בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
המתנחלים מציגים: "בנה ביתך" בחומש 

המתנחלים מציגים: "בנה ביתך" בחומש

 
 
גיא צברי

גל העליות ליישוב המפונה בצפון שומרון והנוכחות היהודית הרצופה המתקיימת זה כמה חודשים במקום הפיח רוח חיים בקרב המתנחלים, שיחלו השבוע למכור מגרשים לבנייה בחומש, אותה הם מקווים להקים מחדש בתוך שנים ספורות. מעבר לקווים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנה החולפת רשמו לעצמם ארגוני הימין הצלחה גדולה: העליות ליישוב החרב חומש, שפונה ונהרס במהלך יישום תוכנית ההתנתקות בקיץ 2005, זכו לחשיפה תקשורתית נרחבת ולשגרה של ממש, אך יותר מכל הביאו להישג מרשים למתנחלים עצמם – המציינים בימים אלו נוכחות יהודית רצופה של קרוב לחצי שנה ביישוב ההרוס שבצפון שומרון.
 
בתים בחומש, לפני הפינוי (צילום: מועצה אזורית שומרון)
 בתים בחומש, לפני הפינוי (צילום: מועצה אזורית שומרון)   
על רקע ועידת אנאפוליס וההשלכות הרבות הצפויות לה על המשך ההתיישבות ביהודה ושומרון, לא אומרים המתנחלים נואש. למרות (ואולי דווקא) שחרב המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים מונפת מעל מפעל ההתנחלות בשטחים – מחליטים ראשי "חומש תחילה" להתחיל למכור מגרשים לבניית בתי קבע – בתל החורבות שעד לפני כשנתיים הייתה ביתם.

למרות ההתפתחויות המדיניות וחוק תוכנית ההתנתקות – שמתוקפו פונה גם היישוב חומש והאוסר כניסת ושהיית אזרחים ישראליים באזורים המפונים – מתכוונים המתנחלים לקיים ביום חמישי הקרוב כנס בצפון תל אביב ובו יחלו למכור קרקעות לבניית הבתים ביישוב ההרוס בתמורה ל-1,000 שקלים.

"אנחנו מאמינים שבתוך ארבע שנים לכל היותר תיבנה חומש מחדש", אומרת אורית שפיץ, מראשי "חומש תחילה". "חומש היא סמל והחזרה אליה תהיה התחלה של תהליך שיחזיר את מדינת ישראל לדרך הישר. כעת הסיכויים שנחזור ונבנה מחדש את בתינו ביישוב הולך וגדל ואני מעריכה שלא יקח זמן רב עד שיתחילו עבודות הבניה", היא אומרת. ומה אם המאבק ייכשל? סכום הכסף שישלמו קוני הקרקעות ילך לטובת מטה "חומש תחילה", ויממן את עלויות ההסברה והעליות ליישוב המפונה.
 

ההתפתחויות המדיניות רק מחזקות

ילדים מקימים קירות מאבנים בהריסות חומש (צילום: גיא צברי)
 ילדים מקימים קירות מאבנים בהריסות חומש (צילום: גיא צברי)   
עוד טרם החלה ה"מכירה" הרשמית של המגרשים בחומש, דאגו 15 אנשים להבטיח את מקומם בהתנחלות הישנה-חדשה מבעוד מועד. אחד מהם הוא עו"ד מאיר הפלר, חילוני המתגורר בחיפה, שלא רואה במהלך כל אלמנט הזוי. "התארגנו, קבוצה של חברים – יחד עם מגורשים מחומש, כדי לבנות שוב בית ביישוב המתחדש; אני אדם ריאליסט ומאמין באמונה שלמה שנחזור לשם", הוא מסביר.

הפלר, נינו של אחד ממייסדי זכרון יעקב, רואה בו ובחבריו המתנחלים לא פחות מאשר ממשיכי דרכם של החלוצים שהקימו נקודות יישוב רבות טרם הקמת המדינה. "אנחנו נמצאים מתוך זכות על ארץ ישראל וההתיישבות בליבה נמצאת במוקד של החזרה של העם היהודי לארצו. מאחורי המהלך שלי עומדים לפחות מאות אלפי ישראלים שרוצים שנחזור לחומש".
 
 
 
המגעים המדיניים, אולי בניגוד למצופה, דווקא מחזקות אצל מאיר את החלטתו להשקיע סכום כסף בקניית חלקת אדמה לבנייה בחומש, פחות או יותר על פי אותם עקרונות שהובילו את יוזם הפינוי האחרון וראש הממשלה דאז – אריאל שרון (בגלגולו הקודם, כמנהיג ימין) – לקבוע כי "דין נצרים כדין נגבה ותל אביב".

"בקנייה הזאת אנחנו באים להזהיר את הציבור הישראלי ולומר לו בישירות: אם חרב מונפת על מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון אזי היא מונפת כלפי כל ההתיישבות היהודית בארץ ישראל", אומר הפלר. אלא שכיום, יודעים כולם מה היה דינה של נצרים, שהיה זהה לגורלה של חומש. האם מהלך מכירת הקרקעות ביישוב המפונה יישאר כ"ספין" שלא יישא פרי, או שדווקא יהווה חוליה נוספת בשרשרת ההצלחות היחסיות של מטה "חומש תחילה" ונקודה היסטורית במהלך שמתכננים אנשיו לחזרה ליישובים שפונו? ימים יגידו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by