדשות "נענע 10" סיפר זידאן, העומד בראש המכון האונקולוגי במרכז הרפואי "זיו", כי המחקר בוצע לאור ממצאים קודמים, לפיהם חלה ב-40 השנים האחרונות עלייה של מאות אחוזים במקרי סרטן השד בקרב נשים ערביות, לעומת 60% במגזר היהודי. "בעוד שבשנת 1968 נרשמו 9 מקרים חדשים של סרטן השד על כל 100 אלף נשים ערביות", אמר זיאדן, "בשנת 2004 כבר נמצאו 44 מקרים חדשים למספר דומה של נשים".

לדברי זידאן, השוני הביולוגי שנמצא בין המגזרים בא לידי ביטוי בפעילות יתר של קולטן מסוג HER2, המשפיע על צמיחה והתפתחות של התא הסרטי ועל שליחת הגרורות ממנו. מממעקב אחר 500 נשים שחלו בסרטן השד בחמש השנים האחרונות, מצא כי 39% מהחולות הערביות התאפיינו בביטוי יתר של הקולטן, לעומת 24% בקרב חולות יהודיות.

נתון מעניין נוסף שעולה מן המחקר, נוגע להבדל בין שלבי גילוי המחלה בקרב נשים יהודיות וערביות. רק 19% מהנשים הערביות מאובחנות בשלב הראשון של המחלה, לעומת 49% מנשים יהודיות. יתר על כן, 42% מהחולות הערביות מאובחנות כשהן כבר בשלבים השלישי והרביעי של המחלה, לעומת 12% מהחולות היהודיות. זידאן מדגיש כי גילוי בשלבים מתקדמים יותר של המחלה, מקטין באופן משמעותי את הסיכוי להירפא ממנה ומציין כי למרות השיפור במודעות שחל בקרב הנשים הערביות לנושא, "המצב רחוק מלהיות אידיאלי".

"תוצאות המחקר מראות כי ייתכן שיש צורך בשינוי הגישה לאבחון ממוגרפי לגילוי מוקדם של סרטן השד לנשים במגזר הערבי", אומר זיאדן ומזכיר כי "ההמלצה כיום היא לבצע בדיקות שגרתיות החל מגיל 50". בתוך כך, הוא מוסיף כי "חשוב לעודד את ההסברה בקרב כל המגזרים בנוגע לשינוי אורח החיים בתחומים בעלי השפעה ישירה על עלייה במקרי סרטן השד - שימוש בתרופות המכילות הורמונים, תזונה שאינה בריאה, צריכת קלוריות גבוהה, השמנת יתר, פעילות פיסית, לידה והנקה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by